Юнкер посочва в писмото си, че Европейската комисия работи много усърдно по проекта за газов хъб.
От документа става ясно, че Брюксел не е против по новата мрежа да има доставки и на руски природен газ по планираните нови маршрути на Москва в региона, но само ако това отговаря на правилата на Европейския съюз. Те предвиждат до преносната мрежа да имат равен достъп и трети страни. В случая вероятно става въпрос за идеята да се изгради "Южен поток", като по него от Русия се доставя газ до България, който да постъпва в газовия хъб "Балкан" и оттам да се разпределя за други европейски държави. В писмото обаче не се посочва изрично наименованието на проекта "Южен поток". В писмото се посочва, че на 5 и 6 септември във Варна е организирана дискусия по въпроса.
Председателят на Европейската комисия Жан - Клод Юнкер изразява и задоволство от усилията на правителството за повишаване на сигурността на доставките на природен газ чрез осигуряването на синьо гориво от различни източници.
Посочено е важното значение на интерконекторната връзка с Гърция, за чието предстоящо изграждане Европейската комисия е способствала. Юнкер акцентира и на възможността за внос на втечнен природен газ от южната ни съседка. Става въпрос за терминала, който ще бъде изграден в Александруполис. Този проект бе обсъден при посещението на премиера на Гърция Алексис Ципрас и част от министрите миналия понеделник у нас. Тогава България изрази желание да се включи в проекта за терминал за втечнен природен газ.
От писмото на председателя на Европейската комисия става ясно още, че на 8 и 9 септември тази година в Будапеща ще има среща на високо равнище на създадената през 2015 г. Група за газова свързаност в Централна и Югоизточна Европа. Там ще бъде обсъден напредъкът по изграждането на интерконекторите на България с Румъния, Гърция и Сърбия.
Що се отнася до поставения от България въпрос за ядрения реактор, който трябва да заплатим на Русия, Юнкер посочва, че е въпрос на наше вътрешно решение дали да изграждаме нови ядрени мощности. Ако го направим обаче, трябва да уведомим Европейската комисия по силата на Договора за Евратом.
В края на писмото си Юнкер декларира, че Еврокомисията ще продължи да подкрепя България и в бъдеще, специално в областта на енергетиката, чрез стимулиране на регионалното сътрудничество и активизиране на инвестициите, от които страната ни се нуждае, за да модернизира енергийната си система. Това се прави за благото на българските граждани и в полза на утвърждаването на Енергийния съюз в Европа, казва още Юнкер.