Само за 2 от тези новородени превенцията на ниво родилно отделение е била успешна. От останалите деца 12 бебета са били осиновени, останалите са настанени в приемни семейства или в услуги от резидентен тип, съобщиха от ДАЗД за Moreto.net. Проверката е установила също, че от всички 25 162 деца, родени през този период в област Варна, 224 са с увреждания или малформации, като за преобладаващата част от тях не е уведомен отдел “Закрила на детето” при Дирекция “Социално подпомагане”. Общо подадените сигнали за деца в риск от изоставяне са били 243, а 470 са подадените сигнали за родилки под 18 годишна възраст. Неподадените сигнали за ранни раждания обаче са 388.
Като основни причини за изоставяне на бебетата им майките споделят липсата на финансови възможности и жилищни условия и липсата на подкрепа от близки и семейството.
На кръглата маса бяха представени добрите практики и проблемите при работа с деца и семейства в риск от изоставяне от страна на държавните институции, областните и общинските власти и неправителествените организации в региона. Това е втори подобен форум на проект „Подкрепа“ след кръгла маса за област Пловдив, състояла се през май.
„Ако не работим за затваряне на входа на институциите, няма как да изпълним основната ни цел – децата, отглеждани във резидентни услуги, да бъдат сведени до минимум“, подчерта ръководителят на проекта Михайлина Димитрова. „Подкрепа“ подпомага проектите от Плана за действие към Визията за деинституционализация на децата в България.
В събитието във Варна своя опит споделиха Дирекция „Социални дейности“ на община Варна, Държавна агенция за закрила на детето, Комплекс за социални услуги за деца и семейства – Шумен към Института за социални дейности и практики, Фондация „Карин дом“, Семейно консултативен център за Шумен и областта към УНИЦЕФ.
Като добри практики на територията на областта бяха отчетени създаденото училище за бъдещи родители, изнасяне на здравни беседи в училищата и в маргинализирани общности; извършване на скрининг на новородено, с цел ранно откриване на заболявания; взаимодействие с неправителствени организации. Лоша е практиката майките, които са заявили намерение да изоставят детето си, да се настаняват отделно от бебето. Липсата на психолози, които да работят с родилките в родилните домове, също е сериозен проблем.
В община Варна е изградено сътрудничество между ДСП - Варна, МБАЛ „Св. Анна” и СБАГАЛ „Проф. Д-р Димитър Стаматов” с подкрепата на Община Варна и в партньорство със Сдружение “Цветно бъдеще” – Варна и Фондация „Карин дом” – Варна. Всички те работят за развиване на модел на ранна интервенция за предотвратяване изоставянето на деца с риск от развитие на увреждания или с увреждания, който се фокусира върху семейството. Към отдела за закрила на детето- Варна работи и екип за работа на ниво родилен дом, който се състои от 2 социални работници, назначени с помощта на средства от ОПРЧР и двама социални работници, назначени от Фондация „Лумос”, които са под наставничеството на социален работник от ОЗД – Варна.
От 45 социални услуги на територията на община Варна 19 са за деца. Една от амбициозните програми на общината е изграждането на общински център за подкрепа на деца и семейства на стойност 1,68 млн. лева. Той работи за подобряване на училищната готовност на деца с увреждания и от семейства с ниски доходи до 7 годишна възраст.
Комплексът за социални услуги за деца и семейства, който е изграден в Шумен от Института за социални дейности и практики, представи на кръглата маса работата си за подкрепа на семействата на деца в риск. С помощта на комплекса 70 бебета се отглеждат в приемни семейства. Като важни стъпки в превенцията бяха подчертани спешната оценка на родителския капацитет и екипността в работата на областно ниво.
От фондация „Карин дом“ представиха центъра си за ранна интервенция, който включва услугите Подкрепа за кърмене и психологическа подкрепа, Домашни визити, Групи за игра, Родителска мрежа за подкрепа, Ресурсна библиотека. Фондацията работи целенасочено за подкрепа на семействата с деца с увреждания от 0 до 3 години. Най-важно е да се намали стреса и бебето да бъде задържано у дома, подчертаха от „Карин дом“. Те отчитат 19 успешни случая на превенция от изоставяне от общо 30 консултирани за м.г.
Социално-консултативните центрове (СКЦ) в градовете Шумен, Нови пазар и Велики Преслав, които са на УНИЦЕФ, работят на терен с маргинализираните групи. Ние отиваме при нашите потребители, а не чакаме те да дойдат при нас, подчертаха експертите. Със съдействието на тези центрове стотици деца са имунизирани, успели са да постъпят в детска градина, десетки майки са консултирани от гинеколог, работи се на терен за обучение на майките как да отглеждат и възпитават децата си, а не да ги предават на грижите на държавата.
Участниците в кръглата маса се обединиха около предложението ранната интервенция да бъде изведена като приоритет в националната политика на България. Ако не се работи в партньорство между здравните, образователните и социалните институции, превенцията на изоставянето не може да бъде успешна, подчертаха експертите. Сред най-наложителните мерки са планиране на регионален принцип за изграждане на центрове за ранна интервенция при раждане на деца с увреждане; създаване на регистър на деца, настанени в услуга от резидентен тип; промяна в нормативната уредба с цел контрол върху докладването на всички случаи на новородени в риск; активна социална работа с биологичните родители, особено на недоносени деца и родените с различни увреждания; регламентиране на контактите на майката с новороденото по време на престоя му в неонатологично отделение, с цел стимулиране на емоционалната връзка.