Експерти: Спрете парите за студенти по икономика
В страната имало 30 000 безработни висшисти
Петък, 12 Август 2011 12:55Източник: Стандарт
Държавата да спре да финансира ненужни специалности, от които в момента пазарът на труда няма нужда, поискаха от Българската стопанска камара.
Това е част от мерките за реформа в образованието, които специалистите предлагат. Според тях тази година отрасловите министерства и работодателите трябва да правят анализи какви кадри са необходими в бъдещите 5 години и държавата да дава заявка на университетите. По този начин най-вероятно няма да се финансират специалности като право, бизнес администрация и икономика, с които в момента пазарът е пренаселен, каза експертът от камарата Даниела Симидчиева. Ако те желаят да учат тези специалности, ще трябва да си платят.
В момента в страната има над 30 хиляди безработни висшисти, като една трета от тях са юристи и икономисти. В същото време има остър недостиг на инженери, а едва 20 на сто от студентите учат инженерни технически специалности. Заради липсата на квалифицирани кадри в тези области някои наши фирми дори планирали да изнесат производствата си в Турция.
Друго предложение на камарата е държавата да финансира и частните учебни заведения - предучилищни, средни и висши. Парите трябва да следват ученика, независимо какво училище ще избере той, каза Симидчиева. Един от вариантите това да стане е всеки ученик да получава ваучер с държавната субсидия, предвидена за него. Когато избере училище, държавата ще превежда парите към съответното школо.
Друго предложение е да се създаде електронен регистър за децата, които не посещават или отпадат от училище, а техните семейства да бъдат лишени от всички видове социални помощи.
|
Коментари |
00:07ч. 14 Август 2011 #15 Rumi Много слециалности във ВУЗ-овете трябва да бъдат закрити и критериите трябва да са два - липса на перспектива за работа и липса на кандидати. Абсурдно е да се правят по няколко приемни кампании. Дори и след поправителната сесия за матурите щяло да има прием на документи за двойкаджиите. Трябва да се наложи същият принцип, както в средните училища - няма нужния брой кандидати, паралелката (специалността във ВЪЗ-а) се закрива.
19:36ч. 13 Август 2011 #14 varnenka Работният ден е 8 часа и в учебно и в неучебно време . И това се спазва и в училищата в близките села на Варна . Освен това директорът решава дали да ти зачете магистратурата и допълнителните квалификации или да те назначи със заплата като за начинаещ бакалавър т. е с 450 лева заплата . Като не ти харесва прав ти път - желаещи има много .
18:19ч. 13 Август 2011 #13 Dry-Ice Като се има предвид колко им е дълъг работният ден на учителите и колко отпуски/ваканции имат, въобще не съм съгласен че заплатите им са ниски. С тези делегирани бюджети пък съвсем не може да знаем точно какви премии и бонуси са разпределяни. Особено в централните училища, където е основният наплив от деца.
12:50ч. 13 Август 2011 #12 varnenka Въпреки ниското възнаграждение и изхабените нерви се оказа , че има много желаещи да работят като учители . Преди тази професия въобще не беше желана , но сега заради кризата много хора се опитват да се върнат към нея , което без здрави връзки просто не става .
12:30ч. 13 Август 2011 #11 Dry-Ice В Шуменския университет приемат с тройка, защото професията "учител" няма стойност в България
_______________________________________________-
Е то кога не е било така? Едно време като чуехме кои съученички са отишли да учат там и си говорехме: "Представяш ли си един ден тази да ти учи детето?". Е, този ден дойде. :(((
09:14ч. 13 Август 2011 #10 STELITO В Шуменския университет приемат с тройка, защото професията "учител" няма стойност в България! За някакви скромни пари тия хора си късат нервите.В днешно време учителите нямат право да гонят от час,наказват по какъвто и да е начин "за да не се стресира детето",да обиждат ,да пишат двойки "за да не убие желанието за учене", да повишават тон,... и най-новото-да не пишат отсъствия!!!И имат задължение да образоват учениците качествено!
Питам: като се има предвид заплатата и "правата и задълженията" как очаквате качествени хора да учат за учители?! В същото време в частните училища нещата се променят-там се изисква от учителите много повече, но заплащането е друго,броят на децата в паралелка е друг, материалната база е друга- все неща които ако са факт и в обикновените училища и там ще образоват децата на ниво!
21:54ч. 12 Август 2011 #9 Pres Niko, на България не и трябват висшисти, но и трябват учещи за висше образование - каквото и да ти говорят знай, че става дума за пари!
20:37ч. 12 Август 2011 #8 Niko Интересно, аз съм инженер, а никой не е дошъл да ме дърпа за ръкава с думите "Ела, ще ти дам 1000лв заплата."
Всъщност истината е, че на България не и трябват висшисти. Висшето образование се е обезценило до такава степен, че се иска дори за да станеш секретарка.
17:29ч. 12 Август 2011 #7 kasi Абсолютно редно е да се финансират и частните училища след като парите следват ученика. Разликата между обучението в частното и държавното училище е огромна, най-вече откъм дефицит на внимание спрямо ученика. Учителите на трябва денонощно да реват, че са им ниски заплатите, ами да се вземат в ръце и да си гледат съвестно работата. Онзи ден гледам в Шуменския приемат "педагогика" пак с тройки, и какви учители ще излязат. Проверявам контролното след учителката и откривам 5 правописни грешки, хах...
15:10ч. 12 Август 2011 #6 totko70 batveso напълно съм съгласен - каква е файдата да бачкаш като инженер - работата е интересна и си я обичаме ама без заплата не става. Освен това излязъл от университета инженер му трябва и място на което да започне, някой да му даде възможност да се донаучи - това го няма. Трябва му работодател дето после ще го праща на допълнителни обучения - и това е зор с нашата едвам кретаща промишленост. И не на последно място му трябва заплата - не колкото в Германия ама достатъчно, че да не си зареже семейство и приятели и да хукне на вън. Това е - така ще имаме квалифицирани иженери и ниско текучество. Лесно е нали.
14:55ч. 12 Август 2011 #5 BloodRose cassie, на година в ИУ Варна влизат ОБЩО 2500 студенти, от които не повече от 100-150 специалност мениджмънт. Подкрепям идеята, че 2500 са повече от достатъчното, но за момента, това са фактите. И е напълно нормално кадърните икономисти да практикуват, където им предлагат 5-6 пъти по-високо заплащане. Ако имаше конкурентни условия на пазара на труд, специалистите щяха да си стоят в БГ.
14:44ч. 12 Август 2011 #4 batveso Стига с тези празни приказки за "остър недостиг
на инженери".Господата от камарата да ми
пишат на лично къде са тези места, че ще умра
от глад с тази мижава заплата където работя
по специалността си повече от 30 години, ама
няма къде другаде да отида.
13:50ч. 12 Август 2011 #3 student1900 Съгласен съм с подобно предложение. Знаете ли, че всеки държавен университет получава по близо 1000 на семестър за студент. Тези пиленца, студентите след 4 години учене вземат диплома за ВИСШУ и повечето отиват да работят в Англия в някоя ферма. Други (малка част) са по-будни и са се подготвяли добре, трипа ли са стаж и отново бягат в чужбина за по-добро възнаграждение. Трети стоят без работа, а четвърти получава по 500 лв в България и работят като секретарки, бармани, сервитьори....Защо? Толкова ли е богата България? Скоро прочетох подобно предложение, на някакъв си ректор: (виж линк...)
13:45ч. 12 Август 2011 #2 cassie Аз гладен адвокат не съм виждала. За специалност право мога да кажа, че 1/3 от тези които са се записали завършват. Освен това днес, не може да се извърши нито една сделка без адвокатска намеса. За икономистите съм съгласна - на година само от ВИНС-а излизат 2500 мениджъра, които няма как да си намерят работа.
13:02ч. 12 Август 2011 #1 zaguban4o Частните училища са за платежоспособните родители. Защо трябва държавата все да се бърка в частната инициатива???!!! Държавата не може себе си да оправи. С тези пари да се ремонтират училищата, да се подробят условията, да се дава здравословна храна и т.н.
Специалисти, които трябва да измундрят нещо НОВУ, за да си оправдаят заплатите .. Двойкаджииии
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Коледни игри, с които развиваме речта на детето и се забавляваме заедно
Сряда, 27 Ноември 2024 11:25
Марина Тодорова е слухово-речеви терапевт и майка на две прекрасни момчета - Васи и Бобо. За нея работата с деца е мисия, отговорност и призвание. Марина вярва, че играта е най-прекият път към всяко дете,...
| |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Във Варна надраскаха със спрей графит, посветен на НАТО
Сряда, 27 Ноември 2024 19:10
Откриването на стрийт-арт проект в морската столица, посветен на членството на страната ни в НАТО, бе белязан от вандалски действия.
Мащабният графит е изрисуван върху северната стена на закрития басейн...
| |
|
"Малка нощна приказка" от Людмил Станев с премиера в Кукления театър във Варна
Сряда, 27 Ноември 2024 18:58
"Малка нощна приказка" от Людмил Станев ще бъде представен премиерно във Варна.
Представлението е от 19 часа на 29 ноември, а домакин е Държавен куклен театър - Варна.
В спектакъла участват деца на възраст...
| |
|
Посланиците от ЕС одобриха решението за Шенген
Сряда, 27 Ноември 2024 18:44
Посланиците на държавите-членки на ЕС постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния.
Комитетът на постоянните...
| |
|
България продължава да е с най-висока смъртност в ЕС
Сряда, 27 Ноември 2024 18:29
Средната продължителност на живота у нас отново започва да се покачва и след отшумяването на влиянието на пандемията от COVID-19 достига 73.5 години, но все още е по-ниска от тази в Европейския съюз (81.5...
| |
|
Във Варна предстои турнир за ветерани в памет на футболна легенда
Сряда, 27 Ноември 2024 18:15
Поредното издание на футболния турнир за ветерани в памет на легендата Георги Димитров – Червения ще се проведе на 30 ноември, събота, във варненската зала „Владислав“.
Тази година надпреварата ще...
| |
|
Чисто нов локомотив с първи курс между София и Бургас
Сряда, 27 Ноември 2024 18:00
БДЖ пуска в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес следобед с бързия влак № 3625 от София за Бургас.
Локомотивът...
| |
|
Административни съдии с поредица от лекции пред варненски ученици
Сряда, 27 Ноември 2024 17:48
Съдия Виолета Кожухарова от Административен съд – Варна проведе лекция пред единадесетокласници от СУЕО „А. С. Пушкин“, като им предостави рядката възможност да надникнат зад кулисите на съдебната зала...
| |
|
Катастрофа с военен камион на магистрала „Тракия”
Сряда, 27 Ноември 2024 17:34
Военен камион катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът е станал малко преди 15:00 часа.
Камионът е спукал гума и се е преобърнал, съобщиха от Министерство на отбраната.
Машината...
| |
|
Заради зачестилите случаи на насилие: Сарафов разпореди на прокурорите незабавни действия
Сряда, 27 Ноември 2024 17:22
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди днес на ръководителите на районни и окръжни прокуратури в страната да изискат от органите на МВР по места незабавни действия във връзка...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|