Осмият въпрос, който отправихме към кандидатите за кмет на Варна, е:
Какви варианти ще приложите за справяне с липсата на места за паркиране в града?
№9 Димитър Карбов
За да облекчим натовареността в централната част на града, ще въведем синя зона. Парите ще се прибират от общинско предприятие. Ще се работи за създаване на проекти за изграждане на надземни и подземни паркинги там където има възможност. Честно казано във Варна не останаха много такива места, които да не са продадени и да са удобни за изграждане на такива паркинги и ще търсим такива в широк център.
__
№10 Радостин Морфов
Варна е блокирана от неправилно паркирали по улиците и най-вече по тротоарите автомобили. Варна имайки претенциите да е „Морска столица” на България и сериозна туристическа дестинация е наложително да приведе улиците си в съответствие със „Закона за движение по пътищата” и да изгради адекватни паркинги, особено в центъра на града. Под адекватни паркинги се разбира изграждането на предимно етажни надземни и подземни паркинги, като за целта е оправдано да се закупуват терени, тъй като с времето тази инвестиция ще се изплати.
__
№18 Данаил Папазов
Търсене и определяне на общински терени за изграждане на паркинги. Въвеждане на синя и зелена зона за паркиране. Контрол и санкции за нарушителите.
__
№19 Миглена Темелкова
Въвеждането на синя зона е една от възможните опции. Ние от АБВ обаче смятаме, че по въпроси, свързани с дългосрочната визия на града, е редно да се правят местни референдуми. Не можем да пренебрегваме мнението на хората, а това е една от най-справедливите и масови форми за допитване до обществеността. В този смисъл въвеждането на синя зона спада към въпросите, който следва да бъде решен с търсене на мнението на всеки варненец.
Градове като Лондон и Париж са ограничили достъпа на автомобили в централните си и историческите си зони. Решението за Варна би следвало да се търси в автоматизираните системи за паркиране и изграждането им на територията на общината. Това е дългосрочна инвестиция, изискваща около 11-12 000 евро на паркомясто, която трябва да бъде заложена в бюджета на града.
Най-бързият и ефективен начин за намаляване на вредните резултати от нарастването на трафика във Варна е създаването на съвременна организация на движение и използване на интелигентни транспортни системи, които прилагат информационните и комуникационни технологии в транспортната инфраструктура. Целта на тази реорганизация е да се повиши сигурността, да се намали времето за пътуване, разхода на ресурси и не на последно място - да се опази околната среда.
__
№24 Чавдар Трифонов
Планирам създаването на Център за градска мобилност, който да обедини контрола върху трафика, сините зони и обществените паркинги. Има готови проекти за 12 паркинга върху конкретни общински терени. Финансирането им трябва да стане на основата на публично-частни партньорства чрез предоставянето на концесии на терените за определен период от страна на общината. След изтичането на концесионните срокове, те да останат общинска собственост.
Общината трябва да е безкомпромисна срещу нерегламентираното паркиране върху тротоари и зелени площи. Налагането само на санкционен режим при условие, че не са създадени условия за паркиране би било грешка.
Необходимо е общината така да планира инфраструктурата си, че да насърчава използването на публичен и велотранспорт. Градският транспорт трябва да се управлява така, че да бъде едновременно удобен и достъпен, т.е. да бъде предпочетен пред личния автомобил.
__
№28 Кирил Йорданов
Варианти в тази посока предложих още преди 8 години. Всичките, старателно, бяха отклонени от различните състави на Общинския съвет през съответните години. За подземно и надземно паркиране - до сградата на община Варна и на още 14 места в града. Другите възможни места за изграждане на подземни паркинги са: около ДКС, от ФКЦ – по протежението на бул. “Сливница” и до Катедралата. Само те са с капацитет 4000 до 4500 автомобила! Продължението на този процес е изцяло в ръцете на бъдещия Общински съвет, след което - на ход ще бъде изпълнителната власт, в лицето на администрацията.
Сагата с изграждането на Синя зона във Варна е печално популярна. Порочно зачената от частни интереси – с напълно пренебрегната публична полза, тя създаде лоша репутация и на самата идея.
Днес подочувам, че има изработен нов проект, който щял да стане публично известен след изборите?! Очевидно – отново, поради присъствието в него и около него на сходни проблеми и интереси.
__
№29 Костадин Костадинов
От години има проекти за изграждане на подземни и надземни паркинги на три места в града – до общината, до жп гарата и до х-л „Мусала“. Само те имат потенциал да поемат сериозна част от сегашния наплив в центъра. Категорично съм против синята зона.
__
№33 Младен Младенов
Построяване на подземни и надземни покрити паркинги на входящи възлови места и увеличаване на повече инвалидни места за паркиране.
__
№39 Анелия Клисарова
Категорична съм, че Варна трябва да има синя зона. За да бъде изградена тя обаче, трябва да се направи много сериозно планиране. Първо трябва да се оправи инфраструктурата и да има ефективен градски транспорт. Следващата стъпка е правилното определяне на терени, където могат да бъдат изградени подземни или етажни паркинги. Трябва да се планира внимателно изграждането на скоростни трасета с надземни пешеходни пътеки/тип надлез/. Разрешения за ново строителство ще се издават само при гаранции за наличие на необходимите паркоместа в подземни паркинги.
__
№40 Иван Портних
Синя зона, изграждане на нови паркинги, нови пешеходни зони, развитие на велосипедния транспорт – в момента изграждаме 16 км велоалеи.
..................................................
Отговорите са подредени според поредните номера на съответните партии, коалиции и инициативни комитети, които стоят зад кандидатите в бюлетината за провеждане на местни избори.
..................................................
Вижте как кандидат-кметовете на Варна отговориха на останалите девет въпроса, касаещи управлението на морската столица.