Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Иван Костов препоръча възстановяване на данъчно-осигурителната система от преди 2001 г.

Петък, 14 Септември 2018 14:16
Източник: News.bg   
Основната фискална цел за страната трябва да е събиране на приходи, за да могат публичните институции да изпълнят възложените им по закон необходими и полезни за обществото и за неговото развитие функции и да разплащат направените затова общи разходи.

Другата важна фискална цел пред страната трябва да бъде възстановяване на данъчно-осигурителната система от данъчната реформа преди 2001 г., поддържане на макроикономическата стабилност и увеличаване на общото благосъстояние чрез намаляване на неравенството и даване на шанс на всеки.

Това каза бившият премиер на България (1997-2001 г.) и настоящ директор на Лабораторията за изследването на рисковете към НБУ д-р Иван Костов на пресконференция, посветена на 10-годишнината от плоския данък в България.

Не е съгласен за формулирането на основната фискалната цел от синдикалистите, защото не било работата на държавата да прави подобни реформи през нейната бюджетна политика. Държавата би могла да повишава благосъстоянието, заетите и фирмите, които произвеждат добавената стойност.

Той припомни, че преди либертарианската данъчна реформа от 2003-2008 г. и въвеждането на преките плоски данъци от 10%, намаляването на социално-осигурителните вноски с 44% според доклада на НОИ бе извършена първата данъчна реформа през 2000 г. При нея ДДФЛ се облагаше с петстепенна прогресивна скала до 38% с необлагаем минимум.

Данъците от нея бяха 15%, а след 2008 г. - 5%. Корпоративния данък се облагаше с двустепенна скала от 23.5% до 28% без необлагаем минимум, обясни Костов и допълни, че средната социално-осигурителна вноска е била 34.7%.

Здравната вноска е била 6%, след което тя е била повишена на 8%, поясни той и допълни, че либертарианската данъчна реформа освободи роднините по права линия от данъчно облагане на наследствата и даренията, въведе необлагаем минимум за другите по сребрена линия и снижи всички данъчни скали на месните данъци и такси.

Костов обясни, че до 2001 г. е поставено началото на друга фискална политика, наречена данъчен код на държавата. Според него данъчният код на държавата е показвал върху кого управляващите политици стоварват тежестта за издръжката за държавата и кого облекчават от нея.

Дори и да не се е съзнавало, като натоварват гражданите и фирмите да внасят приходи в държавата, те ги ангажират с контрола и критиката върху нея да изпълнява функцията като изразходва функционално всеки един лев, каза още той.

Костов посочи, че колкото по-малко участват гражданите и фирмите в изпълнението на държавните функции, толкова не се интересуват от качеството си на държавата, защото могат да ги компенсират със собствените си данъци.

Динамиката на данъчните и осигурителните приходи показва, че приходите от ДДФЛ са най-стабилните и най-слабо се влияят от икономическата конюнктура, отчете бившият премиер и посочи, че приходите от косвените и кооперативни данъци силно се влияят от икономическата конюнктура на страната.

Според теориите за данъчното облагане при ниво от 20% на данъците на БВП, темпът на реалния икономически растеж следва да бъде около 5% годишно. У нас равнището на данъчната теза е такова още от първата данъчна реформа през 2001 г.

В заключение на двете данъчни системи, той заяви, че е вън от съмнение, че облагането на трудовите доходи с данъци и осигурителни вноски не е правилно и пропорционално. Тя се облага и с едното, и с другото, но има много последици от тази система за облагане. Колкото повече растат доходите на облаганото лице, толкова повече делът на данъчните и осигурителните вноски върху него клони към 10%.

"Ако на тези с високите доходи, облагане им клони към над 10%, то за другите, които вземат минимална работна заплата под минималния осигурителен доход, то данъчната и осигурителна тежест върху тях би била 42.7%", обясни Костов.

При приблизително на едно и също натоварване на БВП с 29.9% през 2001 г. и 30% през 2017 г. приходите от облагането са с много по-малък дял от общите данъчни осигурителни приходи.

Костов обясни, че в България действат други силно негативни фактори, които компрометират ефекта от ниското данъчно облагане и плоските данъци. Тези фактори произтичат от недофинансирането на поетите от държавата жизнено важни за обществото функции да събира пари, за да изпълнява функции.

Държавата събира пари, за да изпълнява функции и ако не събира достатъчни приходи, не би могла да изпълнява функции. В здравеопазването всички доплащаме, за да получим здравна услуга, уточни бившият премиер и допълни, че плоските преки данъци са една от основните причини за укриването на доходите от сивата икономика.

Икономистът проф. Гарабед Минасян обясни, че управляващите постоянно избягват да организират обсъждане на плоския данък в страната. Той бе лаконичен по отношение на общото данъчно облагане и добави, че бившият премиер Иван Костов е допълнил доста за него.

Проф. Минасян поясни, че предпоставките и очакваните ползи за въвеждане плоския данък в страната са били за активизиране инвестиционната дейност, осветяване на икономиката, облекчаване работата на данъчната администрация и по-голяма социална справедливост.

Той изтъкна, че в динамиката на БВП, крайното потребление и брутното образуване на основния капитал няма ефект върху инвестиционната ефективност и нетното изтичане на български капитали от страната са на стойност от 3 млрд. евро или 1/3 от брутните инвестиции.

В периода от 2010-2017 г. общо 13 млрд. евро нетно български капитал е изтекъл от страната, изрази съжаление проф. Минасян.

По отношение на осветляването на икономиката, икономистът посочи, че събираемостта на данъците не е такава, каквато трябва да бъде.

Относно данъчния комфорт с плоския данък се увеличава работата на данъчната администрация, но не е редно да се привежда такава. Данъчната администрация трябва да изпълняват закона и да събират данъците, които населението дължи на държавата. Ако не се направят такива плащания, трябва да се налагат глоби и ако от данъчната администрация не могат да се справят, значи не стават за такава работа, обясни икономистът.

По повод социалната справедливост в страната, проф. Минасян обясни, че тя се мени с развитието на обществото. По думите му обаче социално-икономическото неравенство е препоръчително дотогава, когато е необходимо за всички, т.е. докато съдейства за нарастването на общественото благосъстояние.

Проф. Минасян посочи, че плоският данък се поддържа в България, защото освобождава от отговорност, налага определен тип поведение на данъчните власти, който увеличава административните удобства и ограничава необходимостта от активна дейност по организацията и контрола на данъчната събираемост при друга данъчна система.

В заключение той заяви, че плоският данък не е макроикономически инструмент, който да разреши проблемите в страната.

Коментари
08:28ч. 16 Септември 2018 #7
Алекс
Да си вземе мнението и препоръките и да си ги ........!
18:59ч. 14 Септември 2018 #6
illiicenturyon
тоя пак иска да се нареди на опашката да папка ,че май нещо е огладняла свинята съсипала България!
17:13ч. 14 Септември 2018 #5
yanev varna
Аз ще Ви кажа какъв икономист е Иван Костов. Във времето на соца, той никога не можеше да оправи счетоводството на фабриката в Белово. Винаги на края на годината ходеше до там един счетоводител от Варна да му оправя бакиите.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Почина папа Франциск
Днес, 21 Април 2025 12:28
На 88-годишна възраст почина папа Франциск. Тъжната новина бе съобщена от камерленгото на Ватикана, кардинал Кевин Ферел, цитиран от Associated Press. „В 07:35 часа тази сутрин епископът на Рим Франциск...
Великденски жест на добротворчество в полза на варненче с генетично заболяване
Днес, 21 Април 2025 11:41
С благотворителен жест на добротворчество варненската детска градина № 8 „Христо Ботев” подкрепи дете с генетично заболяване. Ръководството на учебното заведение инициира великденски благотворителен базар...
Митничари задържаха близо 6000 контрабандни вейп устройства
Днес, 21 Април 2025 10:45
Близо 6000 броя контрабандни електронни цигари тип „вейп“ са задържани при мащабна проверка на митнически служители. Акцията е извършена в склад на куриерска фирма в столицата, съобщиха от Агенция „Митници“. Операцията...
Аварии оставят два района във Варна без вода днес
Днес, 21 Април 2025 10:19
Два района във Варна са без вода поради аварии, съобщиха от ВиК-дружествто. - до около 15 часа - част от ул. "Девня" - в района на бл. 11; - до около 14 часа - част от кв. "Виница";...
Установиха негодна за пиене вода на три обществени чешми във варненско
Днес, 21 Април 2025 09:23
РЗИ-Варна: В три населени места е установена негодна за пиене вода от местни чешми Регионалната здравна инспекция – Варна публикува резултатите от мониторинга на качеството на питейната вода във Варненска...
Голямото прибиране, златни правила когато застанем зад волана след празници
Днес, 21 Април 2025 08:46
Засилен трафик се очаква днес и по пътищата в страната във връзка края на великденските празници. Тръгнете по светло, утрото е по-мъдро от вечерта, призоват от КАТ. Не чакайте последния момент! 21...
Тръмп се надява на споразумение между Русия и Украйна още тази седмица
Днес, 21 Април 2025 08:15
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия и Украйна ще постигнат споразумение за прекратяване на конфликта в Украйна още тази седмица. „Тогава и двете ще започнат да правят голям...
Започва Светлата седмица
Днес, 21 Април 2025 07:50
Днес е вторият ден на православния Великден и начало на Светлата седмица. Тя е посветена на светлината, която донася на света възкръсналият Христос. До събота всеки един от дните носи името светли. Вторият...
Най-важното от Варна във вчерашния 20 април
Днес, 21 Април 2025 07:23
С общоградско поклонение Варна отбеляза 149 години от избухването на Априлското въстание Варна отбеляза с общоградско поклонение 149 години от избухването на Априлското въстание. Тържественото честване...
21 април в историята
Днес, 21 Април 2025 07:01
753 г. пр.н.е. – Ромул и Рем основават Рим. 1509 г. – Хенри VIII става крал на Англия след смъртта на баща си Хенри VII. 1526 г. – Бабур, наследникът на Чингиз хан и Тимур, разбива индийската армия и...
Прогноза за времето - 21 април
Днес, 21 Април 2025 06:40
По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от изток и югоизток. Максималните температури ще са между 12° и 15°. Температурата на морската вода е 11°-12°. Вълнението на морето ще бъде...
Бронзов медал за българския ансамбъл на топки и обръчи на Световната купа в Баку
Неделя, 20 Април 2025 20:50
Ансамбълът на България в състав София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Сузан Пуладиан и Даная Анастасова спечели бронзов медал във финала на 3 топки + 2 обръча от Световната купа по художествена...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook