Според Вигенин и румънския му колега Титус Корлъцян двете страни са постигнали готовност за Шенген, която трябва да поддържат. По отношение на механизма за сътрудничество и оценка, и България и Румъния смятат, че е нужна промяна. Вероятно този механизъм ще остане в действие до средата на следващата година, когато има основания да се очаква новата Европейска комисия да предприеме стъпки за прекратяването му и за въвеждането на нов, който да е единен за всички страни членки.
Външният министър сподели още, че са обсъдени въпроси като този за делимитацията на морската ни граница с Румъния, по който се водят преговори от 20 години. По отношение на трансграничното сътрудничество и Дунавската стратегия нещата са на много добро ниво, коментира Вигенин.
Той съобщи, че предстои реализирането на нов проект в тази област, за изграждане на Център за управление на риска и територията. Той ще бъде разположен в Русе, а партньори са България, Румъния и германската провинция Баден Вюртенберг.
Обсъдено е също предстоящото изграждане на хидроенергийни съоръжения по р. Дунав. „Особено задоволство представлява факта, че търговско-икономическите ни отношения се развиват възходящо. В момента България е третият по важност търговски партньор на Румъния”, изтъкна Кристиян Вигенин.
През октомври предстои съвместно заседание на правителствата на двете страни, на което се очаква да бъдат подписани редица меморандуми и споразумения, каза още външният ни министър.
Министър Вигенин коментира и боядисването на Паметника на Съветската армия в розово, като заяви, че ситуацията не бива да се драматизира. Оскверняване на паметници не бива да се допуска, но и не бива да се предизвиква крайна реакция, каза той. Предстоят разговори в руското посолство, по тяхно искане, но не виждам решение, което да удовлетвори искането да не се допускат отново подобни прояви, заяви външният министър.