Школската физзарядка раздели нацията
Идеята за връщането на физзарядката в училищата раздели нацията. Темата не е нито нова, нито революционна. За подобно нещо се заговори още през 2003-та, а в последните няколко години на няколко пъти тезата бе лансирана в общественото пространство. В края на миналата седмица информацията се появи за пореден път и отново разбуни духовете. Идеята този път е на Националния център за опазване на общественото здраве и вече е предложена на просветното министерство. Става дума за провеждане на сутрешни упражнения под формата на изправителна гимнастика, част от целодневното обучение, което предстои да бъде въведено в училищата.
Сред мотивите на Националния център за опазване на общественото здраве е фактът, че всеки втори ученик има неправилна стойка или друго гръбначно изкривяване. Целодневното обучение на практика ще задържа децата в училищата 4-5 часа преди обяд и още толкова след обяд, а това е време, в което движението на учениците ще бъде силно ограничено.
Школската физзарядка бе задължителна за учениците от първа смяна до началото на промените през 1989 г. Първи за връщането й заговори Васил Иванов-Лучано по времето, когато бе спортен министър - през 2003 г. Неговата идея, която така и не бе реализирана, беше физзарядката да не е задължителна, но пък министерството бе готово да поощрява школата с топки, тенис маси, екипи и други пособия, ако организират ведрина преди часовете.
Повдигнатата отново идея бе посрещната нееднозначно от ученици и от родители, а форумите в интернет прегряха от различни мнения. Преобладават ония, които са против връщането на физзарядката. Мотивите са, че това е останка от времето на тоталитаризма, когато бяха задължителни и униформите, и строяването на учениците в двора. Други смятат, че не липсата на физзарядка е проблем за учениците, а натоварената учебна програма и учебниците, които са написани на недостъпен език. Трети дават за пример Япония и САЩ, където родителите дават пари, за да спортуват децата им, а някъде упражненията са задължителни и за работниците преди поемането на първа смяна. Четвърти фиксират проблема за липса на условия за спорт в училищата. Пети са на мнение, че ако подобна инициатива все пак се въведе, тя трябва да няма задължителен характер, а да дава право на детето на избор.
Тийнейджъри: Спортът и движението са въпрос на личен избор
Спортът и движението са въпрос на личен избор, смятат ученици от Варна. Според тях въвеждане на физзарядка в училищата е излишно, тъй като дори при натоварената учебна програма всеки има време за спорт и движение.
„Според мен няма смисъл от връщането на физзарядката. Два пъти седмично имаме физическо възпитание, освен това в нашето училище има и допълнителни модули. Всяка събота и неделя правим туризъм, ходим до Кулата, обикаляме горите, движим се. Не мога да кажа дали това движение е достатъчно, но в края на краищата нещата са въпрос на личен избор. Аз например спортувам, бягам, ходя и на танци", казва Нора Димитрова от 9 ж клас на Пета гимназия.
Повечето от нейните съученици са на същото мнение. И без друго ставаме достатъчно рано, когато сме първа смяна, защо трябва да ходим по нощите в училище, недоумяват тийнейджърите.
|
Коментари |
17:18ч. 22 Февруари 2011 #7 izzo17 Нищо лично, уважавам безкрайно точното мнение на BloodRose. Само че в Германия докато завършат учениците биват принуждавани да работят/чиракуват. И освен ходенето на училище им измислят безброй много извънкласни занимания. Да не говорим, че през цялото време им се набива в главите нечие чуждо/обществено/държавно/родителско мнение. В резултат на което същите тези деца се напиват много грозно, рушат, чупят, драскат и осъществяват каквито се сетите още обществено вредни дейности. НО! Факт е, че след като завършат и започнат да работят, са по-дисциплинирани и от военен кодекс. Та мисълта ми е, че единственото мнение, което могат да изразяват учениците, се измерва в оценки и училищни резултати. До сега май нито оценките, нито резултатите, нито грамотността, нито посещаемостта и завърваемостта на т.нар ученици предполага някой да ги вземе насериозно. Тъкмо напротив - доказва се тезата, че трябва още по-строг контрол. Дето се вика "Той шамара е да изгражда, не е да разгражда. И да имаше сега на мен кой да ми шибне два шамара ....." :)
11:37ч. 22 Февруари 2011 #6 BloodRose Учениците и лицата под 18г нямат право да гласуват, но е напълно резонно да могат да участват в референдуми, провеждани във всяка гимназия. Както "гласуването" дали да има, или да няма униформи. Както например се случи с Пета гимназия (вече съм завършила, не знам дали са ги въвели вече) и е напълно нормално тийнейджърите да могат да определят пряко засягащи ги теми и познавам достатъчно много малди хора, които имат глава ан раменете си и знаят какво правяъ. Не отричам че голяма част са с акъла на 13годишни. Не можем да очакваме до 18тата му година да натякваме на някого своето собствено мнение постоянно, а след това изведнъж да очакваме от пълнолетния собствено, правилно (относително е) мнение.
09:43ч. 22 Февруари 2011 #5 izzo17 За мен най-интересното в темата е, че за пореден път се споменава мнението, което проявяват учениците. За да гласува човек в тази държава са необходими навършени 18 години. Чак след това има право на валидно обществено мнение. По тази порочна логика, на бягане от задължения и отговорности, след година-две ще започнат протести защо да ходят на училище от понеделник до петък, като става и само от понеделник до сряда и други подобни "оферти". Униформи, колкото и да не им се иска да го признаят, има в Англия, Германия, Скандинавските страни и мисля във Франция също. Задължителните спортни занимания също са факт в гореспоменатите страни. Да не говорим, че се организират и допълнителни ЗИП-ове и СИП-ове свързани със спорт. За пореден път вървим напред обърнали глави назад в миналото и търсим да повторим най-лошите практики от историята. После да не се чидим как стават инфаркти и инсулти на 40 години.
15:55ч. 21 Февруари 2011 #4 vokiliviktor Ние сами си ги направихме тези които ще ни наследят. Но за сега не виждам кой ще ме наследи ,защото моите внуци са все още малки. Аз се надявам ,че те ще вземат нещо от моето образование от моето минало за което не съжалявам. Едно към едно. Това ,че навремето правех физ. зарядка не ме ощетила с нищо. Моите часове бяха по- натоварени от сегашните безхаберени . Това ,че учебниците в момента са написани от хора с комерсиални цели ,наричай ги "бизнесмени" съм напълно съгласна. Толкова много "талаш". Но това не пречи да се спортува.
15:52ч. 21 Февруари 2011 #3 Iv Iv не смятам, че физзарядката ще оправи стойката и гръбнака на учениците, но поне ще бъдат разсънени и по-свежи за първия час :) но е чудесна идея :)
14:30ч. 21 Февруари 2011 #2 cveti Невиждам нищо лошо в това!Моето дете плува почти всеки ден по час и прие идеята с радост.Деца ,на които е обяснено,че движението е здраве със сигурност няма да се противят.Останалите да му мислят след някоя и друга година,когато затлъстяването ще е само констатация...
14:12ч. 21 Февруари 2011 #1 BloodRose 1 нещо е вярно - модул Туризъм в 5та гимназия е адски приятен и полезен.
"Тийнейджъри: Спортът и движението са въпрос на личен избор" - както и смъртта от затлъстяване на 40 години. Сега номреът ще мине, защото мама и тати си мислят, че в часовете по физ. всички спотруват активно. Ми не, висенето по пейките, ученето за контролни в последния момент и висенето в близкото кафе изобщо не са част от часовете по "Физическо възпитание".
"Мотивите са, че това е останка от времето на тоталитаризма, когато бяха задължителни и униформите" - елитнте гимназии във Варна имат униформи, които през настоящата 2011 година са НЕОБХОДИМИ. Ако не вярвате, влезте в сградата на гимназия без униформи, потърсете с поглед дори най-малките, зайците и вижте, че момичетата са облечени като ку*ви, а момчетата са в прилежно изгладени от мама, скъпи розови и пембяни тениски. Заниманията, свързани с изкарване на джобни са за тоалетните на дискотеките и околовръстното, не за училище.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|