Само дипломите по IT - с покритие
Сряда, 22 Февруари 2012 09:57Източник: в.Труд
Българските вузове масово бълват неподготвени кадри, които удрят на камък, когато трябва да превърнат теорията в практика! Това е един от основните изводи на анкетно проучване сред работодатели и бизнесмени от различни сектори, извършено от Българската стопанска камара (БСК) и финансирано чрез Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.
Добре подготвеният абсолвент е изключение, а не правило. Според стопанските ръководители на предприятия само специалностите в областта на информационните технологии вадят квалифицирани кадри. 54% от започващите работа IT специалисти получават висока оценка за знанията и уменията си. На второ място са прясно дипломираните специалисти по публична администрация - 52% “стават” от раз. Третото място е за финансистите, но процентът на добре подготвените при тях пада на 41%.
Анкетите на БСК разбулват мита за добрата подготовка в техническите вузове. 39 процента от завършващите там са напълно или във висока степен неподготвени. Най-плачевни били резултатите на младите специалисти по машиностроене, показва изследването.
По-зле е само положението при длъжностите, предполагащи умения като оперативни ръководители. При тях цели 42 процента на практика не са разбрали за какво са търкали студентската банка 4-5 години. Специалистите по мениджмънт също са трагични - 33% от тях също не са научили почти нищо от престоя си в университета.
Същата е и ситуацията при завършващите средно специално образование. Цели 43 процента от уж квалифицираните работници са зле подготвени. Същото важи за 39% от специалистите и 35% от служителите по поддръжката.
Според анализа на стопанската камара основният проблем е, че учебниците за техникумите не са актуализирани от години и в професионалните училища няма достатъчно практически занятия. Излишно голямо внимание се обръщало на общообразователните предмети и крайно недостатъчно на конкретната специалност.
Върху лошото качество на кадрите влияели също и остарялата материална база, липсата на стажове в работна среда и липсата на компетентност при част от преподавателите, показва изследването.
В 79 процента от предприятията признават, че трудно намират квалифицирани работници. Проблем са и оперативните ръководители (за 72% от фирмите) и мениджърите (за 62% от предприятията).
Според бизнеса причините за неблагоприятната ситуация на пазара на труда са комплексни. 44% от анкетираните си обясняват трудностите с отлива на младите хора от техническите специалности. Други 41% твърдят, че основното е разминаването между търсенето и предлагането на пазара на труда. 39% от стопанските ръководители, участвали в допитването, хвърлят вината върху остарелите методи на преподаване и липсата на връзка между учебните програми и нуждите на бизнеса.
Освен чисто професионалните знания и умения от новите служители се искат добри комуникативни способности и умения за решаване на проблеми, показват още данните на БСК.
Оставаме №1 в ЕС по ниски заплати
Въпреки увеличението на минималната работна заплата от 240 на 270 лв. от 1 септември м. г. и предстоящия й “скок” на 290 лв. от 1 май, България си остава страната с най-ниското ниво на показателя в ЕС. Това показват последните данни на Евростат, обявени вчера.
Сега минималното възнаграждение у нас е равно на 138 евро, а след майското увеличение ще стане 148 евро. Дори и тогава няма да догоним другия “бедняк” в ЕС - Румъния. В северната ни съседка най-ниският доход е закован на 162 евро. Между 200 и 300 евро е минималната заплата в Прибалтийските републики и Унгария.
Еврошампион по минимално възнаграждение е Люксембург. Във Великото херцогство няма доход под 1801 евро. Над 1000 евро е минималната заплата във Великобритания, Франция, Белгия, Холандия и Ирландия.
Все повече младежи стоят без работа
Безработицата сред младежите продължава да расте, въпреки че на годишна база като цяло има задържане и въпреки многобройните програми на министерството на труда, насочени към младите. Почти 29% от младежите между 15 и 24 г. не успяват да си намерят работа, въпреки че активно търсят, показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за четвъртото тримесечие на 2011 г. Броят на безработните млади е стигнал 72 900 - с над 2500 повече спрямо същия период на 2010 г. Не се включват тези, които още учат или следват.
Данните на НСИ показват, че хората без работа като цяло са останали почти без промяна - намалели са с около 2000 души до 380000 или 11,4% от икономически активното население.
55,7% от безработните обаче не могат да намерят работа повече от година, като броят им се е увеличил с 6,3% от края на 2010 г. Немалка част от тях търсят препитание без успех вече 2 години. Освен липсата на доходи дългият престой извън пазара на труда води до загуба на трудови навици и квалификация, а това прави намирането на работа още по-трудно, предупреждават специалисти по човешки ресурси.
Друга негативна тенденция е, че продължава закриването на работни места. През четвъртото тримесечие на 2011 г. заетите са намалели с 68 500 спрямо година по-рано. Броят им се е свил до 2,955 млн. души. По-често работата си са губели мъжете, отколкото жените. Данните показват, че самостоятелно заетите са намалели с почти 39 000 души.
Спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г. най-много са намалели заетите в индустрията - с 4,2%. Незначително е закриването на работни места в услугите, а в селското стопанство няма промяна. Към края на м. г. 72,5% от заетите работят в частния сектор, а 27,5% - в обществения.
Социални услуги според дохода
Получаването на социални услуги - като например пари за транспорт на инвалидите, да зависи от доходите и имотното им състояние. Това предложи председателят на Балканския институт по труда Иван Нейков на дискусия за ролята на социалната защита за намаляване на влиянието на кризата върху домакинствата, организирана от Световната банка.
“Само така може да сме сигурни, че средствата ще стигат до хората, които наистина се нуждаят от тях”, аргументира се той. Сега подоходен критерий има само за получаването на социални и енергийни помощи.
Предложението му беше подкрепено от зам. социалния министър Валентина Симеонова. “Когато се опитаме да въведем подобен критерий обаче, срещаме много голям отпор. Всички плащания трябва да са според индивидуалните потребности. Така ще се намали изтичането на средства и ще има възможност да се увеличат сумите към хората в най-голяма нужда”, каза тя.
Експертите от Световната банка оцениха като успешна политиката на правителството за социална защита в кризата. Съвместният им доклад с институт “Отворено общество” показва, че социалните помощи са помогнали за запазване на жизнения стандарт на българските семейства.
Въпреки плахото възстановяване на производството през 2010 г. и началото на 2011 г. бедните домакинства, живеещи с по-малко от 225 лв. на човек на месец, са се увеличили до 23%, показват данните на Световната банка.
Това е така, защото макроикономическото съживяване се отразява със закъснение на пазара на труда, обясни изп. директор на “Отворено общество” Георги Стойчев.
В същото време са намалели хората, чиито доходи са спаднали или направо са останали без работа. Най-засегнати са хората с ниско образование, защото не успяват да намерят работа в кризата и да увеличат дохода си.
Застаряването на населението и стимулирането на получаващите социални помощи да работят са сред най-големите предизвикателства пред България, посочиха още от Световната банка.
|
Коментари |
15:25ч. 22 Февруари 2012 #9 Murmorana "А иначе на младите хора им трябва стаж в реалния бизнес, няма как да станат научени така изведнъж, колкото и да са талантливи"
...бих те допълнила и да попаднат на хора, които да ги въведат и обучат на съответното раб. място. Не знам има ли все още приемственост между възрастните и току-що започващите работа?! Или не е характерно за днешно време...
15:05ч. 22 Февруари 2012 #8 Vic Rattlehead Ми какво чудно има, превърнаха университетите в печатници за дипломи. Реално са изключения отделни специалности в отделни университети, където по някакво стечение на обстоятелствата може евентуално да се получат някакви знания.
А иначе на младите хора им трябва стаж в реалния бизнес, няма как да станат научени така изведнъж, колкото и да са талантливи.
12:53ч. 22 Февруари 2012 #7 kirilov Браво най после , лекари с партийни книжки, инжове некадърни и прости -малоумни проектанти ДАЛИ ЩЕ СПРЕ - НЕ!
12:24ч. 22 Февруари 2012 #6 Murmorana "Българските вузове масово бълват неподготвени кадри...."
това не е ли в сила от мноооого години насам. И аз учих едно, реализирах се успешно в друго...към днешна дата това друго запада, а аз се опитвам да се ориентирам......жалко, че не ме бива с IT, въпреки че съм от малкото виждали и работили на компютър още във 2-3 клас.....майтап, но в началото на 80-те учих информатика на Правец 8 :-))
11:53ч. 22 Февруари 2012 #5 fido
11:51ч. 22 Февруари 2012 #4 summertime Напълно съм съгласна с #2.
Колкото до практическото усвояване на материята - хората го правят с години, само трябва да се огледаме - в Германия учиш, докато работиш, т.е. професията си я усвояваш като стажант, работейки, и само на 20% на теория.
11:46ч. 22 Февруари 2012 #3 student1900 Вече има университети, които се стремят да подготвят студентите не само на теория. За съжаление това са частни училища. Моля, сметнете колко струва на данъкоплатеца, студент в държавен ВУЗ "4-5 години да търка скамейката". Издръжката на студент, която получава от държавата университета Х е близо 1000 лева. Или 8 000 лв за 4 години. У нас има около 200 000, търкащи скамейката.
11:31ч. 22 Февруари 2012 #2 Dereliction Информационните технологии не се учат в университета, а вкъщи пред компютъра, така че университетите нямат кой знае каква заслуга за това.
11:06ч. 22 Февруари 2012 #1 Никой Днешните господа бизнесмени и експерти забравиха какви бяха и те като млади специалисти...
Никой не се е родил научен и е факт че образователната система в университетите е далеч от съвременните реалности в по-голямата си част...
Няма как един млад човек без опит от раз да работи на 100% потенциал...
Парадокса е в това че като чуят че даден човек няма стаж...просто не го взимат на работа...как ли ще натрупа млад човек опит тогава?
Отделен е въпроса за стимулите... просто липсват такива...
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Коледни игри, с които развиваме речта на детето и се забавляваме заедно
Днес, 27 Ноември 2024 11:25
Марина Тодорова е слухово-речеви терапевт и майка на две прекрасни момчета - Васи и Бобо. За нея работата с деца е мисия, отговорност и призвание. Марина вярва, че играта е най-прекият път към всяко дете,...
| |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Държавен куклен театър - Варна с премиера на "Горделивият гъсок"
Днес, 27 Ноември 2024 14:55
В програмата за деца за тази събота и неделя в Държавен куклен театър - Варна ще видим премиерата на "Горделивият гъсок".
Забавна история за малко гъсоче, което щастливо живее в своята ферма. Но когато...
| |
|
Президентът: България и Виетнам имат потенциал за съвместни научни изследвания и производства в сфери с висока добавена стойност
Днес, 27 Ноември 2024 14:41
България успешно напредва по пътя на трансформация на икономиката си от обработка на суровини към производство на продукти с висока добавена стойност. Този модел следва и Виетнам, което е предпоставка...
| |
|
Спестяванията на магистратите са се увеличили 3 пъти за последните 10 години
Днес, 27 Ноември 2024 14:28
Почти три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за последните 10 години. Това сочат данни от анализ на дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) относно дейността му по проверка...
| |
|
Фондация “Димитър Бербатов” връчи за 16-и път годишните награди „Успелите деца на България”
Днес, 27 Ноември 2024 14:15
Фондация “Димитър Бербатов” връчи своите традиционни годишни награди „Успелите деца на България“ - за постижения през 2023 г. За 16-а поредна година фондацията събра деца, родители, дарители, партньори...
| |
|
Изследват безплатно за СПИН в два варненски университета
Днес, 27 Ноември 2024 14:01
За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната...
| |
|
Премиерът Главчев: Политиците да спрат да прехвърлят проблемите и да спекулират по отношение на служебния кабинет
Днес, 27 Ноември 2024 13:48
Точно един месец след произвеждането на последните извънредни парламентарни избори, а все още сме в първото заседание на Народното събрание. Всички очакваме политическите сили да постигнат консенсус, да...
| |
|
С тържество отбелязват 50 години от създаването на яхт клуб „Капитан Георги Георгиев Порт Варна“
Днес, 27 Ноември 2024 13:36
Юбилейните 50 години от създаването на яхт клуб „Капитан Георги Георгиев Порт Варна“ ще бъдат отбелязани на 29 ноември от 18:00 ч. в Юнашкия салон във Варна с подкрепата на Община Варна и Дирекция Спорт....
| |
|
Затварят Юнашкия салон за ремонт
Днес, 27 Ноември 2024 13:24
Зала „Юнашки салон“ във Варна няма да работи няколко дни, съобщават от пресцентъра на дирекция "Спорт".
Затварянето се налага във връзка с възникнала необходимост от извършване на ремонтни дейности.
Салонът...
| |
|
Какво време ни чака утре по морето?
Днес, 27 Ноември 2024 13:10
Тази нощ ще бъде ясно. Вятърът в повечето райони ще стихне. След полунощ по протежението на р. Дунав, на места в котловините, поречията и по Черноморието ще се образуват мъгли и ще има намалена видимост...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|