Опасни ли са старите панелни блокове
Понеделник, 10 Септември 2018 10:23Източник: NOVA
Милион и половина българи живеят в над 700 000 панелни жилища, разположени в 20 000 сгради в цялата страна.
Падащи мазилки, пукнатини в конструкциите и рушащи се козирки са само част от проблемите, които се появяват в тези постройки.
Тази седмица беше белязана от тежък инцидент в Силистра. Жена полетя от четвъртия етаж с балкона си.
Това съвсем не е първият такъв инцидент . През 2014 г. балкон на апартамент се срути в панелен блок в Шумен. Същата година отломка от фасада политна от петия етаж и едва не уби жена в Бургас. Панел се отцепи от последния етаж и помете долната тераса в Лом. Огромна плоча падна в Бургас и се разби пред вход. През 2017 г. мазилка от панелен блок едва не уби 6-годишно дете в Перник.
Показателен е случаят с панели на блок 208 в столичния квартал „Надежда". Той се разцепи през 1998 г. Две години по-късно обитатели на жилищата, където се появи пукнатината, бяха евакуирани. Компрометираната конструкция обаче все още не е разрушена. Заповед за събаряне отдавна е издадена, но процедурата се бави.
След рестарта на националната програма за саниране през миналата година се оказва, че най-малко сгради са обновени в София - едва пет, а най-много в Благоевград - 93. При лоша поддръжка обаче дори по-новите сгради и тераси са опасни, а потенциална жертва може да е всеки.
Някои от най-старите панелни блокове имат нужда от спешни ремонти заради падащи мазилки и пукнатини в самите конструкции на панелите. Над 95% от жилищата обаче са в частни ръце и именно собствениците трябва да се погрижат за укрепването на конструкциите в блоковете, в които живеят.
За всеки блок трябва да се изготви технически паспорт, който да посочи какви мерки да се предприемат, за да може жилището ни да „живее" възможно най-дълго. Така и инцидентите с пострадали хора да станат все по-малко.
|
Коментари |
16:10ч. 11 Септември 2018 #15 pecata До миналата година бях в търсене на ново жилище. ходих да гледам и няколко панелки(чайка и широк център). Пълни коптори. Малки помещения, без парко-места и занемарени входове и градинки. Това не мога да си го обясня. Входове с голям брой апартаменти, а общите части са в ужасно състояние. Затова колкото по-малко съседи толкова по-добре. Може подръжката да излиза по-скъпо, но всички решения се взимат бързо,без нерви и караници и нещата си вървят.
Motia май е точно обратното. Ако имаше търсене за панелки нямаше да са им такива цените.
Пазара си ги определя. Но тук не става въпрос само за качеството,а и за местоположение.
Голяма част от панелките са в кофти квартали, а броя на апартаментите е толкова голям, че наистина са като гето. Не мерси.
Мая, като си избирахте строител къде гледахте? Или взехте този, който ви предложи най голямо обезщетение(най-ниска цена на квадрат)? Има и качествено ново строителство, с големи спални, бани и нормални парко-места(а не от онези миниатюрните 5 на 3), само че наистина са малко, а и цената е в най-горната графа.
Пазар. Всеки получава това, което е платил.
13:42ч. 11 Септември 2018 #14 tatyana1 Колега, който е ходил в Германия, разказваше, че тези в бившето ГДР които са като нашите, изобщо не са съборени. Просто целият блок се изселва. После се разкоства, ато се изчукват фугите и се замонолитват наново. След това вече може да се лепят стиропори и се мацат шарени боички, а животът им наистина се удължава. Ако някой си мисли, че лепенето на стиропор и мацане сшарени боички укрепва и удължава живота на панелите- да си помисли пак!
А обработката на фугите все пак ТРЯБВА ДА е грижа на собствениците. И, не, паспортите не помагат.Трябваше, но повечето са направени съвсем формално.
11:12ч. 11 Септември 2018 #13 Мая И да, безспорно са ни по- угледни кооперациите, но не знам, като се поначука тоз стиропор от дъждове, градушки, вятър и слънце и избелее, а като гледам някъде паднали парчета изобация, дали няма да сме същите красавци, като панелите. Все пак сме нови, но до 4-5 години се очаква друго при това качество на труд и материали сега. Няма да казвам, че плащам за още 18 квадрата жилищна площ, без да е жилищна. И в спалните едвам намерихме място за гардероба и шкафчетата:))))
11:04ч. 11 Септември 2018 #12 Мая Живеем в нова кооперация до МОЛ-а. От терасата на горния тече, та събираме в легени. Стената на съседа откъм спалнята на първия етаж е с увеличаващ се наклон навътре. Строителят идва, завърта се, смотолеви нещо и заминава. Така вече 2 години. През стените чувам всичко у съседите. Ако новото строителство издържи 50-60 години, колкото панелките, ще е истинско чудо. Дано сме живи да отчетем резултатите пак в някой форум тука.
09:46ч. 11 Септември 2018 #11 Motia новото строителство не се продава и с периодично плюене на панелните блокове ,удрят по едно рамо на строителите , няма лошо , времето ще покаже...
07:13ч. 11 Септември 2018 #10 galin Султанке, това за ядрената атака серизно ли го мислиш?
Айде малко по-серизно.
Живота на панелките все някога ще свърши, дори и след "санирането". Тази година посетих град(не в България), който не бяха посещавал от около 10 години. Направи ми впечатление, че мястото на няколко стари панелки бяха изникнали нови тухлени блокове, които бяха доста по-високи. Тогава ми обясниха, че старите са били разрушени и схемата е следната: собствениците си получават аналогични по размер и местоположение апартаменти, а тези, на високите(допълнителните) етажи се продават от фирмата от строителя, за да покрие разходите и дори да е на печалба. Естественовите блокове са с осигурени паркоместа.
Така че варианти има стига да има желание. Едва ли ще видим подобно нещо в България.
03:30ч. 11 Септември 2018 #9 vivian Живейте си в панелките и просперирайте. Не случайно ги наричат гета.
01:10ч. 11 Септември 2018 #8 RRRrrr vivian е прост трол без капка мозък, не се връзвайте на партийните поръчения.
00:00ч. 11 Септември 2018 #7 whatsup vivian, кви дрънканици дрънкаш, панелките били разрушени в Германия.
Май никога не си стъпвала там.
19:20ч. 10 Септември 2018 #6 Име(nick) Общественото мнение(простотия) не позволява това което казваш вивиан.И редица други фактори.
18:14ч. 10 Септември 2018 #5 vivian Освен че, са опасни са и вредни, загрозяват осезаемо.Тези сгради си имат срок за експлоатация.В Германия са приложени като технология след войната,заради бързия строеж.Там отдавна са разрушени. Могат да построят високи сгради на тяхно място. Част от жилищата да са обещетение за собствениците,а останалите да се продават,гаранрирайки печалба за строителя. Милиарди за саниране,хвърлени на вятъра...
16:04ч. 10 Септември 2018 #4 Султанка Панелките са строени със железобетон, който да издържи ядрена атака! Такава беше тогава доктрината! А това означава висока устойчивост при земетръс! Така че, стопанисвайте си панелките и ще бъдете защитени!
14:38ч. 10 Септември 2018 #3 slona44 Ще ни надживеят и като се санират ще изглеждат доста по-добре от новите кооперации, а и разпределението вътре е по-добре организирано като за цената.
14:36ч. 10 Септември 2018 #2 dido Galke,да си го кажем по-точно-невъзможна задача!
14:00ч. 10 Септември 2018 #1 Galka Много трудна задачка.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Командирът на Военноморските сили на Полша на визита във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:24
На тридневно посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Полша вицеадмирал Ярослав Земянски.
Гостът беше посрещнат от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС на България. По време...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|