Тя ще бъде посветена на правилното поведение на пешеходците на пътя и на водачите на моторни превозни средства спрямо тях. Толерантността на пътя е важна предпоставка за безопасното движение по пътищата както на едните, така и на другите участници.
Седмицата от 9 до 15 ноември е обявена за Седмица за пешеходна безопасност, а денят на третата неделя от месец ноември – 15 ноември – за Ден без пешеходци - жертви на пътя, посветен на Световния ден за възпоменание на жертвите от ПТП.
Тази година акцентът е поставен върху пешеходците от възрастовата група над 64 години, които продължават да са най-уязвимите участници в пътното движение. За деветте месеца на 2015 г. са загинали 53 (51,96% от общия брой 102 загинали пешеходци) и са ранени 440 (31,16% от общия брой 1412 ранени пешеходци). Броят на загиналите пешеходци над 64 години при тежки пътно – транспортни произшествия представлява 10,19% от общия брой на всички загинали участници в пътното движение – 520.
Най-много злополуки с тях са регистрирани между 17:00 и 20:30 часа, във времето от настъпването на сумрака вечер до сутринта. Причините най-често са комплексни: намалена сетивност, неправилно движение и присъствие на платното и в същото време – несъобразена скорост на водачите при ограничена или намалена видимост особено в тъмната част на денонощието.
Служителите в сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – Варна съветват пешеходците:
За своята лична безопасност и за тази на своите деца се снабдете с връхни дрехи с вградени светлоотразителни елементи или използвайте светлоотразителна жилетка. Така отдалече ще бъдете видими за всички на пътя. Може да закрепите светлоотразителни елементи на връхната си дреха или на ръчния багаж.
Помнете, че когато сте с тъмни дрехи, сте трудно забележими и рискът от настъпването на пътен инцидент е много по-голям. Станете видими за останалите участници в движението по пътищата.
Препоръчително е да сте видими отдалече, като се обозначите със светлоотразителен елемент, закрепен за връхната дреха или ръчния багаж.
По пътищата има множество неосветени маршрути. Ако ви предстои да пресечете пътя на неосветен участък и забележите приближаващ автомобил, изчакайте го да премине и едва тогава пресечете безопасно.
Помнете, че водачът на автомобила ще ви забележи значително по-късно, когато вече не може да ви предпази дори да спре!
Препоръчително е да пресичате на осветени участъци от пътя, но дори и тогава бъдете внимателни и не бързайте да пресечете платното!
Не започвайте прибързано пресичане на заледено или заснежено пътно платно дори да ви се струва, че приближаващият автомобил е твърде далече. Помнете, че движението през заледен и заснежен учатък е заначително по-бавно, а в стремежа си да преминете бързо преди автомобила, може да се подхлъзнете и да попаднете под гумите му.
В същото време реалният спирачен път на превозното средство е значително удължен. При съчетание с намалена от снеговалеж или мъгла видимост шофьорът ще ви забележи непосредствено пред автомобила си, когато няма да може да ви предпази.
Препоръчително е да сте внимателни при движение по хлъзгава настилка!
Когато заедно с много други хора чакате на спирката, не подхождайте към автобуса, тролейбуса или трамвая още преди да е спрял. Площта за чакане най-често е заледена. Блъскайки се с останалите, може да се подхлъзнете и да попаднете под колелата на спиращото превозно средство.
Не се опитвайте да догоните потеглящия автобус, тролейбус или трамвай. Опасността от подхлъзване е голяма. Помнете, че в тъмното водачът на превозното средство трудно може да забележи на огледалото за обратно виждане опита ви за качване в последния момент. При слизане не бързайте веднага да пресечете пред автобуса, тролейбуса или трамвая. Съществува голяма опасност да не бъдете забелязан/а от водача на автомобил, който в този момент заобикаля спрялото превозно средство. Огледайте се за пешеходна пътека или друго място за правилно пресичане при добра видимост в двете посоки.
Препоръчително е да сте търпеливи на спирките на масовия градски транспорт!
Дебелите връхни дрехи, вдигнатите яки, шаловете и шапките ви правят по-бавни и трудно подвижни като пешеходци. Това ограничава възможностите ви да наблюдавате и възприемате обстановката по пътя или улицата, пречка е за чуването на шума от двигателя на приближаващ автомобил. Звукът допълнително се поглъща при валеж, особено при обилен сняг. Бъдете нащрек и си осигурете максимално добро възприемане на шумовете от превозните средства.
Препоръчително е сами да си създадете условия за наблюдение на пътната обстановка и възприемане на шума при валеж!
Когато се движите пеша извън населените места, не забравяйте, че трябва да сте плътно вляво на платното срещу автомобилния поток, а при наличие на банкет – по него. Така ще може навреме да видите приближаващия автомобил и да вземете предпазни мерки.
Помнете, че водачът на приближаващия автомобил ще ви забележи МНОГО ПО-КЪСНО и НЯМА ДА МОЖЕ ДА ВИ ПРЕДПАЗИ дори ДА СПРЕ особено ако срещу него светят фаровете на друго превозно средство! Погрешно е да мислите, че шофьорът ще ви види и ще ви заобиколи.
Препоръчително е да се пазите сами от застигащи ви автомобили, а при поява в далечината на фарове на приближаващо превозно средство в една от двете посоки – незабавно да излезете от платното до отминаването на автомобила!
Движещите се пеша при намалена видимост, особено при обилен снеговалеж, са още по-трудно забележими за шофьорите – и поради снежната пелена пред фаровете, и поради побелелите им връхни дрехи. В такава ситуация, за да не стане злополука, е много важно пешеходците да напуснат платното или изчистената ивица от него до отминаването на приближаващ отпред или отзад автомобил. Подобна е ситуацията и при гъста мъгла.
Помнете, че водачите на приближаващите автомобили ви виждат много по-късно, отколкото предполагате.
Препоръчително е да сте извън платното до отминаване на автомобила!