Месец януари ще запомним с масовия мор на домашни животни от шап. Варна бе една от шестте области, в които също бе обявена карантина заради заразата в с. Кости, община Малко Търново. Въпреки че тук не беше открито огнище на шап, Варненска област, като гранична с Бургаска, превантивно бе включена сред регионите с ограничителни мерки и влезе в така нар. зона на нисък риск от разпространение на болестта. Хиляди животни бяха избити, за да бъде изкоренено опасното заболяване.
Сравнително спокоен бе месец февруари за Варна. Най-краткият месец в годината можем да запомним с провелата се полицейска операция под кодовото название „Фабриката 2”. Акцията беше насочена срещу незаконното производство и търговия с цигари. При нея бяха открити машини за производство и пакетиране на нелегални цигари. В криминалната хроника за февруари можем да включим и заловения младши офицер от Военноморския флот във Варна, който беше привлечен като обвиняем за това, че без съответно разрешение извършвал по занятие банкови сделки, за които се изисква такова разрешение. Оказа се, че срещу чиновника са били подадени над 30 сигнали за лихварство.
Месец март ще запомним с няколко важни събития. Лидерът на социалистите в България Сергей Станишев определи като абсолютно безотговорно решение отказа на правителството от японския заем, който трябваше да се използва за контейнерен терминал във Варна. Според него това решение ще вкара България в транспортна изолация и ще нанесе много сериозни щети на българския транспорт и в частност на Варна. Лидерът на БСП изрази тогава позиция, че заемът е бил изключително изгоден за страната, тъй като е включвал седем години гратисен период и много ниски лихви от 1,4 %.
През месец март правителството обяви село Игнатиево в община Аксаково за град. Решението за административно-териториалната промяна бе подкрепено от Общинския съвет и кмета на Аксаково. Населеното място изпълнява законовите условия за обявяване на село за град. Броят на постоянните жители на Игнатиево е 4258 души. Има добре изградена социална инфраструктура. Построени са нов спортен център и стадион. В населеното място е обособена бизнес зона, където работят над 40 фирми.
Месец април се откроява с подготовката за летния туристически сезон. За пореден път бе коментиран проблемът с въвеждането на плажна полиция по Черноморието, за който се говори от години, но и този сезон остана нерешен. Тогава председателят на Водно-спасителната служба към Български червен кръст – Варна Лавренти Силов коментира, че тази тема е обсъждана многократно. Засега въвеждането на плажна полиция остава на заден план и за следващата 2012 година вероятно плажна полиция няма да бъде въведена. Лаврентий Силов посочи, че в по-големите страни има въведена такава служба, която е държавна и в много тясна връзка с полицията.
Несъмнено едно от най-важните събития през месец май бе провелата се Пролетна сесия на асамблеята на НАТО в курорта „Златни пясъци”. Специални гости на сесията бяха генералния секретар на алианса Андрес Фог Расмусен, председателят на сесията д-р Карл Ламерс и премиера Бойко Борисов. Позицията на България относно противоракетната защита е ясна, а именно тази отбрана да покрива цялата територия на България. Това каза премиерът Бойко Борисов в заключителния ден на Пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО. Темата за противоракетната защита бе широко дискутирана по време на форума във Варна. Според Борисов най-важното е да се гарантира защитата на България от тероризъм.
Ракетната заплаха за страните-членки на НАТО и Русия е обща, каза генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Той подчерта, че именно поради тази причина, алианса иска да разположи системата за противоракетна отбрана (ПРО) и в момента се работи по конкретни стъпки. Расмусен бе категоричен, че сътрудничеството с Русия ще покаже на руските граждани, че ПРО на НАТО не е насочено срещу Москва.Генералния секретар на НАТО коментира и участието на България в мисията в Афганистан.
С оставки и промени във висшата йерархия на държавната администрация ще се запомним още месец май. Министърът на транспорта информационните технологии и съобщенията Александър Цветков подаде оставка. Мястото му бе заето от Ивайло Московски.
Жестоко убийство разтърси Варна в средата на месец май. Шест годишното момче Стефан Стефанов бе убит чрез удушаване, а телцето на детето бе открито в черен чувал, захвърлено в дере близо до пожарната. Макар, че първоначално бяха задържани трима заподозрени, сред които и дядото на детето, убиецът не бе открит. Работата по случая продължава.
Не сме забравили случая с убийството на 6-годишния Стефчо. Това коментира в края на годината директорът на Областната дирекция на МВР-Варна комисар Димитър Димитров. Било е установено лице, което като профил съвпада с профила на извършителя. Полицията във Варна е поискала помощ от института по психология към МВР. „Колегите изследваха това лице. Вероятността да е той е много голяма, но нямаме доказателства, тъй като самото изследване на полиграфа не е доказателство, а е насочващо средство. Липсват ни доказателствата, с които да го привлечем към отговорност”, категоричен бе Димитров. Съответно от Института по психология са изготвили психопрофил на извършителя, което е било направено още в началото, поради особеностите, които полицаите са установили още по време на огледа - трупът на детето и обувките му са били така положени, подобно на ритуално погребение, което няма да направи всеки, който няма лично отношение към Стефан. След изготвяне на профила е било установено и лице, което отговаря до голяма степен на описанието. Поради липса на преки доказателства обаче обвинение към лицето не са повдигнати. Директорът на полицията заяви, че продължават да се събират доказателства по случая. Трупът на шестгодишният Стефан Стефанов беше намерен на 17 май в черен найлонов чувал, захвърлен под мост в канал на ул. "Струга", близо до сградата на противопожарната служба. Момчето изчезна пред дома си на ул. "Княз Черказки" в циганския квартал на 14 май. За последен път е било забелязано около 15 ч., когато излязло да играе пред къщата. Детето живеело при баба си, родителите му са на работа във Франция.
Общо пет убийства са станали тази година на територията на Варна. Четири от тях са разкрити, неразкритото престъпление се отнася за убийството на шестгодишният Стефан Стефанов.
Успоредно с това съдебните лекари във Варна спряха работа. Тогава председателят на Българския институт на съдебно-медицинските специалисти д-р Вилиян Доков коментира, че от началото на годината болниците „Св. Анна” и „Св. Марина” не са фактурирали никакви суми, тъй като полицията отказва да приеме какъвто и да е платежен документ от двете болници, като това е и основният проблем. Все пак проблемът бе разрешен и лекарите започнаха работа.
Месец юни ще запомним с началото на летния сезон и поредната полицейска операция на територията на Варна и региона. При специализирана полицейска акция под кодовото име „Играчите” във Варна в началото на месец юни бяха задържани 19 лица, 2-ма от които полицейски служители. По думи на окръжния прокурор Владимир Чавдаров действията са били извършени по досъдебно производство на окръжната прокуратура.
Също през юни пътен полицай бе задържан за взимане на подкуп след проведена успешна реализация на „Вътрешен отдел” при главна дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР под ръководството на наблюдаващ прокурор от Окръжна прокуратура – Варна. Полицейският служител е задържан непосредствено след получаване на подкуп в размер на 50 лева.
Юли премина под знака на водните инциденти - 13-годишно дете от Германия се удави в басейн в к.к. „Златни пясъци”. Детето беше засмукано от тръбата, която изтегля водата през филтъра за пречистване. Вероятно то не е могло да се освободи от образувалото се налягане. 20-годишна рускиня се удави отново в к.к. „Златни пясъци”.
Десетки пък бяха спасени от удавяне заради безразсъдното им влизане в морето.
Месец август премина също под знака на тежките инциденти с млади хора. В началото на месеца германски туристи падна от шестия етаж на хотел в курорта Златни пясъци. Запознати коментираха, че е възможно младежът да е употребил алкохол, защото на мястото на инцидента е имало негови приятели, които не са забелязали как момчето се е озовало на земята. При друг трагичен инцидент - 27-годишен австрийски турист загина след падане от четириметрова скала в морето край село Тюленово в община Шабла. От полицията потвърдиха, че инцидентът не може да се третира като престъпление защото няма улики за насилие. Трупът на австриеца е бил намерен от случаен минувач и е бил откаран за аутопсия в Съдебна медицина - Добрич.
И точно когато морето прибира жертви на 2-ви август Илинден 56 годишен мъж се е удави на неохраняем плаж край Варна.
Не до тук приключват тежките инциденти - 20-годишно момче се хвърли през Аспаруховия мост във Варна и е загина на място. По разкази на запознати – младежът се е обадил на приятелите си, че ще се хвърли от моста. По думи на директора на варненската полиция комисар Димитър Димитров по всяка вероятност младежът се е хвърлил от любов
Месец септември ще запомним с началото на предизборната кампания за местна власт и президент. Освен това през септември във Варна на посещение бе премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който заяви, че България трябва да стане член на Шенген в най-скоро време. Това обаче и до днес не е факт.
През месец октомври Кирил Йорданов бе избран за кмет на Варна за четвърти мандат, а партия ГЕРБ спечели най-много места в местния парламент. Няколко общини във Варненска област се поздравиха с нови кметове. За президент България избра Росен Плевнелиев.
През месец ноември бяха сформирани новите общински съвети, бяха избрани и районните кметове.
В края на месеца започнаха и стачки в БДЖ заради планираните съкращения в компанията. Десетки влакове бяха спирани в часовия пояс от 8 до 16.00 часа. Стачката бе прекратена след подписване на споразумение.
Декември ще запомним с топлото време, коледното настроение и с надеждата, че следващата година ще е по-добра от тази.