Роден е на 18 ноември 1976 г. Генерален мениджър на комплекс „Гранд хотел Варна” до 2013 г. В периода 21 май-10 юли 2013 г. е народен представител в 42-то Народното събрание. Иван Портних е завършил 9-а френска езикова гимназия в София, а след това е завършил „Международни икономически отношения“ в Университета за национално и световно стопанство, има магистърска степен по бизнес администрация от Франкофонския институт за администрация и управление и от Университета от Нант. Специализира хотелски мениджмънт в Университета „Корнел“, САЩ. Говори английски, френски и руски.
- Вече една година сте кмет на Варна. Какво успяхте да направите и какво не за този период?
- Една година е и много, и малко, преценката за свършеното ще оставя на всички варненци. Ако трябва да систематизирам основното, което направихме, е, че успяхме да обновим почти 100% паркa на "Градски транспорт". Знаете, че поръчахме 70 нови тролейбуса, към момента 22 са вече по улиците на града, до дни очакваме още 8. Приключихме проектите за дълбоководното заустване на Златни пясъци и тласкателя на “Акациите”. Това са все европейски проекти, които подобряват качеството на околната среда. Създадохме и нов подход към рехабилитацията на пътната инфраструктура. Прекратихме тази порочна практика за кърпежи пролет и есен, защото там изтичаха милиони от бюджета на града. Започнахме с "Владислав Варненчик" и "Сливница". По улиците "Андрей Сахаров", "Брегалница", "Трети март" и "Цар Осовбодител" извършихме цялостна реконструкция с подмяна на подземните комуникации и преасфалтиране. Такъв ще бъде подходът и занапред, в момента тече процедурата по избор на изпълнител и за ул. "Константин Фружин", "Трети март" до ул. "Януш Хуняди", част от бул. "Васил Левски" от стадиона до “Почивка” и бул. "Осми приморски полк". Когато тези големи инфраструктурни обекти бъдат завършени, средствата ще бъдат насочени към малките улички, където състоянието също е трагично.
- Какви изводи си направи местната администрация от казуса с ремонта на пешеходния ринг? Какво предстои оттук нататък? Каква е оценката на мострената част?
- Варна заслужава да има красив и европейски център, така че направихме всичко възможно този проект да бъде изпълнен както трябва. Получихме финансиране, осигурихме най-качествения материал откъм издръжливост по европейските стандарти, но всички видяхме, че има проблем с подреждането на тези павета. Коментирана е темата многократно, категорично ще бъдат пренареждани, докато не бъдат подредени по такъв начин, че всички ние, варненци, да харесаме централната си алея и тя да е лицето на града. Изводите... Пренареждането продължава, докато не се постигне исканото качество. До дни ще бъде въведена в експлоатация ул."Осми ноември", която свързва Малките с Големите терми. Там се поставя същият клинкер и поне оптично нещата изглеждат много по-добре, явно е, че може, така че ще натискаме изпълнителя да си свърши възможно най-добре работата.
- Възможно ли е изпълнителят да бъде сменен?
- Това са европейски проекти, които подлежат на много стриктно спазване на процедурите по избор на изпълнител. За да бъде той сменен, трябва отново да се мине през целия този сложен процес по ЗОП. Нас ни трябват минимум 4 месеца за обявяване на нова поръчка, ако има обжалване, те отиват на 6 - 7 месеца и няма да можем да се включим в сроковете. Това обаче не означава, че няма да се търси отговорност от изпълнителя, който по договор има редица неустойки за качество и за неспазване на сроковете. Ще търсим пълна отговорност. Надявам се, че есента, когато започне вече същинската част от проекта, ще се работи по по-добър и категоричен начин.
- Няма ли начин за подобряване на сметопочистването и сметоизвозването във Варна?
- В момента разработваме GPS система, която ще облекчи контрола поне от страна на сметоизвозването. И сега има такава система, но с новата ще бъдат обхванати всички автомобили на фирмите. Проблемът е изключително сериозен. Знаете, че това са едни концесионни договори, които са сключвани преди години, като не е съобразена спецификата и нуждите на града, които са се изменили сериозно от тогава до днес. Така или иначе градът е незадоволително почистван. Прехвърлихме много правомощия към районните кметове, които са ангажирани да осъществяват контрол на дейността, който към момента е изключително занижен. Броят на актовете и санкциите, наложени от дирекцията в община Варна, е несравним с този на актовете, наложени от районните еколози. Именно те са хората намясто. Има още какво да се желае от страна на тяхната работа. Хубавото е, че успяхме да приложим в действие механизма на санкциите. Ежемесечно се глобяват всички сметопочистващи фирми, но явно и това не е достатъчно, защото градът продължава да бъде мръсен. Тук е моментът да съобщя, че разтрогнахме договора за разделното сметопочистване. Там имаше такава правна възможност. Минахме през всички процедури и договорът е прекратен. Извикахме всички оператори, проведохме разговори, в момента ще влезе нов оператор, ще бъдат променени клаузите по договора, всички съдове ще бъдат сменени с цел по-лесното обслужване, ще бъде повишена значително и кратността на извозване. Всичко се прави с цел да се повиши както състоянието на чистотата в града, така и да се увеличи процесът на преработка и усвояване на тези рециклируеми материали.
- Кой ще контролира и санкционира районите еколози, щом не си вършат работата?
- Именно защото сме засилили контрола на тази дейност, имаме и тези конкретни цифри. Вчера бе поредната среща с еколозите, на която им бе обяснено, че ще бъдат уволнени, ако не си вършат работата така, както хората очакват от тях.
- Почистени ли са всички дерета в "Аспарухово"? Успяхте ли да укрепите част от свлачищата в района?
- Има вече сключени договори, работата там върви и в момента. Основните проблеми са преодоляването на големите инфрастуктурни щети. До дни ще бъдат готови процедурите за преасфалтирането на пострадалите пътища. Извършва се и укрепване на свлачищните зони, както и новообразувалите се такива места. Постепенно върви връщането на изслените от домовете им хора. Разчистихме едно значително количество опасни сгради, включително и 30 търговски обекта, които бяха изградени върху самото дере. Очакваме средствата от междуведомствената комисия, като се надявам, че служебният кабинет ще отреагира достатъчно бързо, защото, както знаете, община Варна все още не е получила нито стотинка помощ от държавния бюджет. Работим изключително усърдно и за кандидатстването към фонд “Солидарност” към Европоейската комисия. Там кандидатстваме на регионален принцип с Добрич, Аксаково, Бяла, за да можем да изградим двата отводнителни канала и да завършим укрепването на свлачищата.
- Както знаете, от бедствието пострада изключително много цялото крайбрежие на Варна. Състоянието на градските буни и Шокаровия канал също е изключително проблемно. Започна и да пропада пътят към плажа. Каква част от концесионните такси се отделят за облагородяване състоянието на тези райони?
- Има диспропорция в разпределянето на тези средства. Така или иначе законодателят е предписал една конкретна хипотеза, а тези средства всъщност трябва да бъдат насочвани към подобряване на инфраструктурата в района. Сега работим по проектирането по отношение на Шокаровия канал, чрез изграждането на сепараторна инсталация, която да спира твърдите отпадъци, за да може впоследствие да организираме отвеждане на водите посредством дълбоководно заустване далеч от плажната ивица, защото виждаме, че при проливни дъждове последиците са неблагоприятни. Работим и за проектиране на укрепването на завоя на пътя, който слиза към градския плаж. Ние сме осигурили списък за проектиране на подобни обекти, за да може тези средства да бъдат използвани по предназначение. Най-вероятно процесът на проектиране ще отнеме известно време и ще е готов до края на годината. Тези приоритети ще бъдат заложени в бюджета за 2015 година.
- Тази година започна събарянето на незаконни и опасни обекти в ромските квартали. Докъде ще стигне разчистването на тези гета?
- Изключително е сложна темата, защото това е един проблем, затлачван с години. Знаете, че до 26 ноември 2012 г. проблемът с незаконните постройки е бил в правомощията на РДНСK, след което се прехвърли на общините. Толкова години е съществувал безгласен договор между държавата и обитателите на тези махали, повече от две деситилетия. Така че няма как този проблем да бъде разрешен с магическа пръчка, но затлачването му с времето ще доведе до още по-големи щети и разходи за преодоляването му. Още с встъпването си в длъжност започнах обследването на този казус. На практика в общинските администрации липсва ресурс по отношение на контрола на незаконното строителство, именно поради тази причина увеличихме щата на съответните дирекции и отдели, прехвърлихме и делегирахме права на районните кметства. Този акт доведе и до събарянето на незаконните постройки във „Владиславово“ и в „Младост“. Това е един процес, който категорично не трябва да бъде спиран. Законът трябва да се спазва. Имайте предвид, че няма община, която може сама да реши този социален проблем. Тук трябва активна намеса от страна на държавата. Но тези сгради са опасни за обитателите си и трябва да се премахнат. Животът им е по-важен от моментното им социално благополучие. Включително и днес подписвах заповеди за принудително събаряне. Само в „Младост“ те са 58 броя.
- Защо се забавя един от най-важните проекти за Варна, този за интегрирания градски транспорт?
- В реализацията на този проект съм вложил много и се надявам той да успее да се осъществи. Знаете, че имаше редица действия, включително и по време на предходната администрация, които поставиха на карта бъдещето на този проект. Активно се работи по възстановяването на контактната мрежа до “Почивка”, която ще свърже триъгълника тази местност с „Аспарухово“ и „Владиславово“. Вървят и процедурите по избор на изпълнител за високоскоростното трасе, за билетната система, за контрол на трафика... Така че всичко се движи, естествено, се гонят срокове, но за жалост, назад във времето е загубено много. Надявам се с усилията, които влагаме, да доведем проекта до един успешен край.
- Кога във Варна ще има “Синя зона”?
- Знаете, че учредихме 100% общинско предприятие. В последните месеци прехвърлихме всички общински паркинги на въпросното предприятие. Договорили сме се с Европейската банка за възстановяване и развитие грантово да ни предоставят средства за анализи и за актуализацията на транспортната схема на града. Така че техните специалисти са вече тук. Вярвам, че в рамките на 2 - 3 месеца ще са готови анализите, на база на които да предприемем съответните практически действия.
- Нормално ли е Варна да има само два „паяка“ за репатриране на автомобили, от които единият да е постоянно развален?
- Не е, разбира се! Нормално е да се борим с неправилното паркиране. Безспорно е, че трябва да има регламент особено в централната градска част, който трябва да се спазва. С реализацията на транспортния проект се предвижда и изграждането на велоалеи. Процедурата за тяхното обособяване е вече задвижена с избор на изпълнител. Всичко това ще допринесе за облекчаването на трафика в града.
- Кажете нещо повече за програмата на тържественото отбелязване на празника на Варна тази година.
- Програмата тази година ще бъде с ограничен ресурс заради бедствието в "Аспарухово". Въпреки това традицията ще бъде спазена и на тържество в Летния театър ще бъдат връчени почетните знаци на града. Избрахме популярната румънска звезда Антония да пее на концерта в центъра, най-вече заради големия брой туристи от северната ни съседка, които ще бъдат на почивка във Варна за празника на града.