-Г-н Атанасов съвсем скоро започва туристическия сезон във Варна. Един от основните проблеми е твърденията, че в страната ни няма достатъчно квалифицирани екскурзоводи – съгласен ли сте с това твърдение?
-Не, не съм съгласен, тъй като нещата стоят малко по-различно. Професионални екскурзоводи по Черноморието има достатъчно, но става въпрос за това, че туроператорите не използват тях, а използват непрофисионалисти, които са съгласни да работят за по-ниско възнаграждение. Тъй, като няма регламент или държавно регулиране за упражняване на професията, практически в момента всеки може да работи като екскурзовод и това не пречи на хора, които понзнайват някакъв език или предната вечер са прочели нещо за маршрута на другия ден да се изправят пред туристите и да ги поведат на някъде. В същото време професионалните екскурзоводи, които са предимно кадри на бившия „Балкантурист” или на други професионални организации, които са работили дълги години и познават много добре маршрутите остават без работа. Тук става въпрос освен за липсата на контрол, но и за още нещо, което е много неприятно, а именно, че в последните години нашия туризъм се подготви да посреща доста нискокачествени туристи – не като хора, а като платежоспособност и като претенции за качеството на услугата и те заради ниската цена са съгласни на всичко. От друга страна те нямат и морално право за рекламации спрямо екскурзоводите за това и не ги правят. От там става един затворен кръг при който екскурзоводите, като професия са в много неравностойно положение.
-Но смятате ли, че е нормално 20-годишни младежи да са екскурзоводи?
- Не е логично разбира се, толкова млади хора да упражняват тази професия независимо, че тя не е толкова отговорна и да не е свързана с икономически последици, защото рядко се случва туристи да излязат с рекламации срещу екскурзовода си. Това е така защото много от екскурзионните програми, които туроператорите предлагат от гледна точка на ценова конкуренция са толкова окастрени, че се акцентира единствено върху транспорта и входовете за обектите, а самото обслужване на място, беседите, информацията, която се дава за България остава на заден план и съответно туристите получават основния си пакет от транспортни такси и входове, а за останалото те много, много и не претендират. Естествено има и туристи, които идват специално, за да научат нещо повече за България, но за тях обикновено туроператорите не смеят да поемат такъв риск и искат професионални екскурзоводи. Аз пак ви казвам, че неприятното е в това, че ние нямаме такава туристическа клиентела, която да има претенции спрямо информацията, клиентела, която да не лежи само на плажа, да яде и пие, а да се интересува от културно-историческите ценности, от традициите и т.н. Поради тази причина подобни екскурзоводи на 20-и няколко години се котират и си намират работа.
- Какъв туристически сезон се очаква тази година във Варна и наблюдава ли се увеличение в търсенето на екскурзоводите?
- За сега всичко е в сферата на слуховете, защото никой не дава информация ясно и гласно, но аз съдя по това, че получаваме много предупреждения от хотели на „Златни пясъци” и „Слънчев бряг” да не приемаме индивидуални поръчки през върховите месеци – юли и август. Фирмите, които имат договори на контингент или са закупили за определен период базата си са заявили, че ще я използват на 100% и практически хотелите са продадени. Предполагаме, че това е в резултат от пренасочването на много западноевропейски туристи от северноафриканските курорти към България и сега борбата е кой ще се облажи от това нововъзникнало положение дали ние ще съумеем да привлечем този поток или той ще отиде в конкурентните на България държави, като Турция и Гърция. Все пак за сега очакванията са, че този сезон ще бъде по-добър от миналогодишния.
- Г-н Атанасов имали изтичане на кадри в чужбина, заради по-добро заплащане?
- Естествено, че има! Много мои колеги професионални екскурзоводи вече работят по чужди пасажери, гледат възрастни хора в чужбина или се занимават с друга дейност в рамките на туристическия бранш. Това е така, защото всички знаем, че от екскурзоводство не може да се преживява и да се гледа семейство. Още повече, че нашето екскурзоводство е със сезонен характер и тези 5-6 месеца работа през цялата година не са достатъчни да се прехранваме и много от колегите се пренасочват. За съжаление се оказва, че тази работа може да се работи единствено, ако човек се занимава с нещо друго допълнително или пък има друга основна работа, която му позволява от време на време да отсъства и да поема туристически заявки.
Фокус: Какво трябва да се направи, за да се регулира професията?
Атанас Атанасов: Ние вече сме направили постъпки в тази насока и имаме разбиране от страна на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. В новия закон за туризма, който обаче не знаем кога точно ще бъде приет има вече отделени специални текстове за екскурзоводите, в които този вид дейност се включва в списъка на регулираните професии т.е ще има някакъв контрол и предоставяне на права за упражняване на професията. Кога обаче ще стане това ние не знаем, надяваме се да е този туристически сезон, но тепърва ще видим. Ако влязат този сезон туроператорите ще са задължени да ползват екскурзоводите, които има правосопособност издадена или одобрена от браншовите организации.
- Колко са тези организации в страната?
- Две организации сме в България. Едната се намира във Варна, а другата е в София. Решихме, че на регионален принцип е по-добре да създадем две организации, но в действията си сме абсолютно единни и координираме всичко. Надяваме се, че ако закона за туризма бъде придвижен ние сме одобрили текстовете, които касаят екскурзоводите защото трябва да има ред. При нас нещата не са и толкова опасни ако професията се упражнява от непрофисионалисти, но има туристически услуги, които при непрофисионална работа могат да застрашат живота и здравето на туристите, говоря за ски учители, планински спасители, водни спасители – те са на същото положение.
- Т.е съюза на екскурзоводите искат да бъдат въведени един вид лицензи за хората практикуващи тази професия?
- То е много сложно. Ако кажем лиценз отиваме на варианта, който туроператорите направиха преди години, но това е непосилно за някои от начинаещите, заради високата такса за издаване на лиценз. За сметка на това може да се направи едно пресяване въз основа на изпити направени от браншовите организации и следствие на това да се преценят възможностите на всеки и там където има пропуски браншовите организации да се заемат да организират вътрешни курсове за квалификация и преквалификация. По този начин наистина ще се вдигне нивото на колегите, като професионалисти и след това вече туроператорите в обществено публикуван списък на националния туристически регистър да могат да видят, кои са тези хора, които наистина са признати за професионалисти от двете браншови организации и да ползват тях. Съответно пък отиваме и на второто положение, където колегите ще поискат по-високо заплащане, заради по-големите усилия, които ще положат,а там опираме в нашата си българска икономика, където ако може да се плати по-евтино, естествено ще се плати по-евтино, но то пък евтиното означава и по-лошо качество особено пък ако клиентелата е такава, че не възразява и по този начин се връщаме в изходно положение.
- Всъщност Вие искате екскурзоводите да бъдат сертифицирани, така ли?
- Да. Да имат сертификат и между другото екскурзоводите, които са професионалисти и са работили дълги години, минали са курсове за обучение, не сме получавали от тях рекламации са вътрешно сертифицирани. Двете организации в София и Варна сме издали сертификати на всички, за които гарантираме, че могат да работят качествено.