Защо грамотността е толкова важна?
Събота, 24 Май 2014 10:55Източник: Hera.bg
Помните ли предложението за отпадане на правилото за пълния и непълния член на съществителните имена в мъжки род? Много мнения прочетох тогава, че на кого му е нужен в крайна сметка този пълен член. Имаше дискусии за тенденцията езикът да се опростява и модернизира. И още въпроси, какво сме се хванали за този така ненужен казус, не е като да се забавляваш на ученически и кандидатстудентски бисери. А връзката между двете има, и то много пряка, пише авторката в Hera.bg.
В житейски план, ако пишеш "пролетта" с едно "т", това не е критерий, дали си по- добър или по- лош човек, нали така? Това не говори за личностните ти качества, пък и постоянно ни успокояват за известни личности без, едва ли не, начално образование, но станали гениални учени или звезди в риалити шоу, което днес е съизмеримо по слава. Има и много професии, към които няма претенции за високо ниво на грамотност. За хората на изкуството или спортистите често чувам: "Е, той е толкова добър, защо му е да слага запетаите по правилните им места. Какво толкова!" Да, не е нужно всеки да бъде експерт, но това значи ли, че не е трябвало малко повече да се постарае в училище. И да не спира.
Защо да си грамотен е толкова важно?
В последните изследвания на грамотността става ясно, че децата в средното образование са на ниво първично разбиране на текст, т.е. те разбират езиковите единици, схващат целостта на текста, основната тема и подтеми, но на следващо ниво – четене с разбиране, интерпретация, извеждане на изводи и заключения, те се провалят в болшинството. Това недвусмислено говори за следното – те просто нямат умения и навици да мислят. Това, а не грешното едно "т" в пролетта, ги прави неграмотни, но от "т" - то започва пътят надолу в тези класации за грамотност.
И да, пак стигаме до книгите. Намирам връзката между четенето на книги ( защото текстовете онлайн понякога изобщо не се редактират от грамотни хора ) и грамотността за много пряка. Понякога запаметяваме думи и цели конструкции по правилния начин, именно защото сме чели толкова много, че те просто се набиват подсъзнателно. Често не мога дори да обясня, защо нещо се пише така или така, но го знам със сигурност по правилния начин. Това отдавам единствено на скромното количество книги, които прочетох именно в ученическите си години, защото тогава имах това свободно време.
Четенето е единственото средство за постигане на грамотност и нито една учебна система, нито един онлайн речник, не може така да разгърне вътрешния живот на езика, цялото му богатство и пъстрота
Но в единството грамотност – четене – мислене има и друг пласт. Връзката между привидно статичната езикова структура ( краен брой правила, които могат да се усвоят за период от време ) и мисленето прави именно четенето на текстове. Може да не е непременно художествена литература или задължителния списък за лятото. Добри текстове има навсякъде.
Художествената литература обаче стига по- далеч.
Тя развива способността не само да се мисли, но и да се фантазира. Тя влияе на въображението, на свободата на мисълта, на мечтите. Тя те изкарва от клишето, дава идеите, размаха, свободата да искаш и да постигаш. Отваря очите ти за света, предлага представи за добро и справедливо, които са извън обърканото ежедневие и морал. Това е особено важно във възраст, когато личността се оформя.
Тук можем да намесим и Системата, която отврати децата от книгите, дори и да обичат да четат вкъщи и да имат навици. Тя представи литературата като едно чудовище с хиляди глави, които бълват неразбираеми за учениците думи. Децата повтарят наизуст литературоведски термини, защото са принудени заради заветното външно оценяване и матури, заради едната оценка. Учителите изпитват на гърба си тази изкуствено създадена пропаст и понеже са лицето на Системата, най- лесно е да ги посочим с обвинителен пръст.
Но докато родителите, които сме и част от обществото, не разберем, че грамотността е пряк израз на интелигентността на човек, нищо никога няма да се промени и ще затъваме във всички класации. Да осъзнаваме това и да държим за нея, да я изискваме. От престижния университет до добрата кариера или старта на свой бизнес, от интервюто за работа до пазаруването в интернет – няма успешна дейност човешка без по- добра от приличната грамотност. А колкото по- висока е тя, толкова по- успешни сме ние. И шлосерите, и художниците. Защото по пътя все някъде ще срещнем човек, от който зависи всичко и който ще държи на грамотността.
Тя не е само правилно писане и гладко четене, разбиране на краен брой граматични правила. С нивото на грамотност показваме, че внимаваме за начина, по който се изразяваме, че имаме умението да подбираме правилните думи, да намираме тона в ситуацията и подхода към проблемите. Да знаем тежестта на думите, влиянието, което имат и ролите, които им възлагаме – отразяват отношенията ни, изразяват ни като личности.
За съжаление, средното ниво ако е ниско, то какво остава за по- ниското от средното - градове и села със смесена етническа принадлежност, малцинства. Далеч от елитни училища, Районния инспекторат и официалната статистика. Там какво става - никой не подозира. Детската неграмотност е един от основните проблеми в глобален мащаб, не само регионална особеност. Мотивацията да се ходи на училище, достъпност до светско образование - това е предизвикателна кауза на модерната дигитална епоха.
Ясно е, че времената се менят, езикът се адаптира, както сме принудени всички ние. Затова Оксфорд прие думата "селфи" преди известно време и тя си стана легитимна, наред с всичките й езикови белези. Но казусът с пълния и непълния член показва, че не може с лека ръка да опростяваме езикови правила, така че да правим по- малко грешки. Това е изцяло грешна тенденция, която има многопосочни отражения. Грамотността трябва да е константа, да бъде критерий и ако си мислите, че е ненужна, отживелица, това изобщо не е така. Който и да е работодател, от бригадир на шивашки цех до Човешки ресурси в Гугъл, ако разглежда 5 или 5000 кандидатури на ден, тази автобиография с правописните грешки или мотивационното писмо с клишета, които никой не разбира, точно те ще отидат в кошчето. А с тях много надежди и мечти.
Не искаме това за детето си, нали?
Цветослава Цанева
|
Коментари |
20:19ч. 24 Май 2014 #10 Simeon11 В текст, в който се възхвалява грамотността, още в първия абзац има правописна грешка. Кандидатстудентски е правилното изписване. Да, съществителното е кандидат-студент, но производните му прилагателни се пишат без тире. Въпреки това страхотна статия- съгласен съм авторката.
19:53ч. 24 Май 2014 #9 Венче Важно е да пишем грамотно, но не по-малко важно е и какво пишем. Колко пъти тук сме чели грубости, опити да се унижи опонента, цинизми, вулгарни изрази,...! Не е зле да се замислим и върху това.
18:25ч. 24 Май 2014 #8 ivanbradata политиката на бсп енд ко ,бе :на нас не ни трябват умни и можещи , а ОБРАТНОТО! ИЗГОНИХА УМНИТЕ и останаха циганите и тези с робски манталитет!
18:12ч. 24 Май 2014 #7 DJ Bobo Ако могат...
17:34ч. 24 Май 2014 #6 ironski Да четат лефер и робист!!!!
15:42ч. 24 Май 2014 #5 Murmorana Поздравявам всички с една невероятна реч - на един писател, изречена на 24. май м.г. - (виж линк...)
14:33ч. 24 Май 2014 #4 tatyana1 Гледам и не вярвам на ушите си! Наистина ли има хора, които трябва да бъдат убеждавани в нещо толкова очевидно?
12:44ч. 24 Май 2014 #3 БКП Актуална тема и добре написано!
А МоРсКи сам да си отговори, като си провери написаното!
12:31ч. 24 Май 2014 #2 curosawa Неграмотни са защото имат "грамотни" родители като теб "МоРсКи" !
11:36ч. 24 Май 2014 #1 МоРсКи И защо в момента масово са не грамотни?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Авария оставя хиляди във Варна без вода до полунощ
Вторник, 26 Ноември 2024 20:12
Хиляди варненци ще са без вода до полунощ, а причината е авария, съобщиха от ВиК-дружеството.
Потърпевши са в части от кв. "Кайсиева градина", кв. "Владислав Варненчик", местност "Ментеше", гр. Аксаково,...
| |
|
КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини
Вторник, 26 Ноември 2024 18:55
Конституционният съд обедини в едно общо дело петте дела, които бяха образувани по жалби, с които се атакуват резултатите от изборите за 51-во Народно събрание.
Съдът е назначил експертиза, която трябва...
| |
|
Благотворителна кампания събира храна, дрехи и обувки за нуждаещи се във Варненско
Вторник, 26 Ноември 2024 18:43
Областна администрация – Варна стартира благотворителната кампания за набиране на храна и вещи за нуждаещи се в навечерието на коледно-новогодишните празници. Кампанията ще продължи до 15 декември и се...
| |
|
Пускат два блока от затворената ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3"
Вторник, 26 Ноември 2024 18:31
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система....
| |
|
Варненски съдия с наряд за мач от Лига Европа
Вторник, 26 Ноември 2024 18:19
Българският международен съдия Драгомир Драганов ще отговаря за системата за видеоповторения (ВАР) на мача от турнира Лига Европа между испанския Реал Сосиедад и нидерландския гранд Аякс (Амстердам).
Варненският...
| |
|
Осъдиха 59-годишен, заканил се да застреля съпругата си
Вторник, 26 Ноември 2024 18:06
Районният съд във Варна наложи наказание на 59-годишен мъж за закана с убийство в условията на домашно насилие.
Деянието е осъществено на 28 септември миналата година във варненско село. Тогава подсъдимият...
| |
|
Приоритетно ще почистват участъци от дерета и охранителни канали във Варна
Вторник, 26 Ноември 2024 17:53
Община Варна ще поръча почистването на 18 участъка от дерета и охранителни канали. Възлагането ще бъде направено веднага, след като приключат процедурите по обявената обществена поръчка. Това обясни за...
| |
|
Oграничaват движението в тунел на магистрала „Хемус“ за няколко часа тази нощ
Вторник, 26 Ноември 2024 17:39
Тази нощ - от 00:00 часа до 04:00 часа на 27 ноември /сряда/, ще се ограничи движението на всички превозни средства в тунел „Топли дол“ на автомагистрала „Хемус“. Промяната във временната организация на...
| |
|
Съдия Цвета Павлова бе избрана за председател на Окръжен съд – Варна
Вторник, 26 Ноември 2024 17:26
Съдия Цвета Павлова беше избрана за председател на Окръжен съд - Варна. Тя получи подкрепата на осем от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
Другият кандидат – зам.-шефката на Варненския...
| |
|
Генералният секретар на НАТО призова съюзниците да увеличат помощта за Украйна
Вторник, 26 Ноември 2024 17:12
Рекордните 188 дрона за една нощ е изстреляла Русия срещу Украйна. Нанесени са щети върху критична инфраструктура и жилищни сгради.
След безпрецедентната дронна атака тази нощ генералният секретар...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|