Варненски учители откриха грешка в матурата по БЕЛ
Варненски учители намериха грешка в теста за матурата по български език и литература, който се проведе вчера. Става въпрос за въпрос №10, в който се търси в кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка.
В теста въпросът изглежда така:
10. В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?
А) Искам да опозная света ала нямам финансови възможности за пътуване.
Б) Голямата тайна, която той сподели с мен силно ме смути и притесни.
В) Дълго мислих защото реализирането на международния проект беше важно.
Г) Върнах се в хотела едва когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия.
Според ключа, публикуван вчера от МОН, верният отговор се крие в подточка “Г”. Според Виолета Колева – учител по БЕЛ в Първа езикова гимназия, запетаята пред съюза “и” не е поставена правилно.
Изречението е сложно смесено, което значи, че има две главни, а по средата им - вмъкнато подчинено. То не изисква запетая, твърди Колева. В случая тя е затваряща, а в изречението няма отваряща. Има уточняваща част – “едва когато”, и тя не изисква запетая, обяснява преподавателят. На същото мнение са и други варненски учители. За да бъде коректна запетаята, изречението трябва да се напише по следния начин: Върнах се в хотела, когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия.
В дадения случай запетаи в посоченото изречение НЯМА. Във форума на Дарик по темата Виолета Колева е посочила още аргументи: В случая подчиненото изречение е в средата, между две главни. И самото наименование "затваряща " изисква да има и "отваряща" запетая - какво ще затваряме, като не сме отворили преди това. Никъде няма книжовна норма само със затваряща запетая. Ако има такава, бихте ли посочили академичния източник.
Виолета Колева смята, че грешката няма да бъде поправена, тъй като е допусната на високо ниво, въпреки че няма академичен източник в подкрепа на това твърдение. Не за първи път варненски учители по български език и литература намират грешка в изпитните тестове. Всяка година те обръщат внимание на сериозни гафове в матурите, но досега не са успявали да се наложат.
|
Коментари |
16:30ч. 1 Юни 2011 #36 Кръстина Манолова Е, в БГ няма изискване шефовете да имат висока езикова култура. Не съм убедена, че е нужно. Ако имат грамотни служители, готови и научени да учат цял живот. Както в случая:)
Нищо, което не те извежда с краката напред, не е фатално, така че не пилейте време за дреболии. Освен ако работите като коректор:)
15:43ч. 1 Юни 2011 #35 The Punisher Същите правила ги обяснявах на шефката си.
По същите правила си проверявам и аз кога се ползва кратък и кога - пълен член. Мисля, че си личи... Но съпротивата беше толкова яростна, че се зачудих дали не пропускам нещо.
Къде не съм сложил интервал след пунктуационен знак? Между кавичките и точката ли? :D
А за многоточието - съществуват и печатни грешки/небрежности, според мен те не са толкова страшни, колкото правописните!
Благодаря изключително много за бързия отговор! Явно наистина съм късметлия понякога! :D
15:19ч. 1 Юни 2011 #34 Кръстина Манолова Речено е: Роди ме, мамо, с късмет, па ме хвърли на смет! По поръчка като че ли отворих:)
The Punisher, предлагам практическо правило за проверка на членуването на имена от м.р., ед. ч.
Сложи пред думичката, която те вълнува, ТОЙ или НЕГО. Носителите на езика, а мисля, че си от тях, на мига разпознават кое от двете местоимения пасва на съответното мястото. Ако е ТОЙ - пълен член, ако е НЕГО - кратък член.
"Като се има предвид , ТОЙ, фактът, че ...", или
"Като се има предвид НЕГО, факта, че ...".
Нали веднага разпозна, че първият вариант е правилен.
Няма как г-жа Филева да не го е казала това, прилагай го и никога, ама никога няма да сбъркаш:)
И още 2 норми:)
Грамотните пишат многоточието с 3 точки.
И второто: след пунктуационен знак се оставя интервал:)
Честит празник, The Punisher:)
Честит празник и на всички деца, бащи, майки, дядовци и баби. Всички докрай сме нечии деца:)
14:28ч. 1 Юни 2011 #33 The Punisher Нуждая се спешно от помощ! :) Лъжа малко, не е толкова спешно, но искам да знам. Надявам се, че г-жа Манолова ще ми прости, че все още не съм си купил речник!
Кое е правилно?
"Като се има предвид фактът, че (бла)....", или
"Като се има предвид факта, че...". ?
"Фактът" подлог ли е или това, че изречението е безлично (оф, така ли се казваше?), прави думата "факта" допълнение? Благодаря предварително!
18:41ч. 26 Май 2011 #32 Кръстина Манолова Е, утре е другият масов изпит, така че няма как да не продължим:) Успех на всички седмокласници:)
13:16ч. 26 Май 2011 #31 рибка Е, и за всички странични наблюдатели и читатели беше много поучителен вашият диалог :) Чакам с нетърпение нови мнения и разсъждения от последните двама коментиращи! :)))
12:21ч. 26 Май 2011 #30 Кръстина Манолова Добър разговор, а:) И аз благодаря за готовността за разумен диалог.
10:22ч. 26 Май 2011 #29 The Punisher Да, съгласен съм с всичко, включително последното казано. :)
Благодаря искрено за реакцията.
23:30ч. 25 Май 2011 #28 Кръстина Манолова Здр, The Punisher:)
Да, езикът е брилянтна жива система с ясни закони. Тези закони невинаги са в синхрон. Кой или кои ще надделеят при вземането на решение за дадена норма, решават учените, въз основа на внимателно осмисляне на функционирането на системата.
Законите и правилата могат да се научат, изключенията - също. Училището предлага основното, специалистите трябва да знаят доста повече. Ако човек иска да се усъвършенства, просто учи допълнително.
Макар да съм учител, не мисля, че е нужно изключения от рода на коментираното
да се знаят. Камо ли чрез тях да се изпитват ученици. Емилиян Станев е пишел с правописни грешки. Това не го прави по-малко стойностен творец. Така че - да не посягаме към хляба на коректорите, нека има работа и за тях.
А ползването на качествени речници и справочници е много ценен навик, струва си да се изгради, много е функционален!
21:03ч. 25 Май 2011 #27 The Punisher Обаче моля учителите тук да ми отговорят на следното: не съм ли прав да смятам, че в езика повечето правила са логични и отговарят на някаква последователност и аналогичност? Защото смятам, че е така, и това ми харесва! Но разглежданото правило в темата не е ли по-скоро изключение от тези принципи, за които казвам?
Наистина не е функционално да ходим с речник под мишница.
10:29ч. 21 Май 2011 #25 Кръстина Манолова Прелестна възможност за такива случаи:) Актуалното продължение на брилянтната идея на проф. Андрейчин за достъпни "Езикови справки", реализирано от Борислав Георгиев:) Дължим им голяма благодарност. В навечерието на празника - особено:) (виж линк...)
11:43ч. 19 Май 2011 #24 Кръстина Манолова Оф, The Punisher, прав сте да допускате такъв мотив, но основанията ми са обучаващи и дългосрочни. Учител съм и искам да обслужа не само конкретния случай.
По закон Институтът за БЕ в БАН е единствената структура, която има право да решава за нормите въз основа на актуалното състояние на езика и законите, които го управляват. Изборите, които учените са направили, се предлагат чрез Правописен речник на БЕ. На 20-25 години речникът се актуализира. Всеки уважаващ себе си специалист знае това и обновява библиотеката и знанията си. През 2002 БАН е ползвала услугите на изд. „Хейзъл”, няма как да не се цитира.
Що се отнася до учебника, ако има в БГ хора, които знаят и могат да пишат истински учебници по БЕ, това са Милена Васева – светла й памет, и нейният екип.
Така че рефреш на библиотеките и ще бъдете доволни и щастливи не само в този случай
Нали вече е ясно, че има и други мотиви освен комерсиалните.
Макар че в дългосрочен план и моят мотив е комерсиален Печеля свят от научени и можещи хора, по-комфортен от днешния
09:20ч. 19 Май 2011 #23 The Punisher Трябва да призная, че бях прекалено остър. Това е, защото в България прекалено много хора се изказват по прекалено много теми и ми е станал чувствителен момент. Така че за това - Дени, извинявай. А терминът "уточнително подчинено изречение" не съм казвал, че е официален, просто това е моя съкратена версия на "подчинено изречение с включено уточняващо наречие". :D :D ..защото по своята същност може да се нарече така, неофициално.
Човечец, мъжки, въпросът е, дали се "затрива нуждата" от втората запетая. За едната запетая няма разногласия.
Г-жо или г-це Манолова, каква е тази загадъчност? Поздравления, че най-сетне някой започна да говори с конкретни академични източници, но... защо не вземете да ни просветлите какво пише на цитираните страници? Да не работите за издателство "Хейзъл", та искате да си купим речника? :D
22:20ч. 18 Май 2011 #22 didi Дано на абитуриентите само тази запетая да им е проблема. Това е въпрос за 1т и ако всичко друго е правилно, то няма за какво да се притесняват!
Винаги е имало през годините отрицателни емоции свързани с изпитите след 7клас и с матурите по български език и литература. Все изтекла информация, все нещо куца и не е наред! Трябва в МОН да си вземат поука! Това все пак е матура по родният език - срамота е да има спорове!
19:22ч. 18 Май 2011 #21 Човечец След кратко допитване с учител разбрах, че присъствието на думичката "едва" автоматично затрива нуждата от запетая. Водело се изключение.
18:03ч. 18 Май 2011 #20 plqsak Добре е,че млад човек има желанието да знае, че се е намерил някой, който да му предаде тънкостите на езика, но.... Не може за едно правило, да се прилагат различни техники, защото автоматично се променя резултата. Т.е. то вече не е правило.Абсолютно вярно е, че езика е динамичен и правилата за правопис и пунктуация се променят /това, е споменато, защото казах ,че съм завършила преди време ли/ и накара много грамотни хора, да се притесняват, че не знаят езика си. Онова което ме притеснява обаче е, че някои промени са...глупави и дори ощетяват езика.
17:47ч. 18 Май 2011 #19 Кръстина Манолова Браво на DeHuTtY и на учителката й по БЕЛ. Няма грешка, верният отговор е верен.
И понеже някой търсеше нормативен текст, предлагам да погледне на стр. 85 забележката към т. 54.6.3. от Нов правописен речник на БЕ от 2002 - БАН и издателство "Хейзъл".
Домислянето на посоченото в тази забележка е задача за седмокласник.
Всъщност проверяваната норма е прелестно обобщена на стр. 188 от учебника по БЕ за 7. клас на Милена Васева, Весела Михайлова ...: издат. "Просвета", 1996
За мен по-значимият въпрос е дали е толкова важно за езиковата култура на зрелостниците да знаят изключенията за ползването на запетаи, но това е друг разговор.
Успех на всички зрелостници за следващия изпит.
17:13ч. 18 Май 2011 #18 DeHuTtY The Punisher, приемам критиката към мен относно изтърваната запетая и аз я забелязах, но малко късно (копирах тази част от примера, но съм изтъвала уточняващото наречие).
След като само много странен човек би обяснявал, че е доволен от самата препоръка, тогава не виждам защо казваш, че изречението е неясно.
Може да не си ме разбрал добре какво се опитвам да обясня, а може и аз да не съм се изказала коретно. Когато подчинено изречение разкъсва главно, то се огражда със запетаи. Но в българския език често правилата имат и изключения. Едно от изключенията е, че ако пред съюзната дума има уточняващо наречие, то не се пише запетая (нито пред самия съюз, нито пред уточняващото наречие).
И друго - в българския език няма термин "уточнително подчинено изречение ", за да говорим за специални правила на пунктуация при тях.
16:25ч. 18 Май 2011 #17 The Punisher Дениту или "ДеХуТИ", както предпочиташ, ще започна с това, че си написала "Следва да се тълкува, че е решил да гледа телевизия когато денят преваляше". Когато пишеш за тънкажни моменти относно пунктуацията и претендираш за правота, а пропускаш запетаи - в случая преди "когато", се получава малко неуместно, не мислиш ли?
Относно примерчето за "аналогия".
"От какво съм доволна, от "Отидох на курорта" или от "както ми препоръча" ?"
Изречението, което посочваш като пример, не виждам да претендира за категорично уточняване на конкретния източник на задоволството. Това се оставя на контекста и логиката. Все пак, ако претендираше за категоричност, щеше да е построено например така: "Отидох на курорта точно както ми препоръча, и останах доволна от него." или "...от пътуването". Да не говорим, че примерът е безсмислен, тъй като само много странен човек би обяснявал, че е доволен от самата препоръка, вместо от осъществяването ѝ. Или при много сложни условности в контекста, което е по-скоро изключение.
И сега БАШ по темата.
"...поради наличието на уточняващо наречение пред съюзната дума такава не се поставя"
"но защо да няма запетая след края на подчиненото изречение?"
Ами извинявай, ама ти си противоречиш!
Запетая не се поставя пред уточняващо 'наречЕНие'( ;) ) ЗАРАДИ самото наречие, но в случая подчиненото ти изречение разделя две главни! Намекваш, че когато подчинено изречение разделя две главни, не винаги подчиненото изречение е обособено двустранно със запетаи? Не съм никак убеден в това. Я ми дай пример за такъв случай без уточняващи наречия - защото те са ябълката на раздора в случая.
ИЛИ се преценява, че такова уточнително подчинено изречение е залепено за главното без знаци, или го вметваме и обособяваме. Това е според мен.
Но все пак аз не съм нито учител, нито преводач - та какво ли разбирам? Аз съм просто един обикновен човек, който избягва да пише логически неиздържани твърдения като коментари...
16:23ч. 18 Май 2011 #16 McLaren Ъъъъ, (заптаИка отваряШТа)... БиА ли тЪкос нЯШТо да сА пУдигрААтИ на salduleTkЪ, (заптаИка затваряШТа... или к'ватУ е там)... Нормално е да се пише така... Във всички чатове форуми и т.н. се пише безхаберно и така се свиква (предполагам че и аз съм допуснал грешки в писането си) ... ТОВА МОГА ДА КАЖА ОТ СЕБЕ СИ
14:53ч. 18 Май 2011 #15 summertime "пред съюза „и” се пише запетая, ако се намира след обособена част, вметната единица или подчинено изречение, с които няма синтактична връзка"
14:44ч. 18 Май 2011 #14 summertime Според мен в ключа за теста няма грешка. Явно учителите по БЕЛ, кото са открили такава, преподават в начален курс.
Аргументацията на DeHuTtY е напълно вярна.
"нямам самочувствие да знам повече от учителката по БЕЛ", но като преводач, ми се налага доста често да откривам грешки в български текстове на закони, които би следвало най-малкото да са написани грамотно, за разни вестникарски статии изобщо няма да отварям дума....
14:10ч. 18 Май 2011 #13 DeHuTtY plqsak, аз смятам, че не толкова тълкуват по различен начин правилата, колкото да учат децата на малко по-различни техники за прилагане. В този случай с г-жата следваме различна логика на разсъжденията върху конкретния пример.
А другото е, че правилата за правопис и пунктуация се променят. Доскоро "вкъщи" се пишеше като 2 думи, но според най-новото издание на правописния речник се пише слято.
13:04ч. 18 Май 2011 #12 fen_vn То на "sladoleTka" само като й видиш ник-а, можеш да си направиш сметка, за какво иде реч...Аз лично открих в изречението й 7 грешки, което е наистина тревожно. Но така е, сегашното поколение от към правопис са много зле, лошото е, че много претендират.....
12:59ч. 18 Май 2011 #11 plqsak Хм, по мое време май пе се обръщаше толкова внимание на подчинени изречения и вметнати части, но беше твърдо правило пред "и" да не се пише запетая /освен пред повторяемо и/ По интересен е въпросът, който се налага от изказването на DeHuUTtY "....Разбира се, нямам самочувствие да знам повече от учителката по БЕЛ, но според това, което ме е учила моята учителка, всичко е наред с изречението" Излиза,че различните учители "схващат" правилата и учат децата по различен начин?! Между другото, вчера слушах преподавател по БЕЛ, който твърди, че Далчев не е залегнал във всички учебници и по усмотрение на учители не се преподава?! /това, ако е вярно, мога направо да кажа на децата си, да не влизат в часовете по БЕЛ/
12:35ч. 18 Май 2011 #10 Yols Би било хубаво в статии, които коментират грешки в граматиката, да се обръща внимание и на правописа: на предпоследния ред от първия абзац пише "пунктОационна грешка"?!?
11:56ч. 18 Май 2011 #9 DeHuTtY Като зрелостник искам да отбележа, че задачата наистина изглежда малко странна, но нас са ни учили не толкова на "отваряща" и "затваряща" запетая, а че когато подчиненото изречение разкъсва главното, то се огражда от запетаи. В случая, поради наличието на уточняващо наречение пред съюзната дума такава не се поставя, но защо да няма запетая след края на подчиненото изречение?
Ако няма запетая изреченията "едва когато денят преваляше" и "реших да гледам телевизия" трябва да се разглеждат като съподчинени, свързани със съединителния съюз "и", т.е. изразяват последователни действия. Следва да се тълкува, че е решил да гледа телевизия когато денят преваляше, а не когато се е върнал в хотела - което всъщност е идеята на изречението.
Аналогичен пример е "Отидох на курорта точно както ми препоръча, и останах доволна."
От какво съм доволена, от "Отидох на курорта" или от "както ми препоръча" ?
Разбира се, нямам самочувствие да знам повече от учителката по БЕЛ, но според това, което ме е учила моята учителка, всичко е наред с изречението.
11:53ч. 18 Май 2011 #8 Човечец Вчера като разглеждах матура това определено ми са наби в погледа.
11:42ч. 18 Май 2011 #7 Stefo Браво на Варненските учители.
11:11ч. 18 Май 2011 #6 Футболни Екипи Хахах пълни идиоти правят и матурите после как да се оправим !
11:00ч. 18 Май 2011 #5 Джовани Ах, тези запетайки! ;)
10:59ч. 18 Май 2011 #4 TheGame Не разбрахте ли, че sladoletka нарочно пише така за да ви дразни. Според мен някой админ трябва да я бан-не и да видим какво ще прави.
10:58ч. 18 Май 2011 #3 tyrmyk @sladoletka,
"Високото ниво" е допуснало само една грешка, която може и да си признае - това ще видим по-нататък. Смешно и тъжно е, че ти си ярък пример за отчайваща неграмотност, а си позволяваш да коментираш чуждата такава!
10:55ч. 18 Май 2011 #2 рибка Sladoletke, Sladoletke, пак много грешки! Не знам "оченичка" ли си, студентка ли си, обаче ти липсва първи клас. Да вземат да те върнат да си доучиш!!! Как пък веднъж не се засрами за този "ПРАВОПИС"!
10:38ч. 18 Май 2011 #1 sladoletka пак прецакаха очениците:)) високото ниво маи е много ниско...за сажаление. за това деца бягаите в чужбина!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Днес, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Днес, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Общинският съвет във Варна ще заседава този четвъртък
Днес, 26 Ноември 2024 15:23
Над 20 предложения са включени за разглеждане в дневния ред на предстоящото заседание на Общински съвет - Варна. Точките бяха обсъдени от Председателския съвет преди сесията, насрочена за 28 ноември, четвъртък,...
| |
|
ЕП подкрепи българския кандидат Илиана Иванова
Днес, 26 Ноември 2024 15:11
Във вторник Парламентът одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата (ЕСП) от България.
Г-жа Иванова е настоящ комисар на ЕС по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата,...
| |
|
За повече от просто живот: Кампания за децата, които се борят с муковисцидоза
Днес, 26 Ноември 2024 14:57
„Асоциация Муковисцидоза“ стартира кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти с това рядко и тежко нелечимо заболяване.
Времето – единственият ресурс, който не може да бъде върнат, купен...
| |
|
Във варненски квартал: Мъж почина в автомобила, в който живее
Днес, 26 Ноември 2024 14:42
Починал мъж е открит в автомобил до обръщача в „Галата“. За това съобщават в социалните мрежи жители на варненския квартал.
Сигнал за забелязания в автомобил "Нисан" мъж в безпомощно състояние е бил...
| |
|
Най-възрастният мъж в света Джон Тинисууд почина на 112 години
Днес, 26 Ноември 2024 14:32
Джон Тинисууд, най-старият мъж в света, е починал на 112- годишна възраст, съобщават от Рекордите на Гинес.
Той е починал вчера (понеделник, 25 ноември) в дома за възрастни в Саутпорт, Англия, където...
| |
|
Европейската прокуратура обвини българин за опит за измама за близо 2 млн. евро
Днес, 26 Ноември 2024 14:19
Европейската прокуратура (EPPO) в София (България) повдигна обвинителен акт в Софийския районен съд срещу управител на българска фирма за опит за измама с проект за 1,92 милиона евро в подкрепа на предприемачи...
| |
|
Министерство на културата подкрепи издаването на варненско научно списание
Днес, 26 Ноември 2024 14:10
Регионалния исторически музей – Варна получи финансова подкрепа от Министерство на културата за издаването на поредния годишен брой на Известия на музея. Проектът се реализира по програма „Помощ за книгата“...
| |
|
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок
Днес, 26 Ноември 2024 13:57
Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок! Това написа на фейсбук страницата си Кирил Петков от ПП-ДБ, във връзка изявлението на Бойко Борисов от по-рано днес.
"Тъжно ми беше колеги от ГЕРБ...
| |
|
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Днес, 26 Ноември 2024 13:45
Тази нощ над по-голямата част от страната ще е предимно ясно и почти тихо.
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни временно видимостта ще е намалена. Минималните...
| |
|
Бивш волейболен национал с подкрепа за отвлечените български капитани
Днес, 26 Ноември 2024 13:32
Волейболистът Георги Братоев е поредният спортист, подкрепил кампанията „Подкрепа за българските капитани!“. Тя е за моряците Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които бяха задържани с кораба "Galaxy Leader"...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|