Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Доц. д-р Даниела Петрова: В Черно море цъка екологична бомба със закъснител

Петък, 15 Юни 2012 15:56
Източник: Черно Море    / Стефан Денков   
- Намаляват ли рибните запаси в Черно море?

- Намаляват, но не само в Черно море, а и в Световния океан. Този факт е научно доказан, като сред основните причини са замърсяването, климатичните промени и безразборният преулов на риба. Не можем до безкрай да използваме морските ресурси, трябва да намерим начин за баланс, така че океаните и моретата да си починат малко от промишления улов. Това може да стане чрез насочване към аквакултурите. Имаме виждания, предложения, работим по първите аквакултури. Вярно, мидата е най-разпространената аквакултура, но имаме идейни проекти и за изкуствено отглеждане на калкан, кефал, пъстърва и др. Наскоро излезе от печат Наръчник на предприемача, в който сме описали видовете, които могат да се отглеждат изкуствено. На този етап предимно се отглеждат сладководните видове, защото е по-лесно. В морето става по-трудно и затова се насочваме към изнасяне на брега.

- Какви са тенденциите на екологичното състояние на Черно море?

- На този етап замърсяванията донякъде са овладени поради това, че през 90-те години икономиката намаля, замърсителите ги няма. Тази тенденция на изчистване на морето продължава. Намаляват цъфтежите на фитопланктона, което е показател за еутрофикацията. Но аз и сега твърдя онова, което казвах преди 20 години - с появата на новия вид Мнемиопсис лейди - този процес е бомба със закъснител. Ние смятаме, че морето се очиства, но къде отива целият микс, който се излива в него? Черно море е затворен басейн, теченията го завъртат, наслагват го на дъното, биохимичният цикъл не спира и в един момент всичко това може пак да се издигне нагоре и да се възродят признаците на еутрофикацията.

- Има ли опасност и сероводородът да се издигне, както се твърди от някои експерти?

- Не. За него не говоря. За мен подобни твърдения са спекулация. Сероводородът е характерен за Черно море. Имало го от преди милиони години. Може леко да се покачва, но чак пък да завладее цялото море, това не може да се случи, смятам аз, въпреки че не съм геолог. Това, което наблюдавам, е по-скоро в световен план и е свързано с моята специалност - фитопланктона. Става дума за появявата на дребни фитопланктонни организми, което до голяма степен произтича от климатичните промени.

- Излиза, че продължавате да се тревожите за екоравновесието на морето?

- Когато говорим за замърсяването, като учен смятам, че не трябва да бъдем спокойни. Казваме, морето се очиства, намаляват цъфтежите, показателите са по-добри. Но смятам, че все още не можем да бъдем спокойни за чистотата на черноморските води. В нашия институт съм намерила данни още за периода от 1932 до 1954 г., които показват една цикличност в бума на цъфтежите - на всеки 10 - 15 г. се появява, после затихва. Обяснението е в замърсяването на Черно море. През 60-те и 70-те години се е наблюдавал чист период, после идва еутрофикацията, свързана с цъфтеж на фитопланктон, и като следствие, измиране на дънните риби поради липса на кислород. После през 1995 - 1996 г. тези показатели започнаха пак да намаляват. Наистина не мога да бъда спокойна, че Черно море вече е чисто, трябват изследвания, далновиден мениджмънт и контрол.

- Кои продължават да бъдат най-големите замърсители?

- На първо място са големите реки, които се вливат в морето – Дунав, Днепър... Но да не забравяме, че замърсяването на най-голямата ни река не е характерно за всички дунавски държави. Много от тях изградиха модерни пречиствателни станции и реката на тяхна територия е толкова чиста, че дори се развива риболовът. За съжаление това не се отнася за долното течение от Сърбия насам. Съвсем малко са градове, които имат пречиствателни станции, въпреки че вече сме в XXI в. Това се отнася и за черноморското ни крайбрежие. В случая просто нямам коментар!...

- Значи не сте оптимист за биоразнообразието в Черно море?

- Нямам основания да бъда оптимист. За мен биоразнообразието продължава застрашително да намалява.

- Дълги години сериозен замърсител беше и безразборното изхвърляне на баластните води на корабите, това продължава ли да е проблем?

- Наистина това е другата опасност, която в същото време води и до някои интересни явления в биоразнообразието на Черно море. Става дума за т.нар. инвазивни видове, които идват с баластните води на корабите. През 2008 - 2009 г. съвместно с ДА „Морска администрация” работихме за първи път у нас по проект за баластните води на корабите. Изследванията ни ще бъдат отразени в монография. Ние не открихме някакви нарушения, не установихме и появата на нови видове в морето. Разбира се, заключенията не могат да бъдат категорични само от един проект преди 2 години, който обхвана варненското пристанище. Има мнения, че пребаласирането не се извършва правилно, не става само на определените за това райони. Самият факт, че идват нови инвазивни видове, означава най-малкото, че има неправилно пребалансиране.

- Кои бяха последните нови видове, открити в Черно море?

- Известният подводен фотограф Любомир Клисуров, тогава научен сътрудник в Института по океанология, откри нов вид зоопланктон, наречен от проф. Консулов Мнемиопсис лейди, след това се появи Берое овата. Сега има нова медуза, която е открита край бреговете на Турция, но тук я няма. Помня, когато работихме с Консулов върху Мнемиопсиса, много се спори дали е правилно да внесем нови биологични видове като мярка, за да се овладее високата численост. Мнемиопсис лейди се храни главно с личинките на рибите и това наред с климатичните промени, замърсяването и преулова предизвика големия спад на рибните запаси в морето. И докато спорим, природата отново ни показа, че е най-великото нещо - в един момент се появи другият вид - Берое, който унищожава мнемиопсиса и така нещата пак си дойдоха на мястото.

- Черноморската скумрия отдавна изчезна, кои други видове са на път да останат само в историята?

- Голяма част от черноморските видове са в световната Червена книга. Дълъг е списъкът - руската есетра, пастругата, чигата, трите вида, барбунята, змиорката, зеленушката, морската лястовица, морското конче, морският дракон, звездобройците... Никак не са малко. Повечето видове попчета също са в Червената книга.

- Ограничаването на риболова ще помогне ли?

- Свиването на улова е една от мерките. Ако контролът върху забраните, които се въвеждат, е 100%, резултати ще има. В момента, когато е размножителният период, това е изключително важно.

- Всяка година морето изхвърля убити делфини. Вярно ли е, че популацията им рязко се е увеличила и можем ли да виним рибарите за всеки подобен инцидент?

- За да няма спекулации по този въпрос, до месец ще започнем преброяване на популацията на делфините в Черно море. С ИАРА сме в едно министерство и взаимодействието ни е много близко. Ние вече работим по 3 проекта за делфини. От нашия институт е единственият национален научен представител на АКОБАНС - международната организация в защита на делфините.

- Рибари, чиито мрежи са пострадали от делфини, твърдят, че броят им в Черно море вече достигал милион и повече, което не би трябвало да ги прави толкова защитен вид?...

- Това не е вярно, още повече няма откъде да се вземат данни, за да се правят подобни заключения. Навремето, когато страшно много намаля популацията на делфините и те бяха застрашени от изчезване, всички се тюхкахме как стана така, че изчезват, какво да правим?... После делфините се появиха и сега пък - много били станали. Случаите на посегателства върху тях сега стават причина да се направи оценка за техния брой в Черно море. Рибарите се оплакват, че делфините късали мрежите им. Има много начини това да не се случва. Например слагат се специални устройства на рибарските мрежи, които отблъскват делфините. Вярно, скъпи са, но държавата може да се погрижи за осигуряването им, за да се избегне конфликтът, но не и да се убиват делфините.

- Рибарите ваши приятели или опоненти са?

- Рибарите са определено наши приятели. Открай време те присъстват в живота на най-стария морски и рибарски институт у нас, в неговите научни съвети и работни срещи. Много ни помагат с информация, имаме възможност да излизаме заедно в морето.

- Какви проекти предстоят в института?

- По- скоро става дума за продължение на проектите, които в момента са общо около 10. Част от тях са за оценка на биоразнообразието в Черно море, други - за изследване влиянието на климатичните промени върху биоразнообразието, влиянието на радиоактивните вещества върху дънните биоценози, един е инфраструктурен, свързан с аквакултури, друг, също инфраструктурен, е за преоборудване на НИК „Проф. Вълканов”, който има всичко като риболовен плавателен съд, сега трябва да го модернизираме, слагаме нови апаратури. Инфраструктурните проекти са към МОН. Ставаме все по-всеобхватни, макар че потенциалът ни е свит. През годините назад бяхме около 150 души, а сега сме 24. Този малък състав извършва научно-изследователската работа, която обхваща ведомствени проекти, с МОН, МОСВ, има и по 5-а, 6-а, 7-а рамкова програма към ЕС, наред с това извършва атракционна работа и образователна дейност. Тези 3 направления в дейността ни вървят заедно, което се прави от малко институти.

Визитка: Доц. д-р Даниела Петрова е директор на Института по рибни ресурси. Родена е в Провадия. Завършва Пловдивския университет, специалност „Биология”, като специализира в сферата на биотехнологиите, което определя и насоката на бъдещата й работа. Нейната аспирантурата протича в Института по океанология към БАН под ръководството на проф. д-р Асен Консулов. Дисертацията й е на тема ”Структура и развитие на зоопланктона пред българския бряг в Черно море”. Работи в Общинския детски комплекс, където води първата екологична школа във Варна. През 1995 г. след спечелен конкурс започва работа в Института по рибни ресурси (ИРР) към Селскостопанската академия при МЗХ. През 2001 г. става ръководител на секция „Хидробиология”, през 2004 г. – зам.-директор на Института по рибарство и аквакултури (така се нарича след сливането на ИРР с пловдивския институт за сладководно рибовъдство през 2000 г.). През 2007 г. двата института отново се разделят и тя временно оглавява ИРР, а след конкурс през 2009 г. става негов директор.

Проблемите около състоянието на морското биоразнообразие, от което зависи стопанският риболов, определиха темата на нашия разговор с доц. д-р Даниела Петрова, директор на ИРР. Другият актуален повод е предстоящото отбелязване на 80-годишнината на института, създаден на 17 юли 1932 г. като морска биологична станция с единствения по рода си аквариум у нас (1906-1911).


Коментари
22:28ч. 15 Юни 2012 #5
kaka_fire
Бозко, вярно е, не прочетох, ама щом рибарите си правят каквото си знаят, какво се чудиш, че е изчезващ вид :)
17:31ч. 15 Юни 2012 #4
Гларус
КАКА,някъде да прочете мрежи?
16:51ч. 15 Юни 2012 #3
Никой
С цялото ми уважение към доц. д-р Даниела Петрова като пълен лаик мисля че е много лекомислено един морски биолог да пренебрегва с лека ръка нивото на сероводород като фактор в Черно море.
Като точка втора препоръчвам да видят с очите си какво правят турските риболовни кораби покрай Босфора точно откъм нашата страна.Реално само фарватера за корабите е свободен от мрежи,тралове и риболовни кораби и гемии.Не е тайна също така че биоразнообразието се дължи и на миграцията на много видове риба... Е няма как да стигне тази риба до Черно море когато след Босфора просто бива уловена с тонове...
Само да припомня че Инстанбул е огромен мегалополис с население 2 пъти по-голямо от България накуп.Нека бъдем реалисти и да не обвиняваме само българските рибари...
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Коледни игри, с които развиваме речта на детето и се забавляваме заедно
Днес, 27 Ноември 2024 11:25
Марина Тодорова е слухово-речеви терапевт и майка на две прекрасни момчета - Васи и Бобо. За нея работата с деца е мисия, отговорност и призвание. Марина вярва, че играта е най-прекият път към всяко дете,...
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
Турция и Гърция най-предпочитани от българите за пътуванията през октомври
Днес, 27 Ноември 2024 11:35
През октомври българите са пътували най-много до съседните ни държави. Най-предпочитана е била Турция, до която са реализирани над 185 хиляди пътувания от наши сънародници, сочат данните на Националния...
Организират мащабна акция по кръводаряване в кв. "Аспарухово"
Днес, 27 Ноември 2024 11:23
Мащабно кръводаряване в първия в България мобилен пункт предстои утре, 28 ноември, във варненския кв. „Аспарухово“. Линейката за кръводаряване "Аз Вярвам и Помагам", закупена със средства от едноименната...
МРРБ: Подавайте по-рано заявки за услуги от кадастъра заради предстоящата миграция на данни
Днес, 27 Ноември 2024 11:11
Гражданите и институциите да планират по-спешните заявки за услуги от Агенцията по геодезия, картографи и кадастър (АГКК). Това препоръчва Министерството на регионалното развитие и благоустройството заради...
Търсят фирма за обслужване и ремонт на 30 асансьора в обществени сгради във Варна
Днес, 27 Ноември 2024 10:58
Община Варна обяви обществена поръчка за абонаментно сервизно обслужване, поддръжка, текущ и авариен ремонт на 30 асансьора и платформи в обществени сгради - общинска собственост. Става дума за пътнически,...
Спасиха крака на жена с иновативна операция и 3D биопринтер
Днес, 27 Ноември 2024 10:45
Лекарите в Бургас спасиха крака на жена с иновативна операция. Медиците работиха с изкуствен интелект и 3D биопринтер, който се използва за пръв път в държавната болница в града. С този метод дори кървящи...
Започва X издание на Международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“
Днес, 27 Ноември 2024 10:31
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец...
Стрелба с въздушна пушка по кола във Варна
Днес, 27 Ноември 2024 10:19
Жена твърди, че по автомобила ѝ е стреляно с въздушна пушка. Посегателството е извършено във варненския квартал „Левски”, а потърпевшата предполага, че атаката е провокирана заради липса на паркоместа...
Залесяват 20 декара край Балчик
Днес, 27 Ноември 2024 10:07
Край Балчик днес започва кампания по възстановяването на полезащитните пояси. Доброволци и експерти от Държавното горско стопанство ще залесят 20 декара в землището на община Балчик. Кампанията се изпълнява...
Без вода във Варна днес...
Днес, 27 Ноември 2024 09:53
Поради авари днес във Варна с прекъснато водоподаване ще бъдат абонатите: -до около 16.30 ч. абонатите на бл.34, вх.1А в кв. "Възраждане" - до около 16 ч. абонатите в м. "Ален мак"...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.7 + 1.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook