Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Българинът, който можеше да надскочи Феликс

Сряда, 17 Октомври 2012 12:24
Източник: Стандарт   
Сн.: Стандарт
На 14 октомври 2012 г., някъде под слънцето на Ню Мексико Феликс Баумгартнер скача от ръба на космоса и става суперзвезда. В същото време Иван Трифонов седи във сива сграда във Виена и гледа по телевизията как друг сбъдва мечтата му.

Два дни след феноменалния полет на Баумгартнер австрийският вестник "Куриер" разказа историята на 67-годишния българин, който твърди, че Безстрашния е откраднал проекта му за полет от космоса.

"Преди време бях космонавт резерва за Австрия, но не ми се отдаде да летя с ракета. Затова имам огромно желание да се вдигна поне до границата на Космоса. Досегашният рекорд е американски и е на 30 км. Целта ми е да го подобря с още 20. Ще летя с най-големия балон в света, който ще има 2 млн. куб. м обем и ще е висок колкото Айфеловата кула. Ще разполагаме с техниката на космонавтите, затова проектът е много скъп - $6 млн. Засега търсим спонсори", казва през 2000 година Трифонов.

Така и не намира парите. Феликс Баумгартнер обаче успява да привлече компанията Red Bull, която налива 50 млн. евро в мисията му.

Иван Трифонов е роден в София, но от 1963 г. живее във Виена. Майка му е австрийка, а баща му е от Кнежа. Обиколил е с балон почти целия свят. За първи път в човешката история той прелита над Средиземно море и двата земни полюса и така три пъти влиза в книгата на Гинес. Излитал е от Червения площад и е висял над Кремъл, преминавал е над Китайската стена, Еверест, Сахара. През 1995 г. военните у нас му забраняват да лети над Стара планина, но той нарушава заповедта и осъществява първото пресичане с балон на Балкана.

Ето какво разказа той пред "Стандарт" преди 12 години:

- Повече от 30 години обикаляте света с балон. Какво си спомняте за България ?

- Родителите ми са фармацевти и са се запознали по време на Втората световна война във Виена, където е работел баща ми. В България са дошли на сватбено пътешествие. В същия момент войната свършила, руснаците затворили границите и те не могли да се върнат обратно. Първоначално са били назначени във Военната болница, където е трябвало да сортират и записват конфискуваните германски медикаменти. Тогава съм се родил аз. След това сме отишли в Елисейна, където майка ми и баща ми постъпили в медодобивния комбинат "Георги Димитров". Спомням си, че там имах приказно детство, точно като по книга на Карл Май. Родителите ми работеха на смени и с моя брат живеехме волни като птици. Може би точно там се формирах като човек на приключенията. После дойде времето на Хрушчов, режимът вече се разхлаби и ние получихме възможност да се преселим във Виена. Първото ми докосване до небесата обаче беше в България на 18 г., когато започнах да скачам с парашут.

После се качих на делтапланер, парапланер, пилотирах малък самолет и преди 14 години за първи път видях балон. Бях толкова впечатлен, че веднага пожелах да летя с него. След това във Виена следвах индустриална химия, ожених се за австрийка и започнах да работя в една фирма за пречистване на околната среда. През 1990 г. обаче тя бе закрита и 4000 души останахме на улицата. Аз бях на 45 г., прекалено стар за частната индустрия. Не можах да си намеря работа и затова превърнах хобито си в професия. Създадох фирма за полети с балон. Тъй като хората летят предимно през уикендите, през седмицата ми остава много свободно време, което уплътнявам с организацията на световни експедиции. Така се стигна до прелитането над Северния и Южния полюс, Латинска Америка, Китайската стена и т. н. Като пилот на единствения балон на ООН получавам разрешения значително по-лесно.

- Защо предприемате опасни експедиции ?

- Интересно ми е да изпробвам до край възможностите на балона при екстремални условия. Не ме е страх, защото добре подготвям пътуванията си и ги правя колкото е възможно по-сигурни. Но, разбира се, винаги изникват непредвидени обстоятелства. В това именно е тръпката от летенето с балон. Усещането горе е неописуемо и пожелавам на всеки да го преживее. Някои считат за недостатък, че балонът не може да се управлява. Според мен обаче това е преимущество, защото така се създава авантюрата.

Имам над 1500 полета и никога не съм могъл да кажа в коя посока ще ме отвее вятърът. С изключение на Северния полюс, където от всички страни се лети на юг, и на Южния, където се лети на север.

- Какви са най-вълнуващите ви преживявания в небето?

- Когато през 1989 г. поставях първия си рекорд за Гинес с полета над Средиземно море, щях да се удавя. Тогава пътувах с балон във формата на Колумбовия кораб "Санта Мария" в чест на 500-годишнината от откриването на Америка. Алжирските власти обаче не ми позволиха да се приземя на територията им и ме принудиха да кацна във водата. Вятърът духаше със 120 км/ч, а вълните стигаха до 4-5 метра. Вторият опасен полет беше над водопадите Игуазу в Бразилия, за което нямах разрешително. Не получихме карти на местността и нямахме никаква представа какво ни очаква. Като прелетяхме над водопадите попаднахме над една огромна и гъста джунгла.

Бяхме на 700 метра височина и близо 20 минути летяхме, без да има къде да кацнем. На 100 метра от земята видях, че под нас има път с електрически жици над него. Тогава си казах, че или ще се опечем живи, или ако прекъснем кабелите, ще ни вкарат в затвора. Наложи се да дръпна още повече клапата и се врязахме между дърветата като падащ метеорит. Навсякъде около нас се разхвърчаха папагали и перушина, а две подплашени змии се изнизаха светкавично изпод балона ни. След това ни трябваше доста време, за да излезем от джунглата и да се доберем до цивилизацията. Прелитането над Китайската стена също ми създаде доста емоции. Китайците ни поставиха условие да летим на точно определена дата от северната част на стената, и то само ако има северен вятър. В другите посоки било забранено, тъй като имало военни зони. Ден преди договорената дата духаше западен вятър, а времето беше дъждовно. На другата сутрин обаче нещата се промениха в наша полза и вятърът задуха от север. Слава Богу, полетът мина успешно и бяхме на първа страница на всички китайски вестници.

- На Северния полюс сте се потопили и под леда. Къде е по-интересно - във морските дълбини или високо в небето?

- Това са съвсем различни светове. Мога да кажа обаче, че най-добре се чувствам на земята сред моето семейство. Но така съм устроен, че винаги искам да проникна отвъд видимото и духът ми на откривател и авантюрист никога няма покой. Сега съм в трескава подготовка на предстоящото през средата на септември прелитане над Байкал - едно от най-дълбоките езера в света, което е обградено с гъста гора. Планирам го от 4 г. Мечтата ми е да направя и полет в стратосферата на 50 км от земята. Преди време бях космонавт резерва за Австрия, но не ми се отдаде да летя с ракета. Затова имам огромно желание да се вдигна поне до границата на Космоса. Досегашният рекорд е американски и е на 30 км. Целта ми е да го подобря с още 20. Ще летя с най-големия балон в света, който ще има 2 млн. куб. м обем и ще е висок колкото Айфеловата кула. Ще разполагаме с техниката на космонавтите, затова проектът е много скъп - $6 млн. Засега търсим спонсори.

- Семейството ви как посреща хрумванията ви?

- Жена ми вече се отказа да се страхува за мен. Навремето се опитваше да ме разубеждава преди всеки опасен проект. Аз временно й угаждах, но веднага след това намислях друг, още по-опасен полет. Накрая тя реши, че или трябва да се разведем, или да свикне с напрежението около мен. Сега трите ми деца също летят, макар че май не са наследили моята страст към екстремалните ситуации. Но има време да я развият, тъй като са още млади.

- Вярвате ли в съществуването на извънземни?

- Не мога да си представя, че сме сами във Вселената. Луната ни показва винаги едната си страна. Никой не е видял другата й част. На път за Южния полюс имах големия шанс да се запозная с командира на "Аполо 13" Джим Ловел. Провокирах го да ми подскаже какво има от другата страна на Луната. Той замълча и после ми отговори, че му е забранено да говори за това.


Коментари
10:26ч. 18 Октомври 2012 #9
LAVRAK
Ред Бул дава криле
09:45ч. 18 Октомври 2012 #8
Varnenec
Дори и да има истина в казаното, дори и да е имал разработен такъв проект, кое доказва, че този проект е бил откраднат? Защото в едно от интервютата този човек каза - Феликс ми открадна скока. Не мисля, че нещо ти е откраднал. Не мисля, че ако имаш такава разработка на проекта щеше да я показваш така на всеослушания, че да вземе някой да ти я открадна. А, ако все пак е имал идеята, очевидно не е успял да я доведе до успешен край. Много опити са правени да се подобри рекорда на Китинджър, но никой досега от пробвалите не е хленчил, че са му откраднали проекта.
09:13ч. 18 Октомври 2012 #7
канна
Ред Бул и човекът полетя - какво тук значи някаква си ИДЕЯ?!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.7 + 1.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook