- Днес ще коментираме външнополитически теми. Наш гост ще бъде президентът на Атлантическия клуб и бивш външен министър на България Соломон Паси, здравейте.
- Здравейте.
- Да започнем с кризата в Сирия. тя обещава да прерасне в голямо кръвопролитие. Вече има сведения за използване на химическо оръжие от режима на Асад. Каква е Вашата прогноза?
- Кръвопролитието там вече е голямо, то може да стане само още по-голямо. Башар Асад няма никакво намерение да се оттегля от властта или да прекрати терора. Това, че Сирия е готова да използва химическо оръжие, не е новина в този регион. Навремето Садам Хюсеин го използва срещу народа си. Сирия не е член на Организацията за забрана на химическото оръжие. Положението е истински тревожно това, от което най-много се притеснявам, е, че Западът за пореден път прояви голяма колебливост. Трябваше да отстраним Башар Асад със силови средства. Плахото поведение отвори ниша, която бе заета от блока между русия и Китай. Нещата никак не вървят на добре.
- Може ли да произтекат рискове за нашата държава и Балканите?
- Това не е изключено, но вероятността не е голяма. все още смятам, че в съвета за сигурност може да се наложи силовото решение, защото друго не е възможно. Надявам се новата резолюция в Съвета за сигурност да има по-голям успех от предишната.
- Всичко започна миналата година от Египет. Накъде ще поеме най-многолюдната арабска държава?
- Показателно е първото посещение на новия президент Морси, който посети Саудитска Арабия и показа, че особено много ще държи на консолидацията на арабския кръг в рамките на ислямските страни. Това създава известна конкуренция на Турция в лидерското й желание, от друга изолира Иран, така че е много интересно какво ще стане.
- Може ли западната ни съседка Сърбия да измине пътя до член на НАТО?
- Ние имахме интересно усилие в българо-сръбските отношения, реализирано с помощта на двете американски посолства. Заведохме 25 български студенти, за да ги срещнем с 25 сръбски. Сръбските са много интелигентни и бързо разбират от какви табута трябва да се отърват. Присъединяването на Сърбия към ЕС минава през НАТО, а не през опит да се заобиколи НАТО.
- Смятате ли, че докладът на Европейската комисия обобщава постигнатото в областта на правосъдието и вътрешния ред през тези 5 години от членството ни в Европейския съюз.
- Независимо от аргументацията си всеки един доклад отчита едно-единствено нещо - какъв е авторитетът на страната, правителството и конкретно на премиера. Това отчита и сегашният доклад. Докладите започнаха да стават малко по-добри през втората половина на 2008 година, когато човекът, който преговаряше с Европа по тях, беше европейският министър. Това, че в сегашното правителство няма европейски министър, продължава да бъде грешка и сега се виждат резултатите от нея. Един от тях бе подценяване на членството ни в Шенген. Бе казано, че това е технически въпрос, а не политически въпрос, и понеже критериите сме ги изпълнили, то ще стане автоматично. Трябва да бъде ясно, че в политиката всичко е политика, и технологията пак е политика. Докладът като цяло смятам, че е може би най-лошият за последните 5 години, бих го нарекъл "убийствен". Министър Цветанов говори, че 20 години престъпността се е свързвала с държавата. Съжалявам, обаче това, че Братя Галеви бяха изтървани, не е резултат от тези 20 години. То е резултат на последната година или 3 години. Засеченият разговор на премиера по темата "Мишо Бирата" също не е резултат на тези 20 години, а на мисленето и говоренето на нашия министър-председател... Уверявам ви, че в доклада по подходящ начин се отразява и фактът, че в центъра на София кучетата ядат хората, и то в София, която от 2005 година се управлява или от г-н Борисов, или от посочен от него човек. Когато 7 години имаш цялата власт да решиш един въпрос и въпросът остава 7 години нерешен, няма как да се оправдаеш с предишните 20 години.
- Не смятате ли, че такива доклади обикновено са използват у нас за краткотрайни политически цели, защото ни липсва национална идея, която да ни дърпа напред. Такава цел бе влизането в ЕС и НАТО. Сега това го няма.
- Няма такава цели и ние се опитваме вече шеста година да я формулираме. Това е Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това е организацията на 40-те най-качествени икономики в света и присъединяването към нея говори за нови политики и практики, които гарантират качество, прозрачност, изсветляване на икономиката. Вижте последните резултати за европейската сива икономика. България отново води в тази класация, и то в условията на ужасен инвестиционен климат. Чуждите компании, които идват да инвестират, просто вдигат ръце. Това не е свързано с последните 20 години, а с тази конкретна година, този конкретен човек и неговия министър председател. ОИСР е първостепенна цел, която трябва да припознаем.