- Г-н Портних, какви са очакванията за новия туристически сезон след участието на България в най-големите борси и изложения?
- Интересът към България на всички туристически борси беше много голям. Това показаха нашите партньори, с които работим на традиционните ни пазари - Румъния, Русия и Германия. Естествено оптимизмът ни трябва да бъде умерен, защото ситуацията в световен мащаб се променя много динамично. На практика през тази година ранните записвания, които бяха реализирани навсякъде по Черноморието, са със сериозен ръст - средно с около 20% спрямо записванията към същата дата на предходната година. Но това не дава основания да се правят генерални изводи за сезона като цяло отсега. Интересът към България до голяма степен е продиктуван частично и от събитията в Северна Африка, както и от икономическата ситуация на пазарите, които изброих. Но към момента можем да отчетем ,че египетският пазар се завръща, т.е. не може да го зачеркнем за това лято. Немските туроператори летят за Египет от почти месец насам. От 31 март Министерството на външните работи на Русия свали забраната за туристически полети към Египет и само за 2 дни бяха напълнени първите чартъри. Този пазар много бързо ще възвърне позициите си, особено отчитайки факта, че предвид ситуацията се предлагат изключително големи намаления. Трябва да отчетем и факта, че редица големи европейски оператори имат финансов ресурс за възстановяване в тези пазари, т.е. инвестиции в леглова база и реклама, които възлизат на милиони евро. Естествено, че при първа стабилизация те ще се опитат да насочат потока от туристи към тях, което ще се отрази на прилива в алтернативни дестинации като Турция и в частност - България.
- Как ще отвърнете вие?
- Стартира нова програма в "Гранд хотел Варна" - олинклузив премиум. Тя е с 24 часа безплатни безалкохолни и алкохолни напитки, олинклузив на плажа, безплатни чадъри и шезлонги, 5 олинклузив бара на брега. Т.е. гостите, които отиват на плажа, няма нужда да се връщат в хотела. Също и 5 ала-карт ресторанта - продукт, който въобще ни отличава по цялото Черноморие. Стартираме много силна анимационна програма, правим 6 водни пързалки, а догодина аквапарк, който ще затвори комплекса като услуги.
- Браншът е зареден с очаквания наистина за повече туристи. Ще се сбъднат ли при тази динамична промяна в ситуацията, която посочвате, още повече, че и кризата не си е отишла?
- Може да очакваме малко повече туристи през този сезон, но не бива да изпадаме в еуфория, а да гледаме реално оптимистично на ситуацията. В никакъв случай този ръст на туристи не предполага повишаване на общия финансов резултат за туристическия бранш.
- Защо излиза такава сметката?
- Това се дължи на няколко причини. Първо, голяма част от записванията бяха реализирани като ранни. При тях отстъпките достигнаха до 30%, дори до 35%. Тоест голяма част от качествената леглова база по Черноморието наистина се запълни добре, но с цената на много сериозни отстъпки, което в крайна сметка ще доведе до спад в приходите. Цените спрямо предходния сезон не са повишени, а както знаем, през миналото лято имаше системно намаление на цените от страна на хотелиери и оператори. От тази база вървим с много сериозен процент дискаунт в момента. Ситуацията едва ли ще позволи в рамките на сезона някаква промяна - това не е и възможно, защото цените са фиксирани в договорите още от предишния сезон. И съответно не можем да очакваме съществен прираст на приходите в бранша. Още повече, че като гледаме глобално - все повече се налага формулата олинклузив, включително и в по-разширените й формати - ултра олинклузив или олинклузив премиум, в които туристите получават все повече услуги в рамките на същата цена. Това означава, че те все по-малко ще харчат извън предплатените си услуги, което несъмнено ще се отрази на харчовете им в ресторанти, ще бъде за сметка на разходите за допълнителни атракции, екскурзии и т.н. Което целокупно предполага не особен ръст, а може би и спад на приходите в бранша. Ако стигнем нивата на предходната година, можем да отчетем успех. От друга страна, разходната част расте - виждаме как поскъпват храните, горивата, увеличен бе ДДС, въведе се туристическият данък. Всичко това показва, че увеличението на приходите е под съмнение, затова пък увеличението на разходите е абсолютно сигурно и обективно.
- Имаше прогнози за сериозен ръст на руския и немския пазар. Ще се сбъднат ли?
- След изтичане на най-големите намаления за ранни записвания интензитетът на резервации на немския пазар рязко спадна. Това тепърва ще се съчетава и с възстановяването на египетския туристически пазар по причини, които казах - до 50% намаления при т.нар. last minute оферти. Тоест може да се очаква през лятото, когато по традиция пазарът се развива с почивки в последната минута, ние да изпитваме постоянна и изключително сериозна конкуренция от дестинации като Египет.
- Турция ли си остава най-сериозният регионален конкурент за руските туристите?
- Да, от 17 април Турция свали визите за руснаци на границата, от 1 май се свалят визите в Хърватска. Общо взето, това ни поставя в недотам изгодна позиция на руския пазар заради два регионални конкурента. На този пазар има естествено увеличение на интереса към България, но там проблемът е издаването на визите и изключително важно е да се работи в посока на облекчаване на режима. Не можем да коментираме самото наличие на визи, като страна член на ЕС това е наше задължение. Но важното е да се издават лесно.
- От години вече комплекс "Гранд хотел Варна" е любимо място за почивка на много българи. Ще почиват ли и това лято нашенци на море въпреки кризата?
- За нашия пазар от години имаме много последователна политика. Делът на българите в комплекса е около 40 на сто, което много ни радва. Това се дължи на постоянното адаптиране на продукта, в действителност - на неговото подобряване. Това е идеята и на новата програма олинклузив премиум. Надяваме се и тази година българите да имат сериозно присъствие. Вече реализирахме една кампания с ранни записвания. Ръстът тази година е осезателен - близо 50%.
- От бранша се чуват упреци, че държавата не прави достатъчно против износа на туристи навън. Има ли основания за това?
- По отношение на българските туристи не мисля, че държавата стимулира излизането им на почивка и ваканция навън. До голяма степен това е работа на туроператорите, хотелиерите, ресторантьорите - да предлагат достатъчно качествен и атрактивен продукт, добро обслужване и атрактивна цена за родните туристи. Тогава естествено българският турист ще предпочита родното Черноморие. В това отношение не може да имаме претенции към държавата. Напротив, сега в момента се строят пътища към морето и се надявам достъпът на туристи да е все по-лесен и бърз. Това, което може да се желае, е по-целева политика за привличане на чуждестранни туристи и създаване на предпоставки за удължаване на туристическия сезон.