Семов е категоричен, че промяна в Лисабонския договор, независимо дали ще е под формата на „европлюс" или създаване на „правителство на еврозоната", трябва да се взема с референдум.
„След като имахме главен преговарящ мадам Yes, днес имаме министър председател господин Yes, коментира Семов и повдигна въпроса „може ли "yes" да бъде разумна цена за „ congratulation"?
Той отправи питане към кандидатите за президент, бившия главен преговарящ Кунева и бившия външен министър Калфин, защо мълчат.
Ще се престрашили Кунева да излезе и да разкаже за преговорите, за своята роля в тях и ангажиментите на страната, попита още Семов и визира въпросите за затварянето на блоковете на АЕЦ, българското земеделие, българските марки.
„Продължаваме да плащаме за колиничалата роля на българската външна политика", заяви Семов.
Той е категоричен, че всякакво по-нататъшно вземане на решения по важни въпросиq свързани с ЕС трябва да се прави с референдум.
„България не може да си позволи отново да има политик, считан за господин Yes - объркан и видимо неграмотен", подчерта Семов.
Той сравни премиера Борисов с Тодор Живков и го нарече душеприкаpчик. Семов припомни казаното от Живков за перестройката, че ние нашата сме си я направили. Да я правят другите. Ние трябва да се снишим.
Семов изтъкна и думите на Борисов, че България си е решила проблема с финансовата стабилност, така че да му мислят другите европейски държави.
РЗС постави и ултиматум на председателя на парламента Цецка Цачева не по-късно от първия работен ден след ваканцията - 31 август, да върне внесената от Инициативен комитет на първи декември 2010 г. подписка за референдум за Велико Народно събрание и нова Конституция, а също още при откриването на парламентарната сесия Цачева да се извини на близо 600 хиляди българи, участвали в подписката за осъществения тормоз от ДАНС по нейно нареждане.
Ако това не бъде направено, ще предизвикаме дело в съда на ЕС, ще сезираме ЕК, заяви Семов по време на петъчната пресконференция в централата на партията.
Той поясни, че основанието за предизвикване на дело по този случай в съда на ЕС е нарушаването на Хартата на основните права на ЕС и Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.
Семов поясни, че ЕК ще бъде сезирана да започне процедура за налагане на политически санкции на българското правителство за очевиден риск от тежко нарушение от държава членка на ценностите на ЕС.
Съдът на ЕС може да наложи на България имуществени санкции, а те винаги са с политически последици, поясни Семов и добави, че политическите санкции предвиждат ограничаване на членствени права.
Подобна процедура беше задвижена по отношение на една от най-демократичните страни - Австрия, за по-безобидни опити за налагане на тоталитарен режим и ограничаване на правата на гражданите, отбеляза още Семов. Той припомни случая с внесената подписка за референдум и изтъкна, че в нарушение на конституцията и закона за ДАНС Цачева е възложила на агенцията проверка на събраните подписи, което не е направено за нито една друга подписка.
„Подобна проверка представлява грубо нарушение както на конституцията, така и на правото на ЕС - член 11 от Договора за ЕС , относно гражданската инициатива и регламента на Съвета и Европейския парламент", подчерта Семов и допълни че ДАНС няма компетентност да се занимава с такива въпроси.
Проверката на ДАНС бе осъществена без прокурорско разпореждане в грубо нарушение на чл. 24 от закона за ДАНС, заяви още Семов и посочи, че на тежък полицейски тормоз са били подложени 1850 български граждани и че 757 семейства са били посетени за проверка.
„В крайна сметка, както стана ясно от проверката на служба ГРАО - направихте груб опит с политическа цел да дискредитирате най голямата в историята на България гражданска подписка и не случайно от прокуратурата на България официално отказаха да се занимават с вашите инсинуации", заявяват в официално писмо до председателят на парламента Цецка Цачева Атанас Семов и лидерът на партията Яне Янев. В писмото си те припомнят, че разглеждането на въпросната подписка е забавено цели 6 месеца и за сравнение изтъкват, че ГРАО провери 1 млн. подписи за регистриране на партиите на изборите за по-малко от две седмици.
От РЗС изразиха недоволство, че все още не са официално уведомени за резултата от проверката на ГРАО, който е излязъл на 6 юни.
Семов упрекна Цачева, че крие тези резултати и че те са станали известни от заседание на правната комисия на 20 юли, но и до днес инициативният комитет, внесъл подписката, не е уведомен.
Семов поясни още, че според законодателството председателят на парламента е длъжен да върне подписката за отстраняване на нередностите или да осигури обсъждане й и подчерта, че това задължение на Цачева подлежи на изпълнение веднага.
Тя е била длъжна своевременно да уведоми инициативния комитет за установените от ГРАО нередности да му предостави едномесечен срок за отстраняване на нередностите.
Това не е направено и до днес и представлява грубо нарушение на закона и на чл. 1 от Конституцията, подчерта Семов.