На 73-годишна възраст почина един от най-обичаните българи Тодор Колев. Актьорът дълго време се бореше с диагнозата рак. Макар да е правил забележителни...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 73-годишна възраст почина един от най-обичаните българи Тодор Колев. Актьорът дълго време се бореше с диагнозата рак. Макар да е правил забележителни роли в театъра, любимец на няколко поколения той се превърна благодарение на киното. Незабравими са участията му в комедиите "Топло", "Двойникът", "Господин за един ден", "Опасен чар".
В началото на 90-те години на миналия век Тодор Колев беше депутат, съветник по културните въпроси в посолството ни в Канада и телевизионен водещ. Занимаваше се и с музика - пееше и свиреше на цигулка.
Наричаха го българския Чарли Чаплин. А той харесваше това определение за себе си, защото обожаваше знаменития комик. За Тодор Колев Чаплин беше най-великият творец в киното. Идолът, който през 1973 година успява да види на живо, съвсем за кратко, и така да сбъдне една от най-големите си мечти.
През 2011 година в интервю за Дарик актьорът каза: "Аз не само съм го величаел вътре дълбоко в себе си, не само съм изпитвал преклонение, не само съм си позволявал да се уча от него, ами в един момент аз не се усещах как мисленето ми е подобно. Даже съм има случаи, някои от режисьорите, с които съм работил в киното, съм ги чувал да ми казват: Знам, че сега искаш да направиш тука някаква Чаплиниада. Думата "Чаплиниада", която употребяваха ми харесваше. И аз правих. Умишлено".
До преди да стане актьор, Тодор Колев е имал желанието да бъде музикант. Известно време дори си е изкарвал хляба, свирейки по заведения. За да го приемат във ВИТИЗ, прибягва до хитрост. При втория опит слага обувки с високи токове, за да изглежда по-висок, и преправя гласа си на по-дебел, за да влезе в профила, който предпочитали в Академията.
Актьорската му кариера преминава през театрите в Смолян, Шумен и Пловдив, както и столичните "Сълза и смях" и театър "София". В киното се снима в над 30 филма.
През 1994 година Тодор Колев става и тв водещ. Започва да прави предаването "Как ще ги стигнем...с Тодор Колев". След това "Вход свободен", а през 2008 година се завръща в телевизията като домакин на първото издание у нас на шоуто "Dancing stars".
През 1999 г. издава автобиографичната си книга "Варненското софиянче от Шумен" с подзаглавие "Житие и страдание на грешного Тодора".
Дълги години Тодор Колев беше и преподавател по актьорско майсторско в НАТФИЗ. Сам се отказа да бъде учител, защото не харесваше съвременната действителност в Академията. Беше му мъчно, че днешните млади не са достатъчно образовани и сред тях трудно ще се появят достойни наследници на златното поколение български артисти.
Преди дни актьорът бе изписан от Военна болница като пациент в безнадеждно състояние. Актьорът бил в изключително тежко състояние и вече се движил само в инвалидна количка.
Звездата от „Опасен чар” страдаше от рак на белите дробове. От самото откриване на болестта той се лекуваше и прави химиотерапия във Военномедицинска академия. За това време е влизал няколкократно в лечебното заведение. Заради разсейки, които бяха достигнали костите, лекарите му имплантирали специални плаки в костите и ставите, за да може да се движи.
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом.
Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
На 26 ноември Православната църквата почита паметта на Св. Стилиян Пафлагонийски, наречен още Детепазител, защото се възприема като закрилник на бебетата и малките деца.
Според неговите жития, Св. Стилиян...
ДКЦ-V във Варна с мащабен проект за обновяване и изграждане на операционни зали
Предвижда се цялостна реновация на сградата на Диагностично-консултативен център V – "Света Екатерина" във Варна и изграждане...
1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз.
1394 г. – Сеул става столица на Корейската държава.
1580...
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 26 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 14:00 - гр. Варна - бул. Хр....
По Черноморието ще преобладава слънчево време. Преди обяд на места видимостта ще бъде намалена. Ще духа слаб вятър, предимно от югозапад. Максималните температури ще са 8°-10°. Температурата на морската...
Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Отказваме предложението на ГЕРБ!
Това заявиха от "Продължаваме промяната - Демократична България" в писмо до медиите.
Отказваме...
Български пощи“ стартира традиционния детски конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Крайният срок за изпращане на писмата е 18 декември, съобщиха от националната пощенска служба.
Условията за участие...
Кабинетът на Израел единодушно гласува да санкционира най-стария вестник в нацията, Haaretz, в неделя, позовавайки се на критичното му отразяване на войната след атаките на Хамас от 7 октомври и коментарите...
Чрез изкуствен интелект и водни дронове Община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на...
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като дейностите ще стартират от подхода към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят...
Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас са се увеличили с 6,1 млрд. лева от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лев. Това сочат данните на Българската народна банка (БНБ), предаде...