Мира Кожухарова: Още осем града са пред грипна епидемия
 
Висока е заболеваемостта от грип в Бургас, Варна, Ловеч, Перник, Пловдив и Шумен. В момента, в които там бъдат достигнати праговите стойности, регионалните инспекции имат ангажимента да обявят епидемия. Това каза за Информационна агенция КРОСС националният консултант по епидемиология и завеждащ отдел Епидемиологичен контрол и ранно оповестяване" в Националния център по заразни и паразитни болести Мира Кожухарова.
„При достигане на праговите стойности, които са различни за всяка една област, на място се взима решение и се обявява грипна академия”, обясни доц. Кожухарова.
По думите й е висока заболеваемостта и във Видин и в Кюстендилска област, където има много затворени училища.
„Както всяка годна, сега прекарваме поредната сезонна грипна епидемия, която винаги започва в няколко региона, но в последствие постепенно утихва и обхваща следващите. По този начин страната „преболедува” в рамките на 5-6 седмици средно", каза националният консултант по епидемиология.
Според доц. Кожухарова твърденията, че изкаралите „свински грип" изграждат имунитет срещу други опасни щамове на болестта, като „испанската инфлуенца”, са само хипотеза. „По начало всички грипни вируси, независимо от кой щам са, водят до изграждане на имунитет към собствената си структура, така че на кръстосан имунитет трудно може да се разчита. Предполагам, че по нататък ще се правят наблюдения, но за момента става дума само за една хипотеза", каза тя.
Националният консултант по епидемиология обясни, че хората трябва да предвиждат грипните епидемии, тъй като те са ежегодни и да взимат необходимите мерки срещу болестта, а именно да се ваксинират с противогрипна ваксина. „Това е много важно и може би по повод на поредната епидемия трябва да напомням, че мерките трябва да започнат да се взимат ще през септември", каза тя.
По време на грипна епидемия трябва да се спазват стриктно правилата за елементарна превенция, като избягване на контакти с много хора. Добре е хората със симптоми да си останат в къщи за 4-5 дни. Особено важно е да се пазят от контакти с болни хора от рисковите групи на населението хората с хронични заболявания и бременните жени.
|
Коментари |
22:18ч. 23 Януари 2011 #22  BloodRose Абе хлапета неграмотни, колкото и да се плюете в коментарите, няма да промените света или решението, което ще буде взето. Ако пък сте решили да се кълвете за спорта, моля, не ви спирам :)
19:31ч. 23 Януари 2011 #21  MimitYyY94 Добре добре разбрах няма да се здравето заради мен.
17:52ч. 23 Януари 2011 #20  Hunter Не са обявили, защото не са достигнали граничните стойности 200 болни на 10 000 души.
А който е болен, да ходи на лекар за да го регистрират и да влезе в бройката и после задължително да си стои вкъщи и да не ходи насам натам да заразява останалите.
17:32ч. 23 Януари 2011 #19  sladoletka мимиту айде да не жертваме здравето на другите деца заради това че 6те остане6 на попрафка и о6те не си оформена,а?
17:32ч. 23 Януари 2011 #18  MimitYyY94 Коментарът е премахнат Причина: Коментарът не е свързан пряко с темата
17:31ч. 23 Януари 2011 #17  MimitYyY94 Коментарът е премахнат Причина: Коментарът не е свързан пряко с темата
16:40ч. 23 Януари 2011 #16  Nedko Коментарът е премахнат Причина: Коментарът не е свързан пряко с темата
16:20ч. 23 Януари 2011 #15  MimitYyY94 И моля моля има възрастни хора,които имат гадна професия и мизерна заплата........и по дяволите защото на нас тийновете не ни пука за образованието,нали ние уж ние сме били бъдещето,трънки и глогинки..много ме яд и ми иска нещата да не бяха такива...ъххх...и nexus5
знам,че съм тъпа,проблем ли имаш с това,ако да кажи ми го в лицето,а не да ме обиждаш зад ГЪРБА МИ!!
16:12ч. 23 Януари 2011 #14  MimitYyY94 Първо нека не се обиждаме,и второ повтарям 100 път ваканцията няма да помогне,никой няма да учи.пък и аз по молове и кафенета почти не ходя..болна болна дори с 100 градуса температура отивам на даскало да за оправя оценките и дай Боже 2013 година да завърша средно образование...и още нещо съгласна съм с всички
15:52ч. 23 Януари 2011 #13  Nedko Да така е,но никои не го интересува за децата във Варна!!!
15:24ч. 23 Януари 2011 #12  Cveta Ако са разумни и наистина милеят за децата-трябва веднага да обявят ваканцията!Така, както направиха в другите градове!Утре вече ще е късно!Утре и здравите ще са болни!
14:35ч. 23 Януари 2011 #11  aniichkaa Аз пък имам чувството, че чакат целия град да се разболее и тогава да дадат тъпата ваканция !
13:42ч. 23 Януари 2011 #10  marki7yyy Даите ваканция,във Варна много хора са болни нека запазим останалите!!!!
13:28ч. 23 Януари 2011 #9  Prosto ei taka хахаха "Не съм лапе март ставам на 17"
И хора с 2 оценки могат да им поставят оценки, да не са си бъркали цял срок в носа, а да си изкарвали оценките. Ама и ко да кажат епидемия все тази ще е всички пак ще сме по улиците и молове ,и кафета.
12:18ч. 23 Януари 2011 #8  inlove93 MimitYyY94 Ще ти кажа само едно нещо:Петима Петко не чакат
12:14ч. 23 Януари 2011 #7  Nedko Коментарът е премахнат Причина: Лични нападки и обиди
12:08ч. 23 Януари 2011 #6  MimitYyY94 Казах че НЕ ТРЯБВА да излизаме във ваканцията и да си седнем на задниците у дома,и да учим,защото някой хора МОГАТ да ОСТАНАТ на поправка...т.е и аз съм против ваканцията и не съм лапе март месец ставам на 17!!!!
12:00ч. 23 Януари 2011 #5  ANI и какво ще правите бе лапета , ще тръгнете по МОЛОВЕТЕ и кафетата да ръсите зараза, дали ще си стойте в къщи.Я си учете и си мълчете.
10:24ч. 23 Януари 2011 #3  MimitYyY94 Болни не болни на трябва да ни пуксат във ваканция,защото почечето не сме оформени,някой могат да останат на заварка...Против ваканцията съм!!!
23:55ч. 22 Януари 2011 #2  Hunter mia, доколкото знам има някакви норми. Когато заболеят определен процент от всички хора (не само в училищата) и тогава обявяват епидемия.
Друга е темата дали не трябва да се гледа всяко учебно заведение по отделно.
23:29ч. 22 Януари 2011 #1  mia Колко трябва да чакаме!Все сме на косъм,докото не изпокапем всичките!Варна малък град ли е!???Доста заболели има,ама ние чакаме!!!Какво ли!?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 5.7 по Рихтер удари Афганистан и Таджикистан
Днес, 19 Април 2025 11:17
Земетресение с магнитуд 5.7 по скалата Рихтер удари Афганистан и Таджикистан.
Това съобщава Европейско-средиземноморския сеизмологичен център.
Епицентърът на земетресението е регистрирано в района...
| |
 |
 Благодатният огън идва в България от Румъния
Днес, 19 Април 2025 10:52
Благодатният огън ще пристигне тази вечер България. Втора поредна година Българската православна църква в няма да изпрати делегация в Йерусалим за Благодатния огън. Той обаче ще бъде прехвърлен в България...
| |
 |
 Варените боядисани яйца хит на пазара във Варна
Днес, 19 Април 2025 10:28
Варените боядисани яйца са хит в търговската мрежа във Варна. По думите на търговците се продават засилено в последните дни.
По традиция яйцата за Великден се боядисват на Велики четвъртък. Тези, които...
| |
 |
 Русия и Украйна ще разменят по 246 военнопленници днес, САЩ настояват за напредък в преговорите за мир
Днес, 19 Април 2025 09:53
Очаква се днес да се състои нова размяна на военнопленници между Русия и Украйна. По предварителна информация всяка от страните ще освободи по 246 пленени военнослужещи, както и 46 ранени бойци. Размяната...
| |
 |
 Голям район от центъра на Варна без вода от сутринта
Днес, 19 Април 2025 09:09
Авария остави голям район от центъра на Варна без вода от рано сутринта.
Потърпевши са абонатите в карето между между бул. "Хр. Ботев", ул. "Ал. Дякович", ул. "Девня", и ул. "Преслав".
Очаква се водоподаването...
| |
 |
 Безплатен градски транспорт до Катедралата във Варна за Възкресение Христово
Днес, 19 Април 2025 08:36
За удобство на гражданите и гостите на Варна идната нощ - нощта на Възкресение Христово - 19 срещу 20 април 2025 г., ще бъде осигурен безплатен обществен транспорт до и от Катедралния храм в морската столица.
Линия...
| |
 |
 19 април - Денят на велосипеда
Днес, 19 Април 2025 08:17
19 април е Денят на велосипеда. А статистиката е категорична - все повече европейци се качват отново на две колела, отегчени от висенето по спирките на градския транспорт и задръстванията в града.
Този...
| |
 |
 Велика събота е - православният свят очаква Възкресение Христово
Днес, 19 Април 2025 07:50
Днес е Велика събота - последният ден от Страстната седмица. Това е ден на благоговейна тишина.
Обикновено на този ден се пече великденския хляб - символ на христовата плът /днес най-често козунак/,...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 18 април
Днес, 19 Април 2025 07:22
Изсичат 240 дка гора край Аврен, за да строят ветропарк
Близо 240 декара държавна гора в община Аврен предстои да бъде изсечена, а на нейно място ще бъде изграден ветропарк. След напрегнато заседание,...
| |
 |
 19 април в историята
Днес, 19 Април 2025 06:58
65 г. – разкрит е „Пизоновия заговор“ срещу император Нерон.
548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на Равена Максимиан Равенски.
1332 г. – Състои се сватбата...
| |
 |
 Прогноза за времето - 19 април
Днес, 19 Април 2025 06:37
Над Черноморието облачността ще е по-често значителна, след обяд по южното крайбрежие с валежи от дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 13° и 16°....
| |
 |
 Черно море и Берое не се победиха във Варна, заралии си гарантираха място във втората четворка
Петък, 18 Април 2025 18:30
Черно море и Берое завършиха 1:1 в мач от 30-ия кръг на efbet Лига, игран на стадион „Тича“ във Варна. Домакините поведоха чрез Дерик Осей в 17-ата минута, а Хуанка Пинеда изравни в 63-ата след рикошет.
Точката...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|