Докато инспектираше стартиралата реконструкция на съоръжението тя допълни, че след Великден работният процес ще премине на трисменен режим. Забавянето на ремонта с 15 дни от първоначално обявеното обаче се налага заради смяната на метални лагери по моста.
Тази част от съоръжението е строена през 1954 година и въпросните елементи, използвани тогава, са корозирали заради соления въздух във Варна, обясни инж. Тони Житарски от фирмата-изпълнител „Хидрострой".
Според него сега се налага всички лагери трябва да се подменят с еластомерни, които ще бъдат поръчани от Германия. Поставянето на новите части ще се осъществи чрез повдигане на моста с крикове с високо налягане. Самите лагери се произвеждат в Дортмунд, а изработката и доставката им ще отнемат близо месец.
По думите на инж. Житарски повече време ще отнеме и изпълнението на техническата спецификация на Агенция „Пътна инфраструктура" хидроизолацията да се постави върху новите пътни плочи при влажност от 4 %. Минимум 10-14 дни се изискват за този процес, обясни той
Министър Павлова увери от своя страна, че ако работниците не успеят да приключат с ремонта до 30 юни, довършителните дейности ще продължат под моста, за да бъде пуснато автомобилното движение отгоре. Вторият етап от реконструкцията пък се очаква да започне най-рано през септември, след края на туристическия сезон.
Междувременно община Варна ще трябва да отпусне 335 000 лева от бюджета си за мостовото съоръжение, по което трябва да се придвижват зърновозите, които отиват в пристанището, добави още министър Павлова. По думите й в момента тече обследване дали пътната настилка ще издържи подобно натоварване при двулентово движение.
От фирмата-изпълнител предупредиха хората да избягват да преминават пеш в района на ремонта. Причината е, че не по вина на работниците, част от мазилката се е откъртила и е паднала върху преминаващ в този момент автомобил. За късмет няма пострадали. Пешеходците обаче трябва да бъдат внимателни и да избягват придвижването в този участък.