Според закона оцет може да се произвежда единствено по натурален път от биологична суровина чрез провеждане на оцетно-кисела ферментация на вино, плодове, плодово вино и етилов алкохол от земеделски произход.
Законодателството изисква всяка друга разновидност, получена от синтетична киселина, да не изписва на етикета „оцет", а кисела подправка, синтетичен овкусител и пр.
Въпреки промените обаче в сезона на туршиите фалшив оцет отново заля търговската мрежа.
От деня на публикацията на закона в „Държавен вестник" - 21 март, досега обаче фалшивият оцет се предлага по магазините. В по-малките вериги за хранителни магазини и в бакалиите масово се продава синтетична оцетна киселина, представена на етикета като „Оцет", което си е чиста измама.
Бегла репортерска проверка видя по стелажите на няколко магазина, че фабриката в пловдивското село Мало Конаре на ЕТ „РА-Пидакев" отново продава ментета с етикета „Оцет". Ако се вгледаме в ситния шрифт обаче, ще разберем, че бутилката съдържа оцетна киселина Е260, оцветител карамел Е150, което няма нищо общо с натуралния продукт, получен след ферментация на грозде или плодове.
Менте производители на оцет разчитат на два основни фактора
Първа причина за измамата: разчита се на незнанието на хората, че петролни деривати и синтетична оцетна киселина, обозначена с Е260, са опасни за здравето и в повечето случаи са причина за разваляне на зимнината от домашни консерви. (Оцетната киселина е токсична при високи концентрации, като контактът с лигавиците може да доведе до силни изгаряния.)
Втората причина производители да лъжат е ниската цена от 40-60 стотинки, на която пробутват подправка за истински натурален оцет. Обратното ниската цена трябва да усъмни потребителя и той да прочете съдържанието на етикета, което често се изписва с дребен шрифт. Като „Оцет синтетичен" продава стоката си и производителят „Миракъл Краси Мейкър" ЕООД от Пазарджик. Това също е незаконно, тъй като няма синтетичен оцет - оцетът е натурален продукт след ферментация на плодове, а синтетичната кисела подправка е направена от опасната в концентрация киселина Е260. Тази фирма внася яснота отново в ситно изписания състав на продукта: оцетна киселина Е260, оцветител карамел Е150, цена: 0,55 лв.
Производителят „Мериленд-2013" ООД от Перущица мами хората без заобикалки.
Предлага за „Оцет", концентрат Е260 за цена от 0,49 лв. за бутилка.
За „Оцетен заместител " пробутва изкуствения си продукт от синтетична киселина Е260 и фирма Fiorre. Ментето е произведено от познатата на контролните органи с измамите си „ПВД" ООД - Плевен, за нуждите на „Шери 61" ЕООД в град Раковски.
„Оцет Купидон" на "ЕКО ЛАЙФ 09" в Ямбол (Винарска изба „Бакарджик") също се продава против закона, тъй като в състава на бутилката влиза винен оцет, оцетна киселина Е260, оцветител Е163, консервант серен диоксид Е220. Не се знае колко е виненият оцет и колко синтетичната киселина, но това няма значение, тъй като по закон продуктът не е оцет.
Бургаското дружество „НЕГ-ГРУП" също пробутва против закона „Оцет Кехлибар", направен от синтетичен концентрат Е260 и екстракт от червени гроздови зърна.
За разлика от подобни производители други просто изписват вместо оцет „Кисел продукт" и нито мамят хората, нито погазват закона. Такъв кисел продукт Libra произвежда „Бойлс Фуд Къмпани" ЕООД от София и между надписа на етикета и съдържанието - оцетна киселина, няма противоречие.
Търговско име „Национал Кисел продукт за овкусяване и консервиране" пък е избрала заради вложената синтетична киселина Е260 пловдивската фирма ,ДЕЛКОМ-Национал", което също не е нарушение на закона.
Фирмите, които погазват закона и мамят потребителите, като „Пидакев" от Мало Конаре, ПВД Плевен, „ЕКО ЛАЙФ 09" от Ямбол, бургаската „НЕГ-ГРУП", „Мериленд-2013" ООД от Перущица, „Миракъл Краси Мейкър" ЕООД от Пазарджик и други нелоялни производители на оцет разчитат на мудното изготвяне на наредба към закона, която да регламентира неговото изпълнение.
Няма друго логично обяснение защо половин година след промените в закона производителите продължават да лъжат хората, продавайки им ерзац продукт, застрашаващ тяхното здраве и приготвената зимнина?
„Защото липсва правилник за прилагането на закона. А нещата трябва да са взаимно свързани - щом излезе закон, трябва да се разработят и механизми за неговото прилагане. Затова и сега има продукти, които не съответстват на нормативната наредба, на други проблемът е в некоректната индикация на етикетите, а трета категория продукти по същността си са много далече от това, за което претендират", коментира доц. Христо Спасов, шеф на катедра „Технология на виното и пивото" към Университета по хранителни технологии в Пловдив.
„В понеделник (днес б.а.) комисията се събира и до края на седмицата ще е готова наредбата към Закона за виното и спиртните напитки. В работната група по тази наредба влизат и всички управители на оцетните фабрики. Затова след приемането няма основание нещо да не е наред и да има разминаване между етикети и съдържание на продуктите", заяви вчера шефът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев. Според него и сега санкциите са достатъчно сурови и стигат до 100 хил. лв., като при първо нарушение глобата е 5000 лв., при второ - 10 хил., при трето - 30 000 лв. и т.н.
За фалшив оцет на пазара следят два контролни органа - Изпълнителната агенция по лозата и виното и Българската агенция по безопасност на храните.
Масовото недоволство на хората заради развалени туршии от предлагана за оцет синтетична киселина Е260, както и регистрирани крупни измами на производители и намерени партиди с опасен за здравето оцет в търговските вериги принудиха парламента за законови промени.
Само в сезона на туршиите миналата есен Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) запечата в склад на винпром „Винпром Дупница" 3,3 тона течност с неясен състав, продавана с етикети като винен и ябълков оцет. Скандалът принуди агенцията да нареди национална проверка, при която след броени дни инспектори в Плевен бракуваха и унищожиха
120 тона фалшив оцет на фирмите „Веда" и ПВД - ООД, а други над 16 тона забраниха за продажба заради лъжливи етикети.
Очакваше се под някаква форма овкусителят, произведен от синтетична оцетна киселина, да се появи отново на пазара. И фирма „Веда" изкарва същото съдържание с етикети „Кисел продукт".
„През есента ще усилим масовите проверки, защото е цинизъм приет само преди месеци закон да се погазва в ущърб на потребителите", коментира проф. Пламен Моллов -директор на Българската агенция за безопасност на храните.
Специалистите категорично съветват да се използва натурален винен или ябълков оцет и за овкусяване в домакинствата, и при правеното на туршии. „Ако правите оцет от вино, освен оцетната киселина в него има множество полезни неща като аминокиселини, екстрактни вещества и други, които благоприятстват метаболитните процеси в организма. А и като цяло вкусът, плътността и ароматът на винения оцет са съвсем различни от разредената оцетна киселина, към която после се прибавят оцветители и ароматизатори. При използването като диетично средство трябва специално и с много по-висока степен на категоричност да се каже, че трябва да се пие винен оцет вместо кисел продукт от синтетична киселина", съветва доц. Христо Спасов.
И тъй като погазването на закона у нас е честа практика,потребителите трябва да бъдат особено внимателни за собственото си здраве. Те трябва да четат внимателно съдържанието на продукта, изписвано на етикетите с дребен шрифт, и да са наясно, че т.нар. синтетична оцетна киселина Е260 е твърде опасна за здравето и разваля туршиите. Затова специалистите съветват хората да не се подвеждат от ниската им цена, защото срещу нея залогът е човешкото здраве и оцеляването на зимнината.