Опасни ли са старите панелни блокове
Понеделник, 10 Септември 2018 10:23Източник: NOVA
Милион и половина българи живеят в над 700 000 панелни жилища, разположени в 20 000 сгради в цялата страна.
Падащи мазилки, пукнатини в конструкциите и рушащи се козирки са само част от проблемите, които се появяват в тези постройки.
Тази седмица беше белязана от тежък инцидент в Силистра. Жена полетя от четвъртия етаж с балкона си.
Това съвсем не е първият такъв инцидент . През 2014 г. балкон на апартамент се срути в панелен блок в Шумен. Същата година отломка от фасада политна от петия етаж и едва не уби жена в Бургас. Панел се отцепи от последния етаж и помете долната тераса в Лом. Огромна плоча падна в Бургас и се разби пред вход. През 2017 г. мазилка от панелен блок едва не уби 6-годишно дете в Перник.
Показателен е случаят с панели на блок 208 в столичния квартал „Надежда". Той се разцепи през 1998 г. Две години по-късно обитатели на жилищата, където се появи пукнатината, бяха евакуирани. Компрометираната конструкция обаче все още не е разрушена. Заповед за събаряне отдавна е издадена, но процедурата се бави.
След рестарта на националната програма за саниране през миналата година се оказва, че най-малко сгради са обновени в София - едва пет, а най-много в Благоевград - 93. При лоша поддръжка обаче дори по-новите сгради и тераси са опасни, а потенциална жертва може да е всеки.
Някои от най-старите панелни блокове имат нужда от спешни ремонти заради падащи мазилки и пукнатини в самите конструкции на панелите. Над 95% от жилищата обаче са в частни ръце и именно собствениците трябва да се погрижат за укрепването на конструкциите в блоковете, в които живеят.
За всеки блок трябва да се изготви технически паспорт, който да посочи какви мерки да се предприемат, за да може жилището ни да „живее" възможно най-дълго. Така и инцидентите с пострадали хора да станат все по-малко.
|
Коментари |
16:10ч. 11 Септември 2018 #15 pecata До миналата година бях в търсене на ново жилище. ходих да гледам и няколко панелки(чайка и широк център). Пълни коптори. Малки помещения, без парко-места и занемарени входове и градинки. Това не мога да си го обясня. Входове с голям брой апартаменти, а общите части са в ужасно състояние. Затова колкото по-малко съседи толкова по-добре. Може подръжката да излиза по-скъпо, но всички решения се взимат бързо,без нерви и караници и нещата си вървят.
Motia май е точно обратното. Ако имаше търсене за панелки нямаше да са им такива цените.
Пазара си ги определя. Но тук не става въпрос само за качеството,а и за местоположение.
Голяма част от панелките са в кофти квартали, а броя на апартаментите е толкова голям, че наистина са като гето. Не мерси.
Мая, като си избирахте строител къде гледахте? Или взехте този, който ви предложи най голямо обезщетение(най-ниска цена на квадрат)? Има и качествено ново строителство, с големи спални, бани и нормални парко-места(а не от онези миниатюрните 5 на 3), само че наистина са малко, а и цената е в най-горната графа.
Пазар. Всеки получава това, което е платил.
13:42ч. 11 Септември 2018 #14 tatyana1 Колега, който е ходил в Германия, разказваше, че тези в бившето ГДР които са като нашите, изобщо не са съборени. Просто целият блок се изселва. После се разкоства, ато се изчукват фугите и се замонолитват наново. След това вече може да се лепят стиропори и се мацат шарени боички, а животът им наистина се удължава. Ако някой си мисли, че лепенето на стиропор и мацане сшарени боички укрепва и удължава живота на панелите- да си помисли пак!
А обработката на фугите все пак ТРЯБВА ДА е грижа на собствениците. И, не, паспортите не помагат.Трябваше, но повечето са направени съвсем формално.
11:12ч. 11 Септември 2018 #13 Мая И да, безспорно са ни по- угледни кооперациите, но не знам, като се поначука тоз стиропор от дъждове, градушки, вятър и слънце и избелее, а като гледам някъде паднали парчета изобация, дали няма да сме същите красавци, като панелите. Все пак сме нови, но до 4-5 години се очаква друго при това качество на труд и материали сега. Няма да казвам, че плащам за още 18 квадрата жилищна площ, без да е жилищна. И в спалните едвам намерихме място за гардероба и шкафчетата:))))
11:04ч. 11 Септември 2018 #12 Мая Живеем в нова кооперация до МОЛ-а. От терасата на горния тече, та събираме в легени. Стената на съседа откъм спалнята на първия етаж е с увеличаващ се наклон навътре. Строителят идва, завърта се, смотолеви нещо и заминава. Така вече 2 години. През стените чувам всичко у съседите. Ако новото строителство издържи 50-60 години, колкото панелките, ще е истинско чудо. Дано сме живи да отчетем резултатите пак в някой форум тука.
09:46ч. 11 Септември 2018 #11 Motia новото строителство не се продава и с периодично плюене на панелните блокове ,удрят по едно рамо на строителите , няма лошо , времето ще покаже...
07:13ч. 11 Септември 2018 #10 galin Султанке, това за ядрената атака серизно ли го мислиш?
Айде малко по-серизно.
Живота на панелките все някога ще свърши, дори и след "санирането". Тази година посетих град(не в България), който не бяха посещавал от около 10 години. Направи ми впечатление, че мястото на няколко стари панелки бяха изникнали нови тухлени блокове, които бяха доста по-високи. Тогава ми обясниха, че старите са били разрушени и схемата е следната: собствениците си получават аналогични по размер и местоположение апартаменти, а тези, на високите(допълнителните) етажи се продават от фирмата от строителя, за да покрие разходите и дори да е на печалба. Естественовите блокове са с осигурени паркоместа.
Така че варианти има стига да има желание. Едва ли ще видим подобно нещо в България.
03:30ч. 11 Септември 2018 #9 vivian Живейте си в панелките и просперирайте. Не случайно ги наричат гета.
01:10ч. 11 Септември 2018 #8 RRRrrr vivian е прост трол без капка мозък, не се връзвайте на партийните поръчения.
00:00ч. 11 Септември 2018 #7 whatsup vivian, кви дрънканици дрънкаш, панелките били разрушени в Германия.
Май никога не си стъпвала там.
19:20ч. 10 Септември 2018 #6 Име(nick) Общественото мнение(простотия) не позволява това което казваш вивиан.И редица други фактори.
18:14ч. 10 Септември 2018 #5 vivian Освен че, са опасни са и вредни, загрозяват осезаемо.Тези сгради си имат срок за експлоатация.В Германия са приложени като технология след войната,заради бързия строеж.Там отдавна са разрушени. Могат да построят високи сгради на тяхно място. Част от жилищата да са обещетение за собствениците,а останалите да се продават,гаранрирайки печалба за строителя. Милиарди за саниране,хвърлени на вятъра...
16:04ч. 10 Септември 2018 #4 Султанка Панелките са строени със железобетон, който да издържи ядрена атака! Такава беше тогава доктрината! А това означава висока устойчивост при земетръс! Така че, стопанисвайте си панелките и ще бъдете защитени!
14:38ч. 10 Септември 2018 #3 slona44 Ще ни надживеят и като се санират ще изглеждат доста по-добре от новите кооперации, а и разпределението вътре е по-добре организирано като за цената.
14:36ч. 10 Септември 2018 #2 dido Galke,да си го кажем по-точно-невъзможна задача!
14:00ч. 10 Септември 2018 #1 Galka Много трудна задачка.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Най-новият ядрено-магнитен резонанс - с кампания за месеца на мъжкото здраве
Сряда, 20 Ноември 2024 09:30
Център по образна диагностика МЛАДОСТ се включва в инициативите за превенция рака на простатната жлеза, които традиционно се провеждат през ноември. Карциномът на простата е най-честото онкологично изменение...
| |
|
Пети опит за избор на председател на Народното събрание
Днес, 22 Ноември 2024 07:51
Днес депутатите ще направят пети опит да изберат председател на 51-ото Народно събрание.
На последното гласуване в сряда 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 21 ноември
Днес, 22 Ноември 2024 07:34
Гласуваха допълнителни 370 хил. лева за частичните избори във Варна
Финансовата комисия към Общинския съвет във Варна гласува отпускането на допълнителни 370 хил. лева за частичните избори, които се проведоха...
| |
|
22 ноември в историята
Днес, 22 Ноември 2024 07:15
Събития:
1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда.
1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при търсене на помощ.
1916 г. – Американският...
| |
|
Без ток днес във Варненска област...
Днес, 22 Ноември 2024 06:53
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 22 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:00 - гр. Варна - част от...
| |
|
Прогноза за времето - 22 ноември
Днес, 22 Ноември 2024 06:29
Температурите рано сутринта в страната ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.
През деня по Черноморието ще бъде ветровито - ще духа умерен и силен...
| |
|
Путин заяви, че конфликтът в Украйна е придобил "глобален характер"
Четвъртък, 21 Ноември 2024 22:10
Руският президент Владимир Путин заяви тази вечер, че конфликтът в Украйна е придобил глобален характер. Той не изключи удари срещу страните, предоставили въоръженията за удари дълбоко в територията на...
| |
|
ИАРА отчита повече улов и по-добри запаси на риба
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:54
В световен мащаб уловът на рибни запаси намалява. Въпреки това през изминалата година Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) отчита повече улови и по-добри запаси на риба, която отдаваме...
| |
|
Приключи спортният празник „Бързи и сръчни“ във Варна
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:42
150 малчугани от 13 училища премериха сили в надпреварата за IV клас в десетото юбилейно издание на спортната надпревара „Бързи и сръчни“ Есен 2024, организирана от Община Варна.
В последния 4-ти кръг...
| |
|
Червен код за ураганен вятър в две области в петък
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:29
НИМХ издаде червен код за части от две области у нас в петък. Утре в района на Враца и Монтана ще духа бурен и ураганен южен вятър с пориви над 30 м/с близо до северните планински склонове.
В няколко...
| |
|
Рекламират Варна на голямо туристическо изложение в Германия
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:16
Община Варна участва в най-голямото туристическо изложение в Източна Германия Touristik & Caravaning. Форумът се провежда от 1990 г. ежегодно в град Лайпциг и съвпада с началото на туристическите записвания...
| |
|
Цигари без бандерол за близо 2 млн. лв. иззети при акция в Пловдив
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:03
Цигари без бандерол на стойност 1 881 600 лева са иззети при акция на ГДБОП в Пловдив.
Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|