Във Варненско за 5-годишен период осъдените мъже за убийство или опит за убийство на жена са шест. Областта не попада в челната тройка. В нея влизат София с 18 дела, Бургас-12 дела, Пловдив-11 дела. Преди Варна се нареждат още Плевен и Сливен с по осем дела, Враца и Стара Загора с по седем дела. Пазарджик и Шумен са с по шест дела, научи Moreto.net.
Три от престъпленията във Варненско през анализирания период са извършени 2015 година. Останалите са през 2012, 2013 и 2017.
В единия случай убийството е осъществено с тъп предмет извън дома на жертвата. Извършителят и убитата са били познати и на възраст между 18 и 25 години. Престъплението е в село Белоградец. Извършителят, който е с висше образование, безработен и без предишни присъди, е осъден на 20 години затвор, като наказанието му е редуцирано с една трета до 13 години и 4 месеца.
При друг случай на убийство извършител е синът, който е умъртвил с нож майка си в дома й в село Дъбравино. Мъжът е неосъждан, строителен работник с начално образование. Отредената му присъда е 20 години.
Мъж, опитал да убие жена, която е бивша негова партньорка, е получил присъда от 8 години. Престъплението е извършено с нож в дома на жертвата в село Михалич. Мъжът е без образование и безработен.
Осем години зад решетките ще прекара и друг убиец на жена. Той е умъртвил жертвата си с нож в дома й във Варна. Убитата е била настояща партньорка на извършителя, на възраст под 25 години. Мъжът е без предишни присъди, безработен и с начално образование.
Друг случай на убийство в периода 2012-2017 година също е при настоящи партньори. И двамата са между 26 и 35 години. Престъплението е извършено с нож извън дома на жертвата в Тополи. Наложен му е доживотен затвор, но присъдата е редуцирана до 25 години зад решетките.
Шестата присъда е за смърт по непредпазливост вследствие на умишлено причинена телесна повреда. Връзката между извършителя и жертвата е роднинска. Жената е над 66 години. Нанесен й е побой в дома й във Варна, счупени са й седем ребра. Извършителят е осъждан, със средно образование и безработен. Присъдата за извършеното деяние е 64 месеца затвор.
Смъртоносно насилие над жени
Статистиката от проучването на Български хелзинкски комитет сочи, че 95% от убийствата са извършени от познат на жертвата. 44% от жените са убити от техен настоящ или бивш партньор, 24% са убити от познат, 12% от син. Едва 5% са убити от непознат.
В 31% от случаите смъртта е причинена с нож, 22% с побой, 19% с тъп предмет и 17% с удушаване. По-малък е процентът на убийства с остър предмет, огнестрелно оръжие или друго средство.
Всяка трета убита жена е била подложена на системно физическо насилие от страна на убиеца. Всяка десета убита жена е търсила полицейска защита по повод насилие от страна на убиеца. 62% от жертвите са убити в дома си. Съдът приема „ревността“ за смекчаващо вината обстоятелство.
В световен мащаб 47% от жените и 7% от мъжете жертви на убийства са били убити от интимен партньор или друг член на семейството им.
Горещата телефонна линия за пострадали от домашно насилие е 0800 11 977. Тя се поддържа от Алианс за защита от насилие, основано на пола. Предлага безплатни и анонимни социално-психологически и правни консултации на хора, пострадали от домашно насилие.
Платформата на Български хелзинкски комитет
Платформата ubita.bg е създадена от Българският хелзинкски комитет в отговор на спешната нужда от системно събиране на данни за случаите на убийства на жени. Причината е неглижирането на проблема с насилието над жени, в това число – и смъртоносното насилие, от страна на властите и отговорните институции. Платформата е резултат от проект "Картографиране на убийствата на жени в България", който е продължение и надграждане на усилията на гражданското общество в България да допринесе за документирането и огласяването на тези случаи.
Ubita.org съдържа база данни със 141 осъдителни присъди, постановени в периода 2012-2017 година, по дела за умишлени убийства, опити за убийства и причиняване на смърт по непредпазливост вследствие на нанесена телесна повреда.
Официалната статистика в България не включва данни за случаите на домашно насилие и другите форми на насилие срещу жени. Убийствата, като най-тежката форма на посегателство срещу личността, също не се документират и анализират през призмата на обусловените от пола на жертвата специфики. Липсата на данни и анализи спомага единствено за прикриване на мащабите на проблема, на факторите, които допринасят за неговата устойчивост и на начините за неговото премахване.