Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Откритото находище на метан в Черно море ни осигурява с гориво за 100 г.

Понеделник, 11 Септември 2017 13:02
Източник: Черно Море   
Поредна експедиция с германския научноизследователски кораб „Метеор” ще изследва находищата на газовите хидрати, които се намират в палеоделтата на Дунав в Черно море. Едното е в румънската, а другото в българската икономическа зона (до северната ни морска граница, където се намира и блок „Хан Аспарух”).

Германия има мощен научноизследователски флот и голяма част от техните експедиции са свързани с газовите хидрати. Работят в полярните области, Чили, Нова Зеландия, Япония, Китай, Индия и др. Най-усърдно обаче те са се насочили към палеоделтата на Дунав, където ресурсът от метан е 30 пъти по-голям от запасите на най-голямото находище на конвенционален газ в Черно море - румънското „Домино”. Там са очертани две големи находища на газови хидрати, смятани за много перспективни.

Те са симетрично разположени спрямо Дунавския каньон на континенталния склон, като северното е в румънската, а южното в българската икономическа зона. И двете находища имат солидни размери, като нашето е с площ 25 км на 60 км (колкото Софийското поле). През първите две експедиции бяха изпитвани и доработвани най-новите геофизични методи и апаратури за изследване на газовите хидрати. И сега по време на третата, която се явява първата от работен характер, основно ще бъде извършено сондажно проучване с лека сондажна система. Това съобщи за в. „Черно море” доц. д-р Атанас Василев, морски геофизик в секция „Морска геология и археология” в ИО - БАН, който е един от участниците от българска страна в експедицията с „Метеор”, другият е д-р Валентин Георгиев. Двамата са признати учени в областта на газовите хидрати и са членове на УС на COST акция MIGRATE, която координира европейските усилия за изследване и експлоатация на тези изключително перспективни морски енергийни ресурси.

За реално доказани количества на метан в находището ни на газови хидрати още не може да се говори, защото германските учени са на фаза предварителни проучвания, но с развитието на технологиите добивът със сигурност ще може напълно да покрие нуждите на България от природни горива за повече от 100 години, твърди доц. Василев.

Разработената от немските учени специална сондажна система представлява робот, който се спуска до 2000 метра дълбочина - достатъчна за Черно море. Засега той може да сондира само до 200 метра под морското дъно - най-богатият слой, наситен с газови хидратия е на 150-300 метра. Целта на сегашната експедиция е да бъдат извадени газови хидрати, които са на дълбочина от 60 до 160 метра под морското дъно. И така да бъдат доказани резултатите от геофизичните изследвания от предишната експедиция през 2014 - 2015 г.

Допълнително тази експедиция включва и геотермични измервания, които ще са особено ценни за един нов метод, разработван от нашия институт, каза още морският геофизик. По неговите думи днес се прилагат два основни метода за изследване на газовите хидрати: на базата на сеизмичните и на електромагнитните измервания. Докато при геотермичния метод се измерва топлиннияй поток на дъното и по регистрираните аномалии се определя къде и колко са кристалоподобните (наподобяващи лед) образувания, съдържащи метан. Резултатите от оценката по българския метод и от електромагнитните изследвания не показват съществени разлики, което доказва голямата перспективност на нашето находище, подчерта морският геофизик.

За разлика от добива на шистов газ на сушата този е напълно екологичен

Методите за шистовия добив включват над 650 химикала, повечето токсични. И не случайно правителството наложи мораториум върху идеята за разработване на добруджанското находище, над което минава водоносният хоризонт и може да създаде сериозни екологични проблеми точно в житницата на страната ни. Докато добивът на метан от газови хидрати е напълно безопасен и представлява най-добрата екологична алтернатива за задоволяването ни с природни горива. Сондирането е на големи дълбочини в морето и не може да засегне флората и фауната, които са в горния 200-метров слой (под него е анаеробната зона), допълни доц. Василев. Също така е доказано, че дори и най-мащабните природни емисии от дъното на Черно море не достигат до повърхността, защото се разтварят и поглъщат от разнообразни биологични и химични процеси във водата.

Днес проблемът е свързан най-вече с рентабилността на технологиите за добива, тъй като е нужна много енергия за стопяването на газовите хидрати, при което се отделя метанът. В момента се разгаря съревнование между държавите коя първа ще стигне до ефективен начин за промишлен добив на метан от газови хидрати. Първата национална програма за такива изследвания е американската, която започна през 2000 г. Целта беше до 15 години да бъдат разработени няколко технологии и се насочиха главно към находищата в Аляска. Там проведоха серия от тестове, но те останаха на първа фаза. Изоставиха ги заради революцията с шистовия газ.

По същото време и в Черно море започнахме изследвания за газови хидрати, програмата ни напредна, но тя стигна само до моделните изследвания, ограничена от финансови възможности, обясни морският геофизик. По неговите думи, за да се стигне до реален промишлен добив, тестовете на технологиите трябва да преминат през три фази. През първата се извършват седмични тестове, през втората те продължават месец и третият вече е годишен. Едва тогава може да се докаже надеждността и рентабилността на новата технология.

Китай първи започна добив на метанот морски газови хидрати през май т.г., като прескочи направо във втората фаза и достигна непрекъснат двумесечен добив със специално създадена платформа. Този месец стана исторически, защото по същото време беше вторият тест на японска технология от специализиран кораб. Пак през май американски учени извършиха проучвателни сондажи с платформа в Мексиканския залив. Добивът на китайците достига 16 000 куб.м за денонощие, което не може да се каже, че е рентабилно. Но според публикуваните материали те са се преборили с големия проблем, който имаха японците при първия, а може би и при втория тест (продължи по-малко от месец). Добивът се основава на намаляване на налягането и изпомпване на метана, при което се извлича и пясък, който блокира системата.

В средата на този месец във Варна ще се проведе третата годишна среща на COST акция MIGRATE, която координира европейските усилия за изследване на морски газови хидрати. На нея сме поканили представители на парламента, Министерския съвет, БАН, неправителствени организации, медии, като се надяваме тя да стимулира ускорено развитие на изследванията, защото нашите находища са много перспективни, каза още доц. Василев. Според него не случайно морската ни столица е избрана за домакин на форума.

Моментът е много подходящ, защото сме в навечерието на българското председателство на Съвета на ЕС, което е добра възможност разработването на морски газови хидрати да стане стратегически приоритет за общността. Не случайно на този форум сме поканили толкова много влиятелни представители на държавата и научната мисъл, от които зависи ускоряването на процеса, за да се стигне до промишлен добив на най- екологичното въглеводородно гориво - метана, подчерта доц. Василев. Той смята, че най-трудното е да се изгради визия за бъдещето и мащабен план за продължаване на изследванията на газовите хидрати. Ако искаме сами да разработим находищата си, трябва да имаме национална програма, включваща и образованието, защото ще са необходими наистина много висококвалифицирани кадри от всички области на икономиката; приложението на газовите хидрати няма да се ограничи само до енергийния сектор, а ще промени с иновативни решения и транспорта, промишлеността, леката промишленост, бита. За съжаление, един от наболелите проблеми е практическото отсъствие на кадри за научни изследвания. Например тази година няма постъпил нито един студент по геофизика, а предната имаше само един.

Днес човечеството извършва скок в научните изследвания и е на прага на добива на метан от газовите хидрати, на които е богат Световният океан и особено Черно море. Що се отнася до старта, според японската програма, която беше най-напреднала, промишленият добив трябваше да започне през 2020 г., като миналата година това беше отложено за периода 2023 - 2027 г. Китайската програма не обявява срок, но оптимистичните прогнози са за реален пробив до 3 години. Много усърдно работят и в Индия, където има значително запаси и са приели мащабна програма за усвояването им, планираща пълна независимост на природни горива.

По брой на патентите засега САЩ и Япония са световните лидери в разработването на технологиите в тази насока. Доц. Василев е оптимист, че пред следващите няколко години ще се стигне до рентабилен промишлен добив на метан от газовите хидрати. Специално за нашата страна сериозно предимство може да даде и предстоящото изграждане на газовия хъб „Балкан“ близо до Варна, защото наред с усвояването на добива, за да бъде рентабилна, много важна е и транспортната цена на метана. Всъщност и сега има технология, но тя все още дава 7 пъти по-скъп газ от този на пазара. А развитието на газопреносната ни мрежа много би улеснило и понижило производствената и транспортната цена на бъдещия добиван от газови хидрати метан.

Коментари
16:25ч. 12 Септември 2017 #6
tatyana1
Щом проблемът е свързан с рентабилността- няма да стане, не и скоро. Поне докато цената на нефта не скочи двойно-цените на нефт и газ са свързани
19:48ч. 11 Септември 2017 #5
РУССИЯ
Тая партенка я подхвърлят вече над 20 години поне.Също както азерския или иранския газ.Някой да се надява че ще го дочака?
16:12ч. 11 Септември 2017 #4
Mr. Blobby
Защо липсва надписът "Рекламна публикация"

Нали светът ще се отказва от изкопаемите горива? Какъв газ, какво горене?
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook