В четвъртък вътрешните министри на страните от ЕС обсъдиха въпроса за присъединяването на България и Румъния към Шенген, но до гласуване изобщо не се стигна, тъй като четири страни - Германия, Холандия, Финландия и Австрия дадоха да се разбере, че ще блокират дори опит за гласуване.
Според неофициални информации едва 10 страни са били готови да подкрепят България и Румъния за членство в зоната.
Опасенията на Германия, Австрия, Холандия и Финландия, подкрепени и от Великобритания, която не е член на Шенген, са, че улесненията в придвижването ще докарат в по-богатите европейски страни т.нар. социални туристи - граждани на България и Румъния, които бягат от бедността в собствените си страни и искат да се възползват от щедрата социална система на държавите от Западна Европа.
Според германската преса и сега потокът от имигранти от България и Румъния се е засилил. "Райнише пост" пише, че за 2012 година, по данни до октомври, на 153 000 българи и румънци са пристигнали в Германия в търсене на по-добър живот. Изданието посочва, че влошените икономически условия в Испания, която е традиционна дестинация за емиграция на българи и румънци, ги тласкат към по-богатите страни от Северна и Централна Европа.
Наред с опасенията, че ще бъдат залети от бедни емигранти, живеещи на социални помощи, по-богатите страни от ЕС изтъкват и че България и Румъния не са успели да се преборят с корупцията и че не са в състояние да упражняват контрол по външните граници на ЕС.
Така въпросът с присъединяването на България и Румъния към Шенгенската зона остава отворен. Българският министър на вътрешните работи в оставка Цветан Цветанов, който също участва в Европейския съвет в Брюксел, заяви, че ще търси политически консенсус, преди темата да бъде поставена отново.