Посредникът в бъдещата сделка разказва за историята на сградата. Посочени са параметрите й. Описано е, че се състои от три етажа и тавански етаж с РЗП 1276 кв.м, а самият парцел е 724 кв.м. Уточнено е, че има проект за реставрация и адаптация на сграда- архитектурен паметник с 1853,95 квадрата надземно и 516 квадрата сутерен. Приложени са и няколко скици.
Проектант на сградата, построена през 1922 година, е знаменитият варненски архитект Дабко Дабков. Автор на великолепната статуя на фасадата, изобразяваща римския бог на търговците Меркурий, възседнал огромен орел, е дело на Кирил Шиваров.
Години наред зданието е оставено на пълна разруха. Преди време по нареждане на кмета бяха дадени указания за аварийно-временно укрепване, в които беше предписано обезопасяване на тротоара и скулптурната композиция и изготвяне на проект за реставрация. През 2015 година последва изготвянето на технически паспорт, изясняващ актуалното състояние на обекта.
После започна изготвянето на комплексния проект за реставрация и адаптация на Софийската банка. Цялата процедура продължи няколко години и премина през няколко фази на проектиране и съгласуване с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство.
През 2016 година бяха съгласувани подробен устройствен план – план за регулация и застрояване, и работен устройствен план, заедно с архитектурна идейна концепция за обекта. След това на терена бе извършено археологическо проучване, а през април 2017-та е съгласуван и инвестиционният проект. Впоследствие е издадено и разрешение за строеж.
Проектът за реставрация и адаптация на сградата е на „Фрибул“ ООД. Предвижда се културната ценност да бъде реставрирана и адаптирана за офис сграда.
Последният известен собственик на архитектурния паметник е дружеството „Оувърсийс девеломпмънт“, в което с равни дялове участват двама гръцки граждани.