Авторите на филма за Пламен Горанов: Лентата цели да продължи дискусията за случващото се в страната ни
Късометражният филм за самозапалилия се Пламен Горанов ще бъде представен тази неделя във Варна. Лентата ще бъде показана пред варненска публика две години след трагичната случка. Младият мъж загуби живота си няколко дни, след като се самозапали, докато протестираше с искане за оставките на кмета и Общинския съвет на града.
Прожекцията на филмът ще се състои от 17:30ч. в Зала 1 на Фестивален и конгресен център, непосредствено преди „Два дни и една нощ“, като входът ще бъде с един билет. Лентата проследява причините за протеста на младия мъж
За представянето на лентата „Пламен“, която е част от селекцията на фестивала София филм фест, пред варненска публика като специални гости се очаква да пристигнат режисьорът Андре Андреев и сценаристът Мартин Маринос. Желанието им да присъстват е продиктувано от неделимата връзка между историята на Пламен, събитията, станали катализатор за трагичния му край и обществото, част от което е той - далеч от столицата и все пак, изиграло преди две години основна роля за падането на тогавашното правителство.
Андре е роден в Перник, но вече повече от 15 години живее в САЩ. Той е съдружник във филмовата компания "Dresscode". Мартин е докторант във факултета по медии и комуникации в Питсбъргския университет. Дисертацията му е върху връзката между "неолибералната трансформация на медийната среда в България и крайнодесния дискурс" в страната.
Ето какво споделиха Андре Андреев и Мартин Маринос пред Moreto.net за работата си по филма.
Какво провокира създаването на филма?
Андре Андреев: С Мартин живеехме в САЩ по времето, когато през 2013 г. започнаха самозапалванията. Имаше малко информационно покритие и много хора извън България не знаеха за протестите. Решихме да направим кратък документален филм за това и почти веднага се спряхме на случая с Пламен. По това време доклада на разследващите органи не бе готов и имаше много въпроси и версии относно случилото се на 20-ти сутринта.
Ако трябваше да правите филма в настоящия момент, същият ли щеше да бъде като готовата вече лента? Има ли нещо, което щяхте да промените?
Мартин Маринос: И когато правихме филма ни се искаше да имаме повече време, за да направим още интервюта. Но иначе, ако започвахме сега отначало, едва ли щяхме да направим по-различен филм.
Какъв се надявате да е ефектът от филма?
Андре Андреев: Надяваме се публиката да разбере две неща: да опознаят какъв човек е бил Пламен приживе – креативен, грижовен и лоялен към всеки, когото познава. А от друга страна - зрителите да получат повече информация за причината той да предприеме тази екстремна форма на протест.
Кое е основното, което се опитва да внуши?
Мартин Маринос: Главна цел на филма е да представим човешката история на Пламен. Смятаме че филмът предоставя възможността на всеки да направи собствено заключение за Пламен и това, което се случи с него. Но най-важното за нас е филмът да помогне за запазването на паметта за Пламен, както и да продължи дискусията за това, което се случва със страната ни.
Кой е таргетът на лентата?
Андре Андреев: Целевата група е както българската, така и международната аудитория. Една от целите на филма е тези събития да заслужат внимание в чужбина. Още повече, че това се случва в контекста на подобни протести в Европа по същото време. Интервюирахме американския журналист Матю Брюнвасер, който беше писал за Пламен в “Ню Йорк Таймс”.
Нямате ли притеснения, че фокусирането върху случилото се би могло да провокира други хора да последват примера на Пламен?
Мартин Маринос: По никакъв начин. Както казахме вече, ние се фокусирахме върху живота на Пламен, а не толкова върху смъртта му. Във филма няма героизиране на смъртта му, която е изключително болезнена и трагична.
Кое бе най-трудното при създаването на филма и кое бе основното, на което държахте? Кое ви впечатли най-силно?
Мартин Маринос: Най-трудно бе да подберем подходящите материали за филма. Пламен е бил една изключително артистична личност и имахме голям избор от материали които демонстрират този аспект от живота му. Но това е късометражен филм и трябваше да направим трудния избор да не включим много интересни материали.
Колко време отне заснемането на лентата?
Андре Андреев: Първите интервюта снимахме 7 дни във Варна в края на 2013 г. През 2014 направихме няколко сета снимки в Перник и интервюто с Матю в Калифорния. За да завършим филма, ни трябваше около година и половина.
През чий поглед е поднесена историята и защо точно на тези гледни точки се спряхте?
Мартин Маринос: Филма е поднесен през перспективата на приятелите на Пламен. Включихме и двама журналисти, които са работили по случая.
Емоцията или фактите са водещи в лентата?
Андре Андреев: Искахме да пресъздадем атмосферата на неспокойствие и напрежение във Варна. Монтажът на филма е забавен, за да дава възможност на зрителя да възприеме казаното в интервютата. Използвани са много широкоформатни кадри, засилващи усещането за изолираност и празнота. Това работи за по-емоционално изживяване, въпреки че всичко казано във филма е факт.
Има ли категорични факти около случилото се?
Андре Андреев: Няколко дни преди да пристигнем във Варна излезе докладът от разследването. Ние проверихме изцяло данните, за да се уверим дали в него всичко е коректно. Междувременно обсъдихме случая със Спас Спасов, един от журналистите, запознат най-добре със събитията.
Лесно ли се съгласиха близките да говорят? Истината еднаква ли е за всички тях?
Андре Андреев: Месеци наред търсихме контакт с най-близките му приятели и роднини. За тях не беше лесно да застанат пред камерата. Много от тях не желаеха да бъдат заснети и ние напълно ги разбирахме. “Психологическият профил” на Пламен, направен от разследващите, беше тотално неприемлив за приятелите му и повечето поискаха да споделят своята гледна точка за неговия живот. Имаше различни мнения за Пламен, защото всеки го познаваше от различни страни.
Какво е личното ви мнение за случилото се и какво е виждането ви за Грамадата от камъни пред Община Варна? Трябва ли да продължи да съществува в сегашния си вид като символ на случилото се или е добре да се трнасформира в друга форма?
Мартин Маринос: Въпросът за Грамадата ще трябва да се реши от варненци и според нас трябва да има широка дискусия за това, която да не включва само политици. Все пак Пламен бе част от един огромен протест.
Къде ще бъде представен филмът освен в България?
Андре Андреев: След премиерата на Софийския филмов фестивал “Пламен” ще бъде показан на филмовите фестивали в Солун, Сан Франсиско и фестивала на американското документално кино в Палм Спрингс.
|
Коментари |
16:37ч. 13 Март 2015 #5 sparrow Е това е българинът. Начетох се на негативни коментари. Какво като не живеят в България, тук някой да се е сетил да го направи? И да не забравяме факта, че и те са българи, независимо от това къде са избрали да живеят. Дори това, че там информацията е значително по-оскъдна хората са се поинтересували и са направили каквото са направили. Че недоволни винаги ще има, ще има. Как по точно решихте, че те са решили да използват името му за да станат известни или за пари, при положение, че те са успели хора, които са вложили лични доходи, време и енергия за да направят този филм? Те са прави да не оставят паметта на Пламен намира- той трябва да е и винаги да бъде помнен от всички, независимо как и с какво! Браво за идеята и за самият филм! Независимо от това дали от самия филм може да се иска още, дали е перфектен, дали е хубаво направен, той постигна целта си. Хората отново заговориха по тези теми, които започнаха да се забравят с времето.
21:18ч. 11 Март 2015 #4 дядо Тиква Пламен е чиста душа. Пламен е символ на пробуждащото се гражданско общество , на това общество, което още няма ясна ориентация кои са истинските му приятели, но вижда ясно както крещящата необходимост от положителни промени, така и че единствено правилният път е към Европа.
Уви, вонящите , червени бесепарски и атакистки тролове не се свенят пак да чернят паметта на Пламен. Проклети да сте безродници задръстени!
16:34ч. 11 Март 2015 #3 Jackass Некадърници ! Нали не живеят в България ! Опитват се да върнат лентата назад с няколко години, и по този начин да станат малко известни
15:42ч. 11 Март 2015 #2 Iv4o Използваха един слабохарактерен и объркан човек, за да си прокарат техните игрички... Оставете човека и паметта му на мира, спрете да го използвате! Цял Левски го направиха едва ли не. Никой здравомислещ с ума си не би се залял с бензин просто така, за да натрапва каквито и да било искания! 21 век сме, а не средните векове. Отворете си очите и мозъците! Има други начини, ако не си съгласен с нещо.
15:33ч. 11 Март 2015 #1 Щуката Още няколко човека които използват името за момчето за да си прекарват разни техни каузички. Айде оставете го на мира, достатъчно го употребиха навремето партиите и медиите.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Ласкони се класира на второ място на президентските избори в Румъния, изпреварвайки премиера Чолаку
Днес, 25 Ноември 2024 10:14
Кандидатката на опозиционната дясноцентристка партия "Съюз за спасение на Румъния" Елена Ласкони се класира на второ място на произведения вчера първи тур на президентските избори, изпреварвайки премиера...
| |
|
Психично болен мъж е убил баща си и ранил тежко майка си
Днес, 25 Ноември 2024 10:01
Тежък криминален инцидент разтърси сливенското село Сотиря. Психично болен мъж е убил баща си и ранил тежко майка си. Пострадалата жена е настанена в областната болница в Сливен с животозастрашаващи травми,...
| |
|
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон
Днес, 25 Ноември 2024 09:50
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българските антарктически експедиции. Информацията е изпратена от Елка Василева, логистик...
| |
|
Европейската служба за борба с измамите спря незаконна търговия с хладилни газове в България
Днес, 25 Ноември 2024 09:37
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния внос и търговия с хладилни газове, проведена под координацията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). В...
| |
|
БСП - Варна преизбра Раличков и номинира Гуцанов за председател на партията
Днес, 25 Ноември 2024 09:23
БСП - Варна единодушно преизбра председателя си - Павел Раличков за още един мандат като водач на градската организация и номинира за поста лидер на БСП Борислав Гуцанов, съобщават от пресцентър на партията.
“За...
| |
|
ИУ – Варна ще бъде домакин на научна конференция, посветена на строителното предприемачество и бизнеса с недвижими имоти
Днес, 25 Ноември 2024 09:05
На 29 ноември 2024 г. в Икономически университет – Варна ще се проведе международна научно-практическа конференция на тема „Строително предприемачество и недвижима собственост“. Събитието ще събере специалисти,...
| |
|
Международен ден за борба с насилието срещу жени
Днес, 25 Ноември 2024 08:48
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Денят е по инициатива на ООН за премахване на насилието (изнасилване, домашно насилие и др.), упражнявано върху жени,...
| |
|
Не е ясно ще има ли среща между първите две политически сили
Днес, 25 Ноември 2024 08:25
Все още не е ясно дали ще се проведе среща между първите две политически сили и кога това може да се случи. След поканата от ГЕРБ-СДС, която беше приета от ПП-ДБ, последваха редица уточнения и условия.
Съпредседателят...
| |
|
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит”
Днес, 25 Ноември 2024 08:03
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит” при мъжете. Селекцията на Николай Николов – Майката направи тази мисия възможна, след като постигна три победи пред екзалтирана публика в квалификацията на басейн...
| |
|
Румен Радев: България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани
Днес, 25 Ноември 2024 07:46
България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани, които са учили и работили в страната ни. Гордеем се, че те допринасят за развитието на днешния Виетнам със знанията, уменията и опита...
| |
|
Православната Църква почита Свети Климент Охридски
Днес, 25 Ноември 2024 07:31
На 25 ноември всяка година Православната Църква чества паметта на св. Климент Охридски.
Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната...
| |
|
25 ноември в историята
Днес, 25 Ноември 2024 07:12
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|