Драган Добрашинович от неправителствената организация "Коалиция за контрол на държавните финанси" казва, че очевидно за Цветан Василев е по-важно да си купи политическо влияние, отколкото да си плати задълженията.
Според него този въпрос трябва да бъде уреден със закон - фирмите-длъжници да не могат да правят дарения.
Депутатката от опозиционната Демократическа партия Александра Йерков посочи, че случаят се характеризира като позорен. Тя допълва, че от партията многократно са предупреждавали за непрозрачен бизнес.
От своя страна говорителят на Либерално-демократическата партия Йован Найданов коментира, че компетентните органи трябва да разследват всички твърдения. По думите му, ако това е вярно, ще е най-очевидният пример за влияние върху президента.
Припомняме, банкерът е в Сърбия, където чака решението на съда в Белград по искането на българската прокуратура по екстрадирането му. Искането бе отправено на 19 септември миналата година. То е свързано с разследването за длъжностно присвояване от КТБ на над 200 млн. лева. Василев бе привлечен като обвиняем задочно месец след поставянето на банката под особен надзор. Цветан Василев дори бе обявен за издирване. На 16 септември той се предаде на сръбските власти и му бе наложена мярка „подписка". Международният му паспорт също е отнет. Няколко дни по-късно дойде и искането от страна на българските власти за екстрадиция.
Белградският първоинстанционен съд постанови Василев да бъде екстрадиран. Решението му обаче не отменено от Апелативния съд. Случаят бе върнат за доразглеждане в Белградския висш съд.
Окончателното решение за екстрадирането трябва да вземе правосъдният министър в Сърбия.
В края на юни главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че не знае какво се случва с делото за екстрадиция на Цветан Василев. Той увери, че всички допълнителни документи, които са поискани от Сърбия, са били предоставени. Обвинител номер 1 бе категоричен, че не е проблем Василев да бъде съден и задочно у нас. Всичко това обаче зависело от решенията на сръбския съд и след това от министъра.