- Г-н Младенов, с облекчение ли изпращате 2011 г.? Тя беше доста трудна за вас...
- Годината беше трудна за всички. Донякъде с облекчение я изпращам, защото доста се потрудихме.
- Вдигането на пенсионната възраст ли оценявате като най-важната промяна във вашия ресор?
- Важно е, защото гарантира дългосрочна устойчивост на пенсионния фонд. Непопулярна мярка, но изключително наложителна, за да защитим и хората, които в момента са пенсионери, и тези, които в бъдеще ще са. Заради влошаващата се икономическа ситуация в Европа се наложи да издърпаме част от мерките в споразумението със синдикатите и работодателите за дългосрочната визия на пенсионната система. С увеличаването на възрастта за пенсиониране с 4 месеца от 1 януари 2012 г. правим всичко възможно да намалим дефицита в НОИ.
Случиха се и други важни неща. Регламентирахме надомната и дистанционната работа след споразумение със синдикатите и работодателите. Регламентирахме агенциите за временна работа - въпрос, който от години не можеше да намери решение. С това се създават предпоставки пазарът на труда да стане по-гъвкав, но и да бъдат защитени правата на работниците. В Кодекса на труда вкарахме разпоредби, така че голяма част от сивата икономика да излезе на светло. На първо място са новите текстове, които третират работата на половин ден. А именно, когато инспекторите установят по безспорен начин, че хората се трудят повече от 4 часа, да може чрез административнонаказателни мерки договорите да станат на 8-часов работен ден. Регламентирахме и санкция за работник, когато се установи, че е без трудов договор, наред със санкцията за работодателя. Така помагаме на самия служител да влезе в осигурителната мрежа, защото с глобата ще покрием осигуровките му за три месеца. А и ще увеличим и непримиримостта към работата без трудов договор. Започнахме и сериозни проекти в областта на социалното включване и приемната грижа. В напреднала фаза е законът за детето, следващата година той е сред нашите приоритети.
- Май успяхте да върнете синдикатите в тристранката, щом на заседанието вчера имаше техни представители?
- Може би единственото, което неприятно ме изненада през годината, е поведението на синдикатите през последните два месеца. Според мен в нито едно предишно правителство социалният диалог не е бил толкова добър. Синдикатите реагираха доста емоционално. Те проявяват здрав разум и се надявам в началото на новата година диалогът напълно да се възстанови, защото имаме изключително важни задачи. Заради задълбочаващата се криза в Европа основна цел не само на правителството, но и на синдикатите, и на бизнеса е да направим максималното, за да запазим работните места и да търсим инвестиции, които да доведат до разкриване на нови. Неслучайно вчера в тристранката приехме Националния план по заетостта за 2012 г.
- Колко средства са предвидени по този план?
- Бюджетът му е за около 73 млн. лв. Но като добавим и над 350 млн. лв. по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", предназначени за обучение, заетост и преквалификация, стават над 420 млн. лв. само в подкрепа на пазара на труда.
- През годината имаше засилени проверки на Инспекцията по труда. До какви резултати доведоха те?
- ГИТ тази година работеше доста по-интензивно от миналата и аз обещавам, че догодина ще продължим със същите темпове. За 11-те месеца са направени 48 900 проверки - с над 5500 повече. Отделно са извършени още 10 700 инспекции на дадени при предишни проверки предписания. Влезли в сила са наказателни постановления за 13,2 млн. лв. Установени са над 5750 случая без трудови договори. Докато миналата година са били 3000. Този двоен ръст се дължи на по-голямата разкриваемост след съвместните проверки на трудовите инспектори с НАП и НОИ. В резултат на контрола са изплатени забавени възнаграждения за 70 млн. лв. за 11-те месеца, а от началото на управлението на ГЕРБ са изплатени 152 млн. лв. забавени заплати.
- Премиерът призова за законодателни промени, които да защитават по-добре вземанията на работниците при фалит на фирмите. Има ли вече министерството на труда идеи?
- Има, и те са обсъждани в тристранния съвет. Предложени са от синдикатите, надявам се и работодателите да ги подкрепят. Едната промяна е в Търговския закон - вземанията на работниците да минат по-напред в реда на удовлетворяване на кредиторите. Другата промяна, която подкрепя министерството на труда, е в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) - работниците, без да водят дела, само срещу счетоводен документ, да се снабдяват с изпълнителен лист за неполучените заплати. С него съдия-изпълнител да запорира сметки и активи на работодателя, за да изплати вземанията на работниците. Очаквам също в началото на 2012 г. в НК да се криминализира умишленото укриване на осигуровки.
- А какво предстои по създаването на трудовите съдилища?
- Вече разговарях с новия министър на правосъдието г-жа Диана Ковачева. Два са вариантите. Единият е да се направят специализирани трудови съдилища, което според мен е по-сложно. Другият - по-лесният начин, да има специални състави, които да гледат с предимство трудовите дела. Целта е да се решават за месец-месец и половина, а не да се точат с години. Бързото им разрешаване спестява средства и време както за самия работник, така и за работодателя. Предстоят ни дискусии със социалните партньори и заедно с експертите от Министерството на правосъдието ще намерим решение.
- Според бизнес анкета на БСК 2012 г. ще е по-лоша от 2011 г., 70% от фирмите очакват свиване на производството, а 1/3 - съкращения. Тревожи ли ви това?
- Не мисля, че трябва допълнително да плашим хората. Но приоритет номер 1 на правителството е привличане на повече инвестиции, които да водят до повече работни места и да запазим максимален брой от сегашните работни места. Ще използваме и всички европейски програми при търсене на нови инвестиции.
- Доволен ли сте от нивото на безработицата през 2011 г.?
- В края на ноември безработицата е 10%. Средногодишно ще бъде 10-10,1%. Това не е зле при положение, че в eврозоната е 9,7%.
Когато се съкращават работни места, в същото време се откриват други. И оттук нататък всичко зависи от квалификацията на работниците. В тази връзка работим много сериозно. Доста пари се отпуснаха чрез ваучерни схеми за квалификация на хората. Мина времето, когато работник започваше работа в едно предприятие и се пенсионираше в него. Икономиката се развива с много бързи темпове, а информационните технологии променят профила й. Хората трябва цял живот да се квалифицират, за да бъдат конкурентни и по-полезни на своите работодатели. Затова трябва да обединим усилия със синдикати, бизнес, неправителствени организации, новите агенции за временната работа, за да бъдат хората по-гъвкави.
- Стана ясно, че споделяте виждането на финансовия министър Симеон Дянков добавката за стаж да бъде премахната и за работещите в частния сектор. Какво предстои?
- Трябва да има по-модерни форми на заплащания. Вече има редица положителни примери в големи предприятия в България - от металургията, минния бранш, фармацевтиката. В момента правим анализ на колективните трудови договори в Националната агенция за помирение и арбитраж. Ще изучим примера на фирмите с модерна бонусна система и ще предложим на социалните партньори общо решение за всички. В крайна сметка, няма значение дали един работник е млад или стар - важно е какво умее и да бъде възнаграден според приноса му.
- А ще се въведат ли лични осигурителни вноски за държавните служители?
- Да, смятам, че това трябва да бъде направено, но в същото време заплатите на държавните служители трябва да бъдат компенсирани с размера на личната осигурителна вноска, за да не бъдат ощетени. Още в началото на 2012 г. със социалните партньори ще обсъждаме допълнителни предложения за подобряване на пенсионноосигурителната система.
- Ще дискутирате ли въвеждането на възраст за пенсиониране за полицаи и военни?
- Включително и това.
- Подобри ли се усвояването на средствата от програма "Човешки ресурси" след смяната на ресорния заместник-министър?
- Категорично, да. Вече са разплатени 380 млн. лв., което е със 157 млн. лв. повече от началото на годината. Договорените средства са за около 1,340 млрд. лв. Това е около 227 млн. лв. повече от началото на годината. През 2012 г. изпълнението на програмата ще бъде в още по-ускорен вид. Подобрихме координацията между управляващия орган и Агенцията по заетостта, Агенцията по социалното подпомагане и министерството на образованието. Засили се капацитетът и на Агенцията по заетостта.
- Премиерът определи 2012-а като "Годината на министър Трайчо Трайков". Какво означава това за министъра на труда?
- Видях се с министър Трайков и му казах, че, ако това е неговата година, значи ще бъде и моята. Защото, ако има повече инвестиции, ще има повече работни места, по-ниска безработица, повече приходи в бюджета и по-добра социална политика. Много ще се радвам, ако това стане.