9 септември и срамът на Запада
Неделя, 9 Септември 2018 14:47Източник: News.bg
Днес е 9 септември. Годишнина от една дата, за която е писано и говорено много. Дата, от която в България започва един масов терор, продължил в различни мащаби през следващите 45 години. 9 септември 1944 г. е началото на комунистическото мракобесие - убийства, арести, въдворяване в лагери и един куп други репресии. Премахване на всякакви свободи. Насилствено дебългаризиране на населението в Пиринския край. Три икономически фалита и две отвратителни предложения за закриване на държавата и присъединяването й към СССР под формата на 16-а република. И какво ли още не...
В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. в София е извършен военен преврат и на власт идва правителството на Отечествения фронт - коалиция на комунисти, земеделци, социалдемократи, звенари и независими общественици. Новите управляващи заявяват, че вземат властта, за да възстановят демократичните порядки, партиите и спазването на Търновската конституция. Това обаче се оказва много далеч от истината. Партиите са възстановени избирателно (само тези, които са удобни на режима), а за демократичност и спазване на конституцията въобще не може и да се говори. Само за три месеца около 30 хиляди българи са избити без съд и присъда, след което клането приема "законна" форма чрез т.нар. "народен съд", издал 2730 смъртни присъди. В същото време извънсъдебните разправии не приключват, макар вече да не са толкова масови.
Преките виновници за този терор са българските комунисти, поощрявани от съветската окупационна армия. Западните съюзници в Антихитлеристката коалиция (конкретно САЩ и Великобритания) обаче месеци наред не правят нищо, за да се противопоставят на тези безобразия.
На 28 октомври 1944 г. е подписано Московското примирие, с което България излиза от състояние на война със СССР, Великобритания и САЩ. От този ден до 15 септември 1947 г. (влизането в сила на Парижкия мирен договор) в България действа Съюзна контролна комисия, назначена да следи за изпълнението на договореностите, описани в примирието. Начело на СКК е представител на Съветския съюз, а в състава й влизат също британски и американски представители. На практика комисията може да се намесва във вътрешнополитическия живот на страната, затова е много показателно кога и по какъв начин го прави.
Масовият "червен" терор, забраната на организации като Съюза на запасните офицери, обявени по неясни критерии за "фашистки", недопускането на всички политически партии до легална дейност - нищо от това не трогва представителите на Великобритания и САЩ в СКК. Не ги впечатлява и масовия характер на вакханалията, наречена "народен съд", в чийто съдебни състави далеч не всички са квалифицирани юристи.
Като формално основание за "народния съд" се използва една от точките в Московското споразумение, според която България се задължава да изправи пред правосъдието лица, за които има данни, че са извършили военни престъпления. Но какви военнопрестъпници могат да бъдат хора, които нито са били на ръководни позиции, нито са били мобилизирани в армията - свещеници, интелектуалци и други граждани, набедени от новата власт? И защо изобщо комисията допуска създаването на "народните съдилища", при положение, че съществуващата към момента правна система дава възможност за осъждане на действително виновни лица?
Връх на недоумението буди липсата на реакция, когато на 1 февруари 1945 г. Първи състав на "народния съд" осъжда на смърт цели 147 представители на българския елит - регентите, царските съветници, бивши министри и депутати от мнозинството, висши офицери. За сравнение, Нюрнбергския процес завършва с 9 смъртни присъди, а Токийския трибунал - със 7...
Западните съюзници се активизират едва през лятото на 1945 г., когато по-голямата част от земеделците* и социалдемократите напускат Отечествения фронт и излизат в опозиция, заради продължаващия комунистически терор и ускорената съветизация на страната. След англо-американски натиск изборите Народно събрание са отложени с няколко месеца, тъй като се приема, че към момента няма достатъчно гаранции за тяхното честно провеждане (в крайна сметка, опозицията ги бойкотира, тъй като смята, че обстановката с нищо не се е подобрила).
През октомври 1945 г. в България пристига американският журналист Марк Итъридж, специален пратеник на президента Хари Труман. Итъридж разследва зверствата след 9 септември 1944 г., от което става ясно, че официалните данни на комунистите за около 10 хиляди избити в извънсъдебна разправа са силно занижени. Правителството на САЩ използва тази информация в започващата пропагандна война срещу комунизма, но няма данни да прави постъпки убийците да бъдат съдени, а близките на жертвите да бъдат компенсирани.
Като цяло разривът между българските комунисти и доскорошните им съюзници в ОФ върви паралелно със зараждащата се конфронтация между СССР и западните държави.
Създава се натрапчиво усещане за "двойни стандарти" от страна на САЩ и Великобритания, които се застъпват за своите протежета у нас (доколко успяват е отделен въпрос), докато националистично настроените български политици и техните поддръжници са оставени на произвола на съдбата.
Могли ли са англо-американците да постигнат нещо повече, за да защитят българския народ от изстъпленията на Съветската армия и българските комунисти? Труден въпрос, но със сигурност са могли да положат повече усилия. Заради пасивността им обаче жертвите на комунистическия терор ще тежат и на тяхната съвест.
Днес свеждаме глави пред паметта на загиналите. Редно е в посолствата на САЩ и Великобритания също да сведат глави. Но не само в знак на почит, а и от срам.
*Става дума за земеделците от БЗНС "Пладне", известни с тесните си връзки с разузнавателните служби на Великобритания и САЩ още от началото на Втората световна война. Другата голяма земеделска партия - БЗНС "Врабча 1", изобщо не влиза в полезрението на Съюзната контролна комисия.
|
Коментари |
20:37ч. 10 Септември 2018 #15 Име(nick) Никога не съм и няма дак ажа подобна глупост руссийке.А за монархията какво да се казва?Няма нищо за коментиране.
Руссия.Силната опозиция към комунистите след освободаването е нормално.Веднъж свободен човек никога не се връща обратно.
20:01ч. 10 Септември 2018 #14 РУССИЯ ДИДА
най право ти го каза-наследниците на комунистите се превърнаха в най върлите демократи ха ха ха
19:59ч. 10 Септември 2018 #13 РУССИЯ НИКолинке
докато беше социализма кой знае що партийни подметки си облизала.
Кой знае как ли си викала СЛАВА НА БКП по манифестациите.
19:42ч. 10 Септември 2018 #12 РУССИЯ а ЗА ХИЛЯДИТЕ избити без съд и присъда преди 9 септември от монархо-фашисткия режим,за тях защо никой не говори???
18:15ч. 10 Септември 2018 #11 Име(nick) Няма за какво да бързаш всичко си е наред.Пий си хапчетата.
18:05ч. 10 Септември 2018 #10 Dernev Не ми трябва история, а бъдеще. Няма време за губене.
08:55ч. 10 Септември 2018 #9 dido Извращенията на комунистите след 9-ти 1944 г. не са малко.Осъден-нито един.Даже още по-лошо-наследниците на тези идиоти и в момента ни управляват.
08:09ч. 10 Септември 2018 #8 Sea_dog Дернев,у нас нито един руски войник НЕ Е загинал през 1944-та!! Така,че за какви паметници говориш ? В софия-това парче бетон възхваляващо нашествениците! Във Варна-бетон на умрялата,фалшива дружба с нашественика ! Я прочети малко истинската история за ВСВ !!
01:56ч. 10 Септември 2018 #7 Име(nick) Ми не е спечелена от тях.Така че няма защо да стоят паметници на тях вместо на войските на самите държави.
22:45ч. 9 Септември 2018 #6 Dernev Войната бе спечелена от съветския войн. Така че паметниците му в Европа трябва да останат.
20:53ч. 9 Септември 2018 #5 Pararararam Ако не беше тази срамна дата в нашата история, нямаше всичко да е толкова объркано! Национализация, приватизация.... Един човек купил ли си е нивите, обработва ли ги, печели ли добре за себе си и за държавата, остави го.... Няма какво да правим с тези "велики" "паметници на културата". Паметникът на съветския войн, паметник на българо-съветската дружба...
17:05ч. 9 Септември 2018 #4 Име(nick) Дернев долен комунист ходи си у русия тука е ЕС.И единственият проблем който имаме са пдообни като теб.
15:49ч. 9 Септември 2018 #3 Dernev СЕЩ и Русия, не ЕС и Русия.
15:11ч. 9 Септември 2018 #2 Sea_dog С Русия - да Но при условие,че е равнопоставена и да не се опитва да се налага на кой да е народ в Европа!! Мина времето на "великия,непобедим" СССР преди 20г.
15:05ч. 9 Септември 2018 #1 Dernev Ровенето в историята сега е загуба на време и енергия, защото събитията ни притискат, а времето не е наше. Не само за БГ, а и за Европа. Сега трябва по най-бързият начин да изградим единна армия на СЕЩ и заедно с Русия да спасим континента си и самите нас от чуждите апетити и посегателства, които ще ни доведат неприятности, които до сега сме нямали. А и надали ще останем след тях, да разберем какво ни се е случило. Затова стига тъпа пропаганда. СЕЩ и Русия - Европа за европейците.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Нов апелативен съдия встъпи в длъжност във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 15:08
Съдия Деспина Георгиева встъпи като съдия в Апелативния съд. В присъствието на ръководството и съдии от институцията, Деспина Георгиева подписа акта за встъпването си като съдия.
И.ф. председателят...
| |
|
Урсула фон дер Лайен: България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн
Днес, 22 Ноември 2024 14:54
България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн. Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа Екс.
"Премахването на проверките по сухопътните граници е...
| |
|
Осъдиха 23-годишен за кражба на кола във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 14:42
23-годишен мъж от Нови пазар бе осъден от Районния съд във Варна за обсебване на чужд автомобил.
Кражбата е била извършена късно вечерта на 13 срещу 14 май 2022 година в морския град. Въпросната вечер...
| |
|
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател
Днес, 22 Ноември 2024 14:27
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател, въпреки че гласуването се проведе за пети път.
Заседанието приключи без резултат, като Силви Кирилов обяви, че следващото...
| |
|
Тайландски съд постанови смъртна присъда на жена, отровила дузина с цианид
Днес, 22 Ноември 2024 14:15
Тайландски съд постанови смъртна присъда на жена, обвинена в смъртоносно отравяне на най-малко дузина души.
Сарарат Рангсивутапорн убила своя приятелка миналата година, като напръскала храната на жертвата...
| |
|
Хирурзи спасиха ръката на пострадал мъж
Днес, 22 Ноември 2024 13:56
Лекари от Многопрофилната болница в Благоевград извършиха успешно изключително сложна операция, като присъдиха нерв от крака на ръката на пациент. Подобен тип интервенции според медиците са изключително...
| |
|
Прокуратурата ще доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро
Днес, 22 Ноември 2024 13:42
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за авариралата тръба под Варненското...
| |
|
Възрастна софиянка даде хиляди долари и евро на ало измамник
Днес, 22 Ноември 2024 13:28
Възрастна столичанка е била обект на телефонната измама, извършена по познатата схема за „помощ на полицията“, съобщиха от МВР.
Към 19 часа снощи непознат се представил по телефона на 74-годишната...
| |
|
Европейската прокуратура разследва измама със субсидии за църква у нас
Днес, 22 Ноември 2024 13:17
По искане на Европейската прокуратура (EPPO) в София са извършени десет претърсвания по разследване на предполагаема измама със субсидии, включваща реставрацията на византийския храм "Свети Архангел Михаил",...
| |
|
Покриват недостиг в средствата за издръжка на детските ясли във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 13:01
Компенсирана промяна в рамките на бюджета за здравеопазване ще бъде направена, за да се покрие недостигът в средствата за издръжка на детските ясли във Варна за 2024 г. Дефицитът е в размер на малко над...
| |
|
Сериозен ръст на процедурите с донорски генетичен материал отчитат специалисти
Днес, 22 Ноември 2024 12:48
През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя на процедурите с донорски генетичен материал. През 2020 г. тези процедури са били 1255, докато през 2023 г. са достигнали 1787, което представлява...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|