Краят на мита за българския туризъм
Понеделник, 15 Септември 2014 14:48 / Ясен Бояджиев, Deutsche Welle
Българският морски туризъм отчита лош сезон. И го обяснява главно с лошото време и международното положение. Част от причините обаче са в самия него. Заради тях той губи позиции на най-естествения си пазар - българския. И без окончателни данни вече е очевидно, че това лято ще е най-лошият от 2009-а насам сезон за българския морски туризъм. Поне за онази му част, която може да бъде отчетена. Говори се за спад от около 15 на сто в сравнение с миналата година - и при посещенията, и при приходите. При положение, че морското лято носи 70 процента от годишните туристически приходи, това очевидно ще означава неуспешна година за целия туризъм и съответно за приходите от него в българския бюджет, твърди Ясен Бояджиев от Дойче Веле и дава конкретни примери.
Лош късмет
От представителите на самата туристическа индустрия най-често чуваното обяснение е: лош късмет. Заради лошото време и международното положение. Наистина, част от причините са свързани с обективни, независещи от нея обстоятелства. Лятото бе необичайно дъждовно, а новините за наводнения определено не благоприятстват привличането на туристи.
Конфликтът между Украйна и Русия също. Покрай него за година курсът на руската рубла спрямо еврото падна с над 20%, а на украинската гривна - с над 40%. Което оскъпи почивката в България за туристите от тези две страни. Като се добавят другите ефекти от тази криза и масовите фалити на руски туроператори, не е учудващо, че по предварителни данни туристите от Русия са вероятно с над 10 на сто, а украинските с над 20 на сто по-малко от миналото лято.
Ефектът от този отлив се подсилва от обстоятелството, че - както твърдят специалистите, през последните години българският туризъм е залагал основно именно на привличането на повече руски туристи, покрай което е отслабил позициите си на западните пазари - на германския и британския, например. Сериозен отлив се наблюдава и от други посоки: през последните две години румънските туристи са намалели с между 20 и 30 на сто.
Така стигаме до онези причини за лошия сезон, които не са въпрос на късмет, а на предимства и недостатъци в конкурентната битка с други туристически дестинации.
Българите - стълб на туризма в Северна Гърция
В това отношение най-показателни са загубите на българската туристическа индустрия на нейния най-близък и потенциално най-„лесен” и най-перспективен пазар - българския. Все повече българи загърбват българското море и предпочитат да похарчат парите си на друго място.
За най-голямата част от тях това място е Гърция. По данни и прогнози на Института за анализи и оценки в туризма, до края на годината броят на българските туристи в Гърция ще достигне ръст от цели 20% - от 970 хиляди през 2013-а до 1 милион и 200 хиляди през тази година. Наличните статистически данни са до края на второто тримесечие и показват ръст от 34,6%. Към тях мога да добавя лични впечатления, които вероятно би потвърдил всеки, пътувал това лято до егейските плажове.
Всъщност, по тези плажове човек има чувството, че се намира в България - отвсякъде се чува българска реч. По паркингите автомобилите с български номера са колкото гръцките. А през юли, пиейки кафе край морето в Керамоти, установих, че в постоянния поток от коли към ферибота за Тасос горе-долу всяка трета е с българска регистрация - при това не само от София, Пловдив или от граничните области, а от цяла България. Включително от Варна и Бургас. Ресторантите и хотелите са пълни с българи и затова менютата и въобще обслужването на български език вече не са изключение, а по-скоро правило. Или както казват и местните хора, туризмът в Северна Гърция до голяма степен се крепи на българските туристи. И е преживял кризата именно благодарение на тях.
Сравнения, които не са в полза на България
Какво ги привлича там? Част от причините, разбира се, са обективни и не зависят от българската туристическа индустрия. За някои Егейско море е по-близо от Черно, особено след като бяха открити нови гранични пунктове. Сезонът там е по-дълъг, времето - по-стабилно, а морето - по-топло и спокойно.
Но има и много други причини, които изглеждат по-важни. Дори и когато цените са малко по-високи. Морето е чисто, плажовете - също. Не те дебнат на всяка крачка да ти вземат парите - за паркинг, чадър и шезлонг, например. Храната по правило е по-добра, както и обслужването. Построеното не дразни, понеже е съразмерно. Инфраструктурата е добра. И дори навсякъде има канализация. Въобще, цари спокойствие и съхранена природна красота.
Все неща, които са в ярък контраст с положението на много места по българското Черноморие - грозни, презастроени и шумни, без канализация, с мръсни плажове, мръсно море и лошо обслужване. Проблеми, които не са от вчера и ще продължат да отблъскват туристите и утре, когато може би времето ще е хубаво, а международното положение - спокойно.
От друга страна обаче фактът, че все повече българи имат близък и достъпен (включително във финансово отношение) избор, може да има оздравителен ефект, тъй като тази конкуренция би могла да принуди българския туризъм да не разчита само на природните дадености и построените "легла", а да подобри качеството на предлаганата услуга.
Deutsche Welle
|
Коментари |
22:21ч. 16 Септември 2014 #14 bobi Какъв туризъм имаме ние,никакъв.Докато туризмът е в ръцете на свинари и мутри така ще е.Ниски заплати лоша инфраструктора и бит пазар,това е туризма в България.
17:09ч. 16 Септември 2014 #13 Anq Лошо обслужване- това е причината за слабото посещение на туристи по черноморието. Не зная как е по зимните ни курорти, но тук по морето персоналът е цигански. И защо? Защото хотелиерите не плащат. С минимални заплати не могат да наемат качествен персонал. А ако става въпрос за ол инклузив- продуктите, които пазарят за храна са най-евтините боклуци от борсите. Не яжте там! Оставате стиснатите хотелиери да си ядат сами. Ако искат да хранят и децата си.
14:15ч. 16 Септември 2014 #12 dumdum комунизма ни навря в панелки по 15 етажа, демокрацията заля плажовете с бетон - умните избягаха . ЧУДЯ СЕ КОЙ НИ Е ВИНОВЕН
09:28ч. 16 Септември 2014 #11 Vic Rattlehead Всичко започва от София. Там е държавната администрация, оттам се вземат решенията за развитие на страната. Трябват държавници с опит и визия, които да спрат безразборните строежи без инфраструктура, да спрат скандалните заменки, да се наложат стандартите, на които да отговарят хотелите като база, обслужване и т.н. Трябва да се изгради инфраструктура - пътища, канализации, клиники, полиция, пожарна и какво ли още не. И не на последно място си трябва реклама.
Ама къде ти... Онези си гледат рушветите, ние гледаме мутробарок, чалгия и простотия до шия...
Чудно ли е, че не ходим на собственото си море?
А то е по-хубаво от околните - не е толкова солено, имаме хубави плажни ивици и няма опасни за човека животински видове...
20:12ч. 15 Септември 2014 #10 garcia Най-неприятната гледка са сергиите, пълни с турски и китайски стоки (ментета анцузи, тениски и разпънато бельо), които търговците предлагат на чужденците за висикокачествени български!
19:33ч. 15 Септември 2014 #9 kaka Pena Много е прав Петър К. Абсолютна истина. И на всичкото отгоре скъпо.
18:16ч. 15 Септември 2014 #8 petar k Да, чалгата, мутрите, мръсотията и шмекерлъка - само едното от тези неща е достатъчно да те отврати от почивката. Много селски тарикати са горди собственици на хотели и ресторанти - съответно и отношението им към бизнеса е тарикатско и парвенюшко.
Ол инклузив 4 звезден хотел край Варна - аз не бях ял нещо по-противно, лепкаво и безвкусно в ресторант. Не бих отишъл никога повече в този хотелски комплекс.
Защо да повторят и останалите гости на хотела?
А времето - навсякъде вали и гърми, дори и в Алпите. Но ...добре е нашите тарикати - хотелиери да направят едно пътуване в някое алпийско курортче - ей така - да хапнат нещо наистина вкусно на нормални цени, да легнат в безупречна стая и да се разходят по чисти и тихи улици - без просташка музика, пияни компании, без улична мръсотия....
18:16ч. 15 Септември 2014 #7 petar k Да, чалгата, мутрите, мръсотията и шмекерлъка - само едното от тези неща е достатъчно да те отврати от почивката. Много селски тарикати са горди собственици на хотели и ресторанти - съответно и отношението им към бизнеса е тарикатско и парвенюшко.
Ол инклузив 4 звезден хотел край Варна - аз не бях ял нещо по-противно, лепкаво и безвкусно в ресторант. Не бих отишъл никога повече в този хотелски комплекс.
Защо да повторят и останалите гости на хотела?
А времето - навсякъде вали и гърми, дори и в Алпите. Но ...добре е нашите тарикати - хотелиери да направят едно пътуване в някое алпийско курортче - ей така - да хапнат нещо наистина вкусно на нормални цени, да легнат в безупречна стая и да се разходят по чисти и тихи улици - без просташка музика, пияни компании, без улична мръсотия....
18:01ч. 15 Септември 2014 #6 Лили Пут Ин Ами то Северна Гърция си е България в исторически план. Няма държава да е прокопсала само с туризъм, без развита икономика.
17:06ч. 15 Септември 2014 #5 Краси Голямата лакомия сега бере плодовете на безграничната си алчност. Огромното презастрояване, ниските заплати на персонала - от там на качеството на обслужването и т.н. Всеки зажадня да стане хотелиер и да рине финансови постъпления, без да има идея как се управлява този бизнес. Ето го резултата - доста време ще мине преди да се върна на родното черноморие - доста трябва да посъбарят и залесяват.
16:40ч. 15 Септември 2014 #4 seaman4 Ами да строят още бетонни колоси-ще дойде ден когато всичко ще го разрушат.само че дотогава-така ще е явно.Жалко за децата....
16:37ч. 15 Септември 2014 #3 Султанка От 25 години прекарвам отпуска в чужбина!Всички спестени пари харча в чужбина!Там всичко е много по-качествено от нашите морски и зимни курорти!Услугите са много по-добри и най-важното: Няма чалга,мутри, бандити,проститути и проститутки, измамници, простаци и селяндури!
15:46ч. 15 Септември 2014 #2 Jackass Туризъм в България няма от 1999 година.
От тогава има само печалбарство и селски сергии
15:15ч. 15 Септември 2014 #1 mechobecho Печалбарството ,в гадния смисъл на думата, е обсебил БГ туризма и резултата е на лице
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Израел предупреди разселените да не се връщат в Ливан, въпреки примирието
Днес, 27 Ноември 2024 09:12
Израел предупреди жителите, разселени от битки и заповеди за евакуация, да не се връщат по домовете си в Южен Ливан, въпреки примирието между израелските сили и Хизбула, което влезе в сила рано тази сутрин.
Въпреки...
| |
|
Премиерът събира министрите заради Шенген
Днес, 27 Ноември 2024 08:52
Премиерът Димитър Главчев свиква среща относно организацията по граничните ни пунктове с Румъния и Гърция след евентуалното ни пълноправното приемане в Шенген, което предстои да бъде гласувано на срещата...
| |
|
Превръщат една от най-значимите археологически находки във Варна в туристически обект?
Днес, 27 Ноември 2024 08:39
Арх. Максим Недков и Дарин Дучев от "Морско око" ще представят своята концепция за превръщане на останките от ранохристиянския манастир "Св. Богородица" в иновативен туристически обект. Събитието ще се...
| |
|
105 години от подписването на печалния за България Ньойски мирен договор
Днес, 27 Ноември 2024 08:21
На 27 ноември се отбелязва Деня на националната памет. На този ден през 1919 година България подписва Ньойския мирен договор, по силата на който губи около 10 процента от територията си и й са й наложени...
| |
|
Правят нови 300 допълнителни проби във връзка с констатираното огнище на чума по овцете у нас
Днес, 27 Ноември 2024 08:04
Днес се очаква да бъдат взети още 300 допълнителни проби във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград. Това стана ясно след среща на министъра на земеделието и...
| |
|
Прекратяването на огъня между Израел и Хизбула влиза в сила
Днес, 27 Ноември 2024 07:45
Споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула влезе в сила в Ливан, съгласно графика, изложен от президента Джо Байдън, който каза, че то е предназначено за постоянно прекратяване на военните...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 25 ноември
Днес, 27 Ноември 2024 07:30
Съдия Цвета Павлова бе избрана за председател на Окръжен съд – Варна
Съдия Цвета Павлова беше избрана за председател на Окръжен съд - Варна. Тя получи подкрепата на осем от членовете на Съдийската колегия...
| |
|
27 ноември в историята
Днес, 27 Ноември 2024 07:10
176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя.
1095 г. – Папа Урбан II благославя по време на Събора в Клермон провеждането...
| |
|
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Днес, 27 Ноември 2024 06:49
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 27 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 13:30 - гр. Варна - ул. Акад....
| |
|
Прогноза за времето - 27 ноември
Днес, 27 Ноември 2024 06:32
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни временно видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София - около минус 1°.
По...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|