Според потърпевшата Силва Цонева, която по ирония на съдбата е наказателен адвокат, специализирал "Детско правосъдие", декретът на социалните е изцяло незаконосъобразен, а мотивите, изтъкнати в него, не кореспондират с истината. Тя е обжалвала и допуснатото предварително изпълнение на заповедта, като същото е отменено с определение на Административния съд във Варна. Това обаче не попречило на полицията да отведе детето, като по думите на Цонева в продължение на 15 дни й е бил отказван всякакъв достъп до момиченцето въпреки депозираните молби. Детето е отписано от ЧСОУ "Юрий Гагарин" в кк Камчия без знанието и съгласието на майката, след което е записано в бургаско масово училище.
Силва Цонева съзира във всичко това намесата на своя бивш съпруг, Иван Панайотов, който е полицай МВР Бургас. Въпреки че именно неговото поведение спрямо детето и майката дава повод на последната да подаде молба за развод през 2011 година, социалните като че ли изцяло игнорират този факт. Преди 4 години, забелязвайки сериозно влошаване в емоционалното състояние на дъщеря си и поведенческо отклонение, Силва разкрива, че то е станало жертва на сексуално малтретиране от страна на бившият й съпруг, сподели тя пред Topnovini.bg. Подадена е жалба до прокуратурата в Бургас. По Закона за защита от домашното насилие през 2011 и 2012г. последователно Районният и Окръжният съд в морския град издават заповеди, с които задължават бившия съпруг на Силва да се въздържа от домашно насилие спрямо нея, както и спрямо пострадалото дете, както и да се приближава на по-малко от 200 метра от жилището, в което живеят Силва и дъщеря им.
По досъдебното производство е разпитана и самата Александрина. В крайна сметка обаче разследването е приключено без привличане на обвиняем по делото за извършено сексуално насилие спрямо малолетното дете.
При развода Силва Цонева и Иван Панайотов сключват споразумение, одобрено със съдебно решение, с което родителските права над Александрина да упражнява майката. Преди година и половина жената се мести във Варна, където поблемите започват отново.
Социалните служби изискват детето да посещава редовно психологически консултации, за което самата майка им съдейства, като води момиченцето при специалист-клиничен психолог, с какъвто Дирекция "Социално подпомагане" не разполага. От септември 2013-а до март 2014-а с детето работи клиничен психолог. След това му е направена реоценка на психологическото състояние, заключението на която гласи "Касае се за дете на 7г. и 2м.с интелектуално-мнестична дейност в границата на нормата. Към момента не се наблюдават феномени, които да отразяват психологическа проблематика... Поведението е канализирано, емоциите са диференцирани. *** посещава училище, има приятели, не се отчитат обучителни трудности."
Независимо от представеното пред Отдел "Закрила на детето" във Варна и лично на началника Ана Конукова психологическо изследване, детето е иззето насилствено от майката на спирка "Полиграфия", докато чакат училищния автобус за Камчия. Лицата, участвали в акцията, се представили за полицаи от І РУП, където впоследствие детето е принудително отведено.На майката не е връчена заповед за отнемане или изземване на детето, а единствено уведомително писмо, и то едва след като тя изрично изисква връчване на заповед за отнемане. Въпросното уведомително писмо Силва получава едва след пристигането им в сградата на полицейското поделение, а не на спирката, където са причакани.
Самата заповед за отнемане е връчена на майката часове по-късно от Отдела за закрила на детето. Като основание в документа е посочен извод в социален доклад, който констатирал сериозни дефицити в поведенческото и психо-емоционалното развитие на детето. Майката обаче атакува заповедта по съдебен ред, а Варненският административен съд отменя предварителното й изпълнение. След това бащата, който не е страна по казуса, обжалва определението на първоинстанционния съд, като все още се чака Върховния административен съд.
Потърсена за коментар, началникът на Отдел "Закрила на детето" във Варна, Ана Конукова, заяви, че социалните работници са запознати добре със случая от близо 3 години. Първо в Бургас, а след това и във Варна детето е показало тревожни промени в поведението си, като сигналите са дошли от преподаватели в учебните заведения, които е посещавало. Тъй като майката не била показала траен интерес и редовна грижа за детето, като абсолютно задължителна мярка в полза на подрастващата, се наложило да бъде настанена в семейство на близки роднини. По думите на Ана Конукова родителите на бившия съпруг на Силва са показали загриженост и готовност да съдействат в посока правилното психично развитие на детето, като според социалните това, че момиченцето в момента живее под един покрив със своя баща не трябвало да буди притеснение.
Въпреки че при развода родителските права са били поверени на майката, е абсолютно неоснователно да се твърди, че тя редовно е влизала в конфликти с преподаватели, както и със служители на Агенция „Социално подпомагане”, категорична е Силва Цонева. Това, според Конукова, се отразявало крайно негативно на възпитанието и социализацията на малкото момиченце. Като мотив в заповедта е посочено още честата смяна на учебни заведения по инициатива на майката. До този момент тя е извършила само една смяна на училището на детето, в посока от държавно в частно училище, с 3 хил. евро платена годишна такса. Третата смяна на училището в рамките на една календарна година е по инициатива на Отдел "Закрила на детето" във Варна, като детето е прехвърлено и в друг град – Бургас.
Въпреки че определението на Административния съд във Варна, което отменя предварителното изпълнение на заповедта, подлежи на незабавно изпълнение, въпреки категоричната разпоредба на закона, социалните продължават да не възстановяват положението, съществувало преди изпълнението на заповедта за принудително отнемане на детето, и не го връща на майката.