Юбилейното издание на олимпиадата бе открито от Венцеслава Генова – началник на Регионалното управление на образованието във Варна. „В следващите дни тук, в „Камчия", ще се състезават таланти, които оценяват прекрасната наука, за които горенето е извор на живота. Но олимпиадата не е само състезание – тя е място за среща с нови приятели, за нови предизвикателства, за новаторски идеи и обмен на добри практики в изучаването и обучението по химия. Само най-смелите постигат мечтите си", каза тя.
Поздравителен адрес от Красимир Вълчев – министър на образованието и науката поднесе Емилия Григорова - главен експерт в МОН. Министърът поздрави участниците, техните учители и организаторите, и обърна специално внимание на 19-те седмокласници от София, Варна, Смолян, Ямбол, Ихтиман, Сандански, Враца, Добрич, Пазарджик и Стара Загора, които се явяват за първи път на Националната олимпиада.
Приветствие от Станка Шопова – изпълнителен директор на СОК „Камчия" поднесе Пенка Стоева – директор на ЧСУ „Юрий Гагарин": „За нас е изключително приятно, че това престижно събитие се открива тук, в ЧСУ „Юрий Гагарин" в Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия". Нашите врати са винаги широко отворени за изява на детските таланти, за творческо, духовно и интелектуално развитие, за възпитание на децата в стремеж към нови знания и успешна професионална реализация. На добър час в бъдещето, скъпи приятели - все така умни, успешни, вдъхновени и талантливи!"
Поздравителни адреси бяха получени от Община Варна и от кмета на Община Аврен.
Първите 10 ученици с най-висок резултат от „Камчия" ще бъдат поканени в разширения национален отбор на България, който ще се подготвя за Менделеевата олимпиада в Беларус и за 50-та Международна олимпиада по химия, която тази година ще е в Чехия и Словакия, съобщи председателят на журито доц. Христо Чанев. Той представи ретроспекция на успехите на Българския национален отбор в международните състезания през последните 50 години. Специални гости на юбилейната олимпиада са бивши състезатели и преподаватели, свързани с подготовката на българските олимпийци в науката. На тях Министерството на образованието и науката връчи 40 паметни плакета за принос в утвърждаването на олимпиадата по химия и опазване на околната среда и в подготовката на младите химици.
Изключително вдъхновяващ за младите участници бе разказът на проф. Красимир Манев – участник в първия български отбор, защитавал името на България в областта на химията в Катовице през 1968 г. Той е основател и на Първата олимпиада по информатика в България. Доц. Стефан Манев – отдал 36 години от живота си в подготовката на националния ни отбор по химия сподели, че задачите стават все по-сложни, а учениците – все по-умни. Той даде пример с олимпийска задача от 1977 г., която днес е в учебниците за 7 клас. За олимпийския дух и за любовта към науката говориха проф. д-р Георги Вейсалов, Светослав Аначков и Живко Георгиев – медалисти от Международните олимпиади.
Един от най-атрактивните моменти по време на откриването бе впечатляващата експериментална част, подготвена от Факултета по химия и фармация на Софийския университет. Известният сред младите химици „Корпус за бързо гърмене" представи науката като магия от химични формули – демонстраторите на наука за секунди успяха да оцветят една и съща течност в шест различни цвята, да запалят вода и да изпълнят с различни аромати Актовата зала на Учебно-възпитателния център „Юрий Гагарин".
С прекрасни фолклорни изпълнения зарадваха гостите учениците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов" във Варна.
В Националната олимпиада в „Камчия" се състезават 120 ученици от 7 до 12 клас, в четири възрастови групи и в два етапа – теоретичен и експериментален. Интересен е фактът, че сред тях е и 12-класникът Петър Христов от СМГ, който стана победител в Националната олимпиада през миналата година, а по-късно спечели световната титла по химия в Международна олимпиада. Днес той отново се състезава, за да повтори успехите си.
Първият състезателен ден започна с теоретична част, а на втория ден е експерименталния изпит. Участниците ще провеждат химичните реакции в модерните кабинети на ЧСУ „Юрий Гагарин", оборудвани с най-съвременна образователна техника за лабораторни изследвания, при спазване на всички изисквания за безопасност.
Организатори на 50-то издание на олимпиадата са Министерството на образованието и науката на България и РУО - Варна, със съдействието на ЧСУ „Юрий Гагарин", СОК „Камчия", кметовете на общините Аврен и Девня. Спомоществователи на състезанието са флагманите на химическата промишленост в страната „Солвей – България", „Девня Цимент" АД, „Аквахим"АД и Агрополихим" АД.
В съпътстващата програма на 50-та юбилейна олимпиада, участниците ще разгледат Санаторно-оздравителният комплекс „Камчия", ще посетят единствения в България Авиокосмически център с Планетариум, Музея на уникалните кристали и Славянски център. За учениците е организирана и екскурзия, в която ще имат възможност да се запознаят с достиженията на химическата компания „Солвей - България" в Девня.
Победителите ще станат ясни в понеделник.