Защо Черноморието не е Адриатика
Защо Слънчев бряг и Златни пясъци заприличаха на бетонни джунгли, докато хърватският адриатически бряг съхрани хармонията между архитектура и природа? Германски и австрийски експерти предлагат отговорите в изследване.
Слънчев бряг е бил проектиран за не повече от 30 000 туристи, но сега побира 300 000 летовници. Плановете за развитие на Златни пясъци са лимитирали капацитета на курорта до не повече от 20 000 легла, които днес са над 120 000. След разпада на бивша Югославия, върху 16 пъти по-дългия от българското Черноморие адриатически бряг на Хърватия са построени едва няколко нови хотела, а местните общини и жителите им не дават и метър от брега да бъде бетониран. Малкото пясъчни плажове по местното скалисто крайбрежие се пазят ревниво, а руските и българските инвеститори нямат никакъв шанс да загрозят крайбрежната ивица със своите „апартхотели” по подобие на случилото се в Слънчев бряг, Варна и Балчик, констатира сравнително изследване за съдбата на големите комплекси по Адриатика и Черноморието, осъществено от австрийски и германски експерти.
Българският и другият модел
Чрез системите за централно финансиране Югославия и България изливат милиони тонове бетон по крайморските си ивици, като освен финансовата изгода, режимите на Тито и Живков са търсели признание от Запада за „успехите” на социализма. Те са се гордели с новоизградените курортни селища с модерна архитектура и добре обмислено градоустройство, твърдят авторите на изследването. Съдбата на това наследство в Хърватия и България обаче е много различна.
В България то е подложено на разрушение или е променено до неузнаваемост с едно-единствено изключение - курорта Албена. В Хърватия, с малки изключения, красивите архитектурни комплекси и отделни хотели, част от които са построени още по времето на Австро-Унгария, са били опазени въпреки опустошителните войни за югославското наследство през 90-те години на миналия век.
Една от причините на Адриатика да бъде спестен „българския модел” е силната съпротива срещу свръхзастрояването сред жителите на крайморските общини, които при Тито са били съсобственици в морските комплекси. Влияние за опазването на архитектурното наследство оказват и мащабните задгранични инвестиции, които държат на марката на познатия по света туристическия продукт „Далматинско крайбрежие”.
И централната власт в Загреб, и местните власти по Адриатика категорично отхвърлят неясните като произход инвестиции от Русия и България. Една от редките придобивки на руски олигарси в Далмация набързо е изоставена, защото руският мениджмънт няма никакъв опит в международния туризъм. Сега полуразрушеният „руски хотел” е показван като пример за последствията от разпродажбите на тъмно.
Почти на камък удрят и опитите на Мултигруп да купува хотели в Хърватия, които после да разширява както си знае, докато в крайна сметка ръководената от Илия Павлов империя все пак успява да се сдобие с хотел в Южна Далмация. Съвсем скоро обаче е принудена да го продаде на турска фирма, която възстановява оригиналния вид на комплекса, свидетелства изследователят Михаел Зинганел от Виена.
Съсипването на българското Черноморие
Презастрояването на Слънчев бряг и Златни пясъци се разглежда от германските и австрийските урбанисти като драстичен случай на унищожаване на архитектурно наследство. Съсипани са оригинални идеи не само за външното, но и за вътрешното проектиране и устройство на най-големите български летовища. Унищожени са оригинални мраморни, керамични и метални пана и орнаменти, свързани с характерния за епохата на строителството късен модернизъм. През последните 15 години се появяват стотици хотели в кичозно-гигантомански стил и с неестествени за крайбрежните ландшафти еклектични форми.
Според авторите на проучването, ярък пример за новобогаташка трансформация на някогашните архитектурни символи на курортите е поглъщането на известното заведение бар Вариете на Слънчев бряг от новоизградения хотел "Колизеум". Мегаломанската постройка се увива плътно около стилната сграда на вариетето и я скрива изцяло, като оставя свободен достъп единствено до централния вход на заведението.
„Това едва ли щеше да бъде разрешено дори в България, ако новите собственици не бяха синове на кметицата, управлявала съседния Свети Влас цели 30 години”, разкрива изследователката Анке Хагеман. Според нея, единственият светъл лъч в сегашната ситуация на продължаващо бетониране на Черноморието са гражданските протести срещу плановете за унищожаване на последните неосквернени оазиси Иракли и Карадере.
|
Коментари |
08:13ч. 22 Май 2014 #13 Haus Казвам веднага.Ибиза,(Сан Антонио) 3 звезди хотел ,без кой знае какво изложение и лукс 280Ев. за нощ,в сезона.Вход за (само вход,не куверт),Амнезия,Спейс,Ушуая,Паша,Еден,Привилеж,Зуу,Бора,Бора между 30 и 90 евро .Кеф,а?
12:29ч. 20 Май 2014 #12 Гларус Като знам какви са наемите на Майорка и колко струва там почивката, не виждам защо ми хвалите балеарските острови, не ги бъркайте с други островни групи, а си направете справка преди това, каква е средната цена нощувка на чуждите леглови бази.
06:33ч. 20 Май 2014 #11 Haus Абсолютно съм съгласен с Mr.X; Защо всички скачате като попарени за бетона? Всеки един курорт си има запазената марка и това води съответния тип туристи.Ако не ви харесва бетона на Слънчев бряг и Златните,не ходете там. За пример ще ви дам един курорт който е поне за мен номер 1 в света.БАЛЯРИТЕ. Създаден,застроен и работещ за хора искащи нощен живот,дискотеки,алкохол и купони.Просто това е друг вид туризъм,а на който не му харесва да не го практикува.Тук става това,а Ибиза,Маьорка и Минорка правят повече пари от цяла Турция на куп. ФАКТ.
23:52ч. 19 Май 2014 #10 Schlus Глупав народ, алчни управници.
22:03ч. 19 Май 2014 #9 movsar Ех страшна логика. Тези хиляди произвеждат ла.на и боклук. Ти къде го слагаш този буклук а и къде хвърлят хотелите отпадните води нали в това същото море където се къпят децата. Тук се борят 1 да обслужва 100 туриста и повече а там 1 да бъде обслужван от трима и повече. А сега да сметнем парите. Нека да не ги смятаме а да сравним как живее персонала там и как тук. Ас съм за тамошния стандарт и чистота на морската вода.
21:57ч. 19 Май 2014 #8 Гларус Ако имахме класов туризъм само, тогава безработицата в странаат, щееш да е с 10% по-висока
21:52ч. 19 Май 2014 #7 Гларус ако сега изравним нвоопостроеното и го залесим , както наоравиха в Аржентина преди години, хияди остават без работа, а икономиката ще загуби. Ние имаме масов туризъм предимно вече - факт , но имаме и качесвтеена туристическа база с досат по-високи цени на нощувките. Имаме всичко тук общо взето, а милионите туристи, ядът пият и този сектор, се захрабва с всякакви други произвидтсва и продукция, която ако не са толкова много туристите и нарастващи всяка година, щяха да остаант без работа и доста други хора от други сектори и производства. Истната е, че масовият туриъм е за предпочитане. геерира голяма зетост, а колкото е по-гояма заетостта, толкова повече има дефицит на кадри, когато има дефицит - скачат заплатите. За пследните 4г са скочили с 30% . Можем да сме зле, но никоя стра в ЕС няма такъв ръст на доходите за 4г
21:41ч. 19 Май 2014 #6 Гларус Нека не забравяме, че колкото и по-скъпи ношувки да продават на адриатическия бряг, колкото и по-запазена да е там природата, тук заетите в тези няколко стотин хиляди в повече легла туристическа база и съпътсвтащите ги други бизнеси и туристически услуги, са заети десетки хиляди хора а приходите са по-големи, макар с опо-ниско качество
17:03ч. 19 Май 2014 #5 Султанка Проблемът с бетона по нашите курорти съм решила отдавна - кракът ми там не стъпва. Посещавам цивилизовани държави и корорти по Средиземноморското крайбрежие. Златни пясъци и Сани Биййч заобикалям по околовръстното!
16:07ч. 19 Май 2014 #4 Vic Rattlehead Турция предлага по-добри цени и по-добро обслужване.
14:54ч. 19 Май 2014 #3 elibal T.e. Вашата глрдна точка, Мр Х, изисква наличие на бетонни джунгли?
Какво като клиентелата Ви е млади и диви хора?
(То и до друга не можете и да се доберете)
Хайде да сравним дължината на крайбрежието на Турция с тази на Бг. Turkey has a coast line of 1785 km in Black Sea Region, 1089 km in Marmara Region, 2805 km in Aegean Region, 1577 km in Mediterranean Region and 1067 km in islands.
Хайде да не го превеждам - то се разбира.
Нашето крайбрежие е 360 км.
Турция може да си позволи да строй както иска - ние - не. Защо се сравнявате с Турция?
14:37ч. 19 Май 2014 #2 many Горе пишещият явно познава само Анталия. В Турция има изключителни курорти, предлагащи спокойствие на скъпи и не чак до там туристи. За разлика от България. Ние наблегнахме на боклука от запада и впиянчените руски мужици.
13:43ч. 19 Май 2014 #1 Mr.X Добре написана статия, но има и друга гледна точка. В съседна Турция хотелите са дори по кичозни и големи от нашите - пример Анталия. Те също са "затворени бетонни джунгли" на брега на морето , но това не им пречи Турция да приема по 42млн. туристи всяка година. Явно за всеки стил, цена и обслужване си има клиентела. В адриатика разчитат на улегнали и богати туристи търсещи спокойствие, ние... на млади, диви - искащи нощен живот. Така всеки получава каквото иска ... щом има търсене има и предлагане.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Събота, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
| |
|
Скок на цената на хлебната пшеница на световните пазари
Събота, 23 Ноември 2024 14:41
Софийската стокова борса (ССБ) отчита значителни колебания на цените на основните зърнени култури на световните пазари, предаде БТА.
Цената ФОБ (на границата на страната износител) на хлебната пшеница...
| |
|
„Таралежите” по братя Мормареви с премиера тази вечер във Варна през ноември
Събота, 23 Ноември 2024 14:15
От 19:30 часа днес, 23-ти ноември, в The Center - Варна ще се проведе премиерата на театрално-танцовия спектакъл „Таралежите” по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите".
Aктьорът...
| |
|
Русия давала петрол на Северна Корея, нарушавайки санкциите
Събота, 23 Ноември 2024 13:54
Смята се, че Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска...
| |
|
Приключи плановия годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Събота, 23 Ноември 2024 13:34
Приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от пресцентъра на електроцентралата.
След проверка на Агенцията за ядрено регулиране тази сутрин в 10:07 ч. блокът беше включен...
| |
|
Какво време ни чака в неделя по Черноморието
Събота, 23 Ноември 2024 13:08
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне.
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около...
| |
|
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
Събота, 23 Ноември 2024 12:47
Уважаеми колеги от ГЕРБ, приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Това пишат от Продължаваме...
| |
|
Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия
Събота, 23 Ноември 2024 12:24
Украинският президент призова за решителен отговор на изстреляната срещу Украйна руска балистична ракета. Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия.
Германският външен министър...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|