07:31ч. 27 Февруари 2011 #22
Султанка
Като знам какви даскали има в този юнивърситет, ще се получат най-добрите знания ever obtained in the world.
23:38ч. 26 Февруари 2011 #21
Enravota
Sheldon хубаво е че учиш във ВСУ, но се научи да членуваш
22:58ч. 26 Февруари 2011 #20
Vic Rattlehead
И с какво учебната програма във ВСУ е по-различна от бележкарството? Нима там се толерира мисленето?
Това е проблем на цялата ни учебна система - подтиска мисленето и натрапва някакви остарели и никому ненужни догми.
На запад се стимулира студентите сами да се обучават и сами да се справят с проблемите по специалността си. И не се притесняват да ги късат, нищо че и те си плащат.
Във ВСУ съм виждал такива пънове, че дори не ми беше смешно да се подигравам с тях, толкова зле бяха.
21:50ч. 26 Февруари 2011 #19
Una Ch.
В Българскит университети ставаш специалист по всичко и нищо. С изключение на определени специалности.
В нормалните университети човек сам решава какво да учи от списък с дисциплини, които има на разположение. А тук ни пробутват всичко, по което имат свободни преподаватели. Мисленето не е на почит като започнем от училището и приключим с университетите. По - скоро белешкарството и зубренето. Радвам се, че бакалавърството си съм завършила другаде (отново в държавно уебно заведение) и работя по тази си специалност. В ИУ реших да завърша магистратура.....груба грешка.....А аз ИСКАМ да изляза със знания от там.....
@ Hunter - завършил си КСТ...? То оставаше и да не работиш по специалността си...
@ Георги Василев - името на Свищовската Академия е свързано с едни от най - големите скандали в България. А, да. И търговията с дипломи също.
@ Sheldom - кадърните хора освен всичко трябва и да разбират от работата си.
П.П. Колежката ми завърши магстратура по психология в Цюрихския университет като беше приета само въз основа на дипломата си от ВСУ. А сега има и възможност да работи в Швейцария.
21:23ч. 26 Февруари 2011 #18
venci
всеки може да се оплаква,
това е най лесната работа и едиственото което прави българина.
истината е, че всички зависи от студентите. ако искат да научат нещо, ще научат.
каквото и да ми говорите, просто се огледайте около себе си, и вижте какви хора влизат да учат.
то което е било преди 12г. ... просто сякаш е било преди 200г.
21:08ч. 26 Февруари 2011 #17
paita4e
А и само да добавя, в повечето Европейски държави бакалавърската степен е 3 годишна... така че не виждам нищо лошо и тук да пробват .... може пък да има успех...
21:07ч. 26 Февруари 2011 #16
paita4e
Стига сте мрънкали, хора!! Едно няма дето да Ви харесва... знаете ли в чужбина какво точно е определението за студент? 90 % самообучение. В Университетите дават само основите, а всеки гради сам според възможностите и желанията си. Не си мислете, че нашето образование е зле. Учила съм в чужбина и ще Ви кажа, че тук дори обръщат прекалено внимание. Там ти дават няколко листчета от Power Point, евентуално списък с предпочитана литература...от там насетне - хоп в библиотечката и учиш. Така че се радвайте на това, което имате. Извличайте силното и гледайте по - ведро на нещата. Образованието ни е добро за тези, които искат да научат... за другите е просто удобно...
18:42ч. 26 Февруари 2011 #15
Sheldon Росица, недей се притеснява за нас :) Кадърните хора работят по специалността си независимо къде са завършили. А ВСУ съм съгласен, че имат страхотна програма и добри преподаватели. Проблема е, че там се насочват предимно тъпаците с пари, които не могат да влязат никъде другаде. Благодарение на гореспоменатата програма същите ще си взимат измислените дипломки една година по-рано. Поздрави
17:07ч. 26 Февруари 2011 #14
3niti
Статийката е доста некадърно написана откъм информация и може да се каже - тенденциозна (съдейки по коментарите). Въпросната програма е много добра, но не е за всеки - изисква доста повече усилия всъщност. Това, което се спестява с нея е време и пари.
А що се отнася до продължителността - в европейските университети отдавна обучението за бакалавърска степен е 3-годишно...
17:06ч. 26 Февруари 2011 #13
Hunter
До Роси - аз съм завършил ТУ-Варна и работя по специалността си. Повече от половината ми колеги, доколкото знам, също работят по специалността.
16:46ч. 26 Февруари 2011 #12
Bet
Здравей Мила Роси !
Първо ти желая много успех и добра реализация от ВСУ!!!! "амин дай боже!"
Второ МЕИ ОТДАВНА НЕ Е МЕИ а Технически Университет
На въпроса са ти - ДА аз съм завършила този Университет и работя по специалността .
Дано успееш да се реализираш поне колкото мен ,но преди всичко намери нещо положително край теб и гледай от хубавата страна на живота .
Грехота е млад човек да гледа толкова черногледо на живота .
Успех Роси !
15:15ч. 26 Февруари 2011 #11
Георги Василев
От ИУ и Свищов всички, а от Свободния- 0. Нека пък от ВСУ да работят в чужбина по специалността. А пък пенсионерските програми на икономическия и академията оправяме икономиката и бизнеса в България. Съгласен съм
14:59ч. 26 Февруари 2011 #10
Una Ch.
Варненски Свободен Университет е много по - напред в развитието си от закостенелите пенсионерски мозъци в ИУ, СУ, МЕИ и останалите знайни и незнайни държавни университети. Програмите са пълни с толкова излишна информация, а методите на преподаване са от рпеди 30 години.....Сега с дипломата си от ИУ мога само да си избърша задника, не е призната никъде извън България. За разлика от тази на ВСУ. Когато гроздето е високо е киселко, а?
Та искам да попитам вишистите тук - колко от вас си работят по слециалността?
14:35ч. 26 Февруари 2011 #9
Георги Василев
И как ще стане това? За работещи хора, значи те за заети минимум по 4 часа дневно на работа. С диплом за 5 години си зает в обучението най-малко 8 часа дневно- лекции плюс учене. За 3 години значи си ангажиран повече от 13 часа дневно в учението. Плюс минимум 4 часа работа значи на ден имаш 17 часа мин. заетост работа и учение- интензивно. Нещо ми се вижда вяла тая работа. Що не ги дават тия дипломи и за 3 дни? И така може.
13:38ч. 26 Февруари 2011 #8
Nqma zna4enie
Как върви търговията господа продавачи на димпломи от свободния ?
13:10ч. 26 Февруари 2011 #7
Vic Rattlehead
"Учи мама, да не работиш". А то нито учат, нито после могат да работят, ама мама и тати дават грешните пари да "изучат" детИто. После що страната ни е пълна с хора, дето имат "вишу" и работят като сервитьори, продавачи и бакшиши. Ми те за друго не стават с тези измислени дипломи. Тук всеки завършил като го хванеш на работа трябва да го обучаваш почти от нулата. Не случайно тук производителността на труда ни е толкова ниска - тя е в пряка зависимост от квалификацията на персонала.
12:22ч. 26 Февруари 2011 #6
Hunter
Не само ВСУ, всички учебни заведения влошиха качеството, всички се борят за пари.
Държавата опорочи и образование и здравеопазване. Няма как да е друго яче, след като на практика и болници и университети, та даже и училища са в известна степен търговски дружества. Повече пациенти, ученици или студенти директно означават повече пари...
12:18ч. 26 Февруари 2011 #5
NimERia
Като бивш възпитаник на ВСУ определено мога да кажа, че с всяка изминала година от създаването му до сега, го обърнаха на търговия, а не на обучение. Но ние сме си виновни, като им даваме парите си.
11:47ч. 26 Февруари 2011 #4
краси
за съжаление бях записана в този университет и станах отговорник на курса.Присъствахме на заседанието на деканата -и представете си какво решение ги вълнуваше-на чия сметка от началниците да преведат парите,защото единия строи вила ,а другия му предстои да жени дете и не знаеха на кого му е по-важна задачата.
Наистина става въпрос за събиране парите на хората, без да дават нищо на среща.
Жалко.
10:32ч. 26 Февруари 2011 #3
binis
Е, и досега качеството на обучението им не беше на ниво!А вече наистина е за бързи пари.После на пазара на труда има хора с няколко дипломи, но без необходими знания и умения.Затова в чужбина не ни признават дипломите.В България платено обучение= на диплома, а не на истински знания.
10:31ч. 26 Февруари 2011 #2
ZAQDLIVKA
Студентите от ВСУ на "една скорост",за 4 години обучение са много зле, а какво ли ще научат за 3.Финансовата ползата е за университета е ясна.
10:12ч. 26 Февруари 2011 #1
koleto
Бърза диплома равно на бързи пари!