За скандалите в транспорта. За риска Варна да се размине с евромилионите за нови автобуси, скоростни булеварди и велоалеи. За очакваната, но несъстояла се оставка разговаряме с шефа на общинската транспортна комисия:
- Г-н Луков, след 9-месечна шумна сага по подготовката на Варна да усвои 114 млн. лв. за модернизиране на градския транспорт, първият договор по него вече е факт. Какво следва?
- Предстои поръчката за закупуването на новите автобуси.
- Общината ли ще я провежда?
- Да. Общината е бенефициентът по проекта. От тук нататък като говорим за говорим за проекта, говорим само за общината. Ние като общински съветници нашата работа сме я свършили – каквото е трябвало да гласуваме сме го направили, каквото са го поискали да вземем като решение сме го взели. Проектът е разписан.
- А Общинският съвет ли ще вземе решението за този мениджърски екип, който министър Лиляна Павлова каза, че ще управлява проекта?
- Не. И това ще направи Общината – бенефициентът наема управляващия екип.
- Това с екипа нов момент ли е?
- Като цяло в проекта е залегнало. Сумата е около 1 080 000 лв. – до 2015 г., включително. Идеята е 2014 да се свърши всичко, заложено в проекта, а през 2015-а – само документално да се оформят нещата. Другото, което и министърът на регионалното развитие и благоустройството г-жа Лиляна Павлова потвърди, е че сигурността за успешното развиване на проекта е над 90%.
- А кога ще стане 100% сигурно?
- До края на 2012 г. трябва да е. Хубаво е, че министър Павлова каза, че има готовност за авансово превеждане на 35% без лихва още сега. Смятам, че това се случва именно поради високия процент сигурност на проекта.
- При какъв сценарий 10-ината процента несигурност могат да вземат връх и Варна да се размине с тези пари?
- Ами тук на място нашите (б.р. общинската администрация) трябва да направят някаква грандиозна издънка, нещо черезвичайно да се случи, за да се провали проектът.
- Това е проектът, на който ГЕРБ разчита за изборите догодина. Как смятате ще реагира лидерът Ви Борисов при провал?
- Така е – това е изключително важен проект. Той, б.ред. – председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, в тесен кръг каза, че ще бъде безпощаден при провал. И това е нормално – 100 милиона са безвъзмездните пари.
- А кога варненци ще започнат да виждат проекта и да се ползват от предимствата му?
- Коментирахме това с отговорния за европроектите в Общината Петър Радушев. Решил съм комисията по транспорт да упражнява периодичен контрол върху администрацията по време на цялата реализация на проекта. Имам чувството, че, ако не ги бутаме, нещата няма да вървят в ритъм…
- А догодина не Кирил Йорданов, а партия ГЕРБ е на избори…
- Така е. Затова трябва да свършим работата както трябва. Без да обиждам никого от тази администрация, в Бургас работят по съвсем различен начин. В първия си мандат бургаският кмет е сменил администрацията 90% и сега моделът работи.
- Това сякаш няма как да стане тук. Все пак това е първи мандат на Кирил Йорданов с ГЕРБ, но му е общо четвърти. Пък и вие (б.а ГЕРБ) не изглеждате много настойчиви в тази посока, не е ясно и с каква кадрова партийна кадрова банка разполагате, та да му предложите хора, ако той склони да смени своите?
- Това сме го говорили включително с г-н Цветан Цветанов.
- И той забрани резките движения ли?
- Не, по-скоро смята, че много промени на куп не са добър знак.
- И в транспорта ли?
- Към моята работа не предяви никакви претенции освен една – много късно съм взел решение за смяна борда на директорите в “Градски транспорт”.
- И нито дума за политическа отговорност по казуса. Простете, но ОбС олекна доста, докато извърви пътя до подписването на договора за устойчивия градски транспорт. И въпреки подписването тази сага остави някакъв горчив привкус в публиката, че някой някъде се беше заложил да вземе едни пари, друг пък не си е свършил работата…
- Миналия мандат август месец се взима решението за закупуване на 100% от акциите на частния превозвач. Там разсъжденията тръгват – подизпълнител, съвместна дейност и накрая – закупуване. Не съм присъствал, но казват, че консултантите препоръчват – да се купи и да остане един превозвач. Това се подава към комисията, ние гласуваме и се купува.
- Т.е. при вас не идва изобщо алтернатива – за съвместно дружество или др. форма не е влизало за обсъждане?
- Не. Предложиха ни този вариант. И ние тогава като съветници реагираме: Щом го предвалагате и е за добро, гласуваме.
- От къде дойде предложението?
- От консултантите. Тези 8 месеца ни въвряхме в зададена от тях посока. После казаха обратното? Много време се загуби, тъй като не бе свършена качествено и в срок работата от страна на борда на директорите.
- От думите ви излиза, че не съветниците, а консултантите са имали противоречиво поведение, довело до забатачването на темата?
- За мен е така. Консултантите подават становище към борда на директорите, а той го внася в комисията по транспорт. Това е порядъкът на движение.
- И тези хора месеци на ред са говорили едно, а после изведнъж – друго.
- Така е, въпреки че за тази работа получават хонорар.
- Колко?
- Не съм виждал договора им, но мисля – около 300 000 лв.
- И накрая какво става – гърми бордът-бушон, а всички останали са ок?
- Като цяло бордът си свърши добре работата, с изключение на това, че те не направи сделката. А не я направи, защото не ме послушаха. Още в началото им казах – този, който ви дава акъл, няма капацитет за такава сделка.
- Кой е той?
- Имената не са най-важни. Посъветвах ги – вземете си професионален консултат, никой няма да ви се сърди. Така е цивилизовано. Те отказаха, поради неясни за мен причини.
- Да не би да са си имали финансов консултант?
- Който не свърши нищо ли? Който им даде такива параметри към банките, че логично не се намери кой да финансира сделката. Така беше загубено времето. Това е основната грешка на бившия борд на директорите. Иначе към пряката им работа в “Градски транспорт” нямам претенции. Просто не са финансисти и това се видя.
- А отговорността, че работата се възлага на непрофесионалисти, кой трябва да я понесе?
- Отговорността идва пак в борда – можеха да кажат – ние не сме финансисти, трябва ни консултант.
- Кой казва подобно нещо, при положение, че собственикът им – ОбС им възлага?
- За мен е честно да си признаеш. Защо се слушат други хора?
- Вината всякак си идва в ОбС.
- Не съм сигурен в това.
- Не трябваше ли доброзорната оставка на борда да е в комплект с оставки и на съветници? Така бордът изглежда като необходимият виновник, а ОбС си работи, сякаш нищо не се е случвало, сякаш тези хора не са гласували взаимноизключващи се решения…
- Аз държа да повторя -бордът професионално свърши добра работа за дружеството. Ако трябва да говоря за още отговорности – политически, не мисля, че те са само в комисията по транспорт. Пак за съветници говоря, но не само в нашата комисия.
- Никой не затваря въпроса в комисията. Не е ли по-честно към варненци да се носи и ясна политическа отговорност?
- Не мисля, че е уместно да говорим за политическа отговорност, когато коментираме технически параметри на проект. Първо ни казват трябва да се направи една сделка, 8 месеца по-късно – казват – не трябва.
- А, ако беше станала?
- Пак щяхме да вървим напред. Тук вече в друг аспект се получиха нещата, за което дойдоха от София казаха няма сделка.
- ОбС поема отговорност за едни 700 души, които работят в една фирма, оставаща в периферията на нещата, въпреки огромния си социален заряд?
- Абсолютно съм съгласен. Казах го и на комисия, повтарям го навсякъде: “Транстриумф”, като фирма, според мен – трябва да бъде съхранена. Хората трябва да бъдат приобщени и да работят. Искаме тези хора да останат в професията и да работят – те са необходими на варненци. “Градски транспорт” има 120 автобуса, от които 80 са в движение постоянно. Останалите, които покриват линиите на града, са на “Транстриумф”. Не можем с лека ръка да кажем – махайте се от тук. Купуват се 70 нови автобуса, ама нали 70 стари ще изчезнат. В момента говорим за още близо 1 година, докато се стигне до възлагане. Мисля, че в тази една година, трябва да се намери формулата за управление на сектора. Не може с лека ръка да се маха на хора с умения и опит. Мисля, че ще намерим добрия вариант. Още някои промени трябва да се случат….
- А новия борд на “Градски транспорт” познавате ли го?
- Не. Някои хора ги наложиха – без моето мнение и съгласие. Познавам само Веселин Михайлов като прокурист. Другите двама – не. За единия съм чувал много. За другия нищо. Какво съм чувал е мой проблем.
- И какво – добрата новина е, че те няма да правят нищо? Да не се окаже само, че нямаме вътрешен оператор?
- Добрата новина е, че все пак успяхме да запазим поне Веселин Михайлов.
- Имаше предложение от вашата фракция предложенията в бордовете да влизат писмено и подписани от човека, който ги номинира. Това условие спазено ли е в случая?
- Да. Спазено е. Вече поне е ясно кой кого е предложил. Защото, като предлагаш някого, стоиш зад него до край. Не като при предния борд.
- В навечерието на новия есенно-зимен сезон и подлуделия пазар на петрола освен проекта особено важен става и въпросът с адекватното отношение към проблемите в транспорта. Имате ли нагласа в актуализацията на бюджета да коментирате поставените то двамата превозвачи искания за нова цена на билета и промяна в разпределението на тежестта по картите за пенсионерите?
- Не знам дали ще има актуализация. Ако има, ще коментираме този въпрос, ако няма – няма да е възможно. Поставил съм въпроса на политическо ниво – да се говори с консултантите – да кажат – ако променим финансови параметри по отношение цена на билета или нещо подобно, ще се отрази ли това на проекта. Ако няма отражение или нещо, което застрашава проекта, имаме нещо предвид. Като на запад всички го правят – един билет 1.20 лв. Ако искаш 10 – левче, карта или друго. Ако не променя рамката – действаме.
- Ще продължите ли с промени в транспортната схема?
- Пак опираме до администрацията. Комисията по транспортни схеми дълги години не заседава, а в последните месеци – заработи. Има много работа – поне 6 месеца. Мисля, че именно докато се правят тези промени, в транспортното обслужване на общината може да се впише частният превозвач.
- Защо транспортният проект и Синята зона се превърнаха в топскандалите, белязали управлението на Варна в първата година от мандата на ГЕРБ край морето?
- Ще ви кажа, че в Бургас в момента има подписка от граждани да се разширява синята зона.
- Да не би там гражданите да си обичат града повече от нас?
- Не там просто са започнали да работят. Направили са нещо много интересно с видим ефект и хората са го оценили. Пак опираме до администрацията и до решенията й. При тях действа общинско предприятие Паркинги и гаражи и Спортни имоти в обща структура. Всички пари от Синята зона отиват за общинския спорт. Така са изградени 4 басейна в различни райони. В момента умуват да правят и Зелена зона – в Морската градина, с удължено време за спиране. Затова и гражданите се организират в подкрепа на сините зони в различните райони. Но правят това, защото виждат парите им къде отиват – в басейни, пътища, алеи. Ако успеем да убедим администрацията в полезността на този пит управление, току-виж и при нас нещата се случили.
- Значи ще имаме интересен есенен политически сезон?
- Да. Имаме много интересни идеи. В София предприятието, което продава билетите, е Центърът за градска мобилност. Не пречи и във Варна да стане. А на превозвачите да се плаща на километър. Те стават чисто транспортни предприятия – возят от тук до там, плаща им се… Това предложение го обмислям.
- А с “Паркинги и гаражи” какво правите?
- Защо да не приложим бургаския модел?
- Дружество или предприятие?
- Ако е работещо, може да е предприятие, дружество, няма значеине. Дали ще го управлява кметът или ОбС за мен няма значение. Важно е да работи.
- Значи чакаме есента с добри новини за общинския транспорт и в очакване да стартира инвестицията за 100-те милиона????
- Има много неща, които се събраха, и трябва да се свършат. Проектът е много обемен и имам притеснения от това. Не знам дали ще могат да свършат работата до 2014 г.
- Това не е ли работа на мениджърския екип?
- Преди това има проектантска работа, която не е започнала още. Тепърва започваме да мислим за мениджърски екип, а досега той трябваше да е ясен.
- Да не стигнем до онзи процент, който проваля проекта и да се наложи да връщаме пари?
- Наясно сме, че трябва всеки ден да се бута, за да се работи.
- Иначе политическите трупове ще станат неизбежни?
- Аз не споделям тезата, че оставката на г-н Павел Димитров има общо с проекта за транспорта. Смятам, че се стигна до нея заради грешни кадрови решения.