Автомобилите, които теглят закъсали возила, вече няма да пускат късите светлини. Това предвижда промяна в Закона за движение по пътищата. Според поправките колите тегличи вече ще са длъжни да пускат аварийните светлини, когато се движат с мека или твърда връзка.
Промените предвиждат и когато автомобил е спрял на платното за движение, а шофьорът му е извън колата той задължително да носи светлоотразителна жилетка.
Картите за паркиране на инвалидни места и от автомобили, обслужващи хора с увреждания, пък вече ще се дават от кмета на съответната община.
Школите ще обучават след платени данъци
Заверка от НАП ще се изисква от всички автоинструктори, които обучават кандидат-шофьори. Школите ще трябва да предоставят списък на учителите и дипломите им за право на провеждане на курсове. Това е предвидено в проектозакона за движение по пътищата. Списък на колите за обучение и документ за собствеността им ще се предава от автошколите в Министерството на транспорта. Всеки инструктор ще трябва да обяви и свидетелството си за съдимост. При курсове без разрешение шефовете на фирмите ще се глобяват с 5000 лв. Школа, която не допусне проверка на базата и колите си, пък ще се санкционира с 3000 лв. За повторно нарушение се плащат 5 бона. При неспазване на изискванията за базата и компетентността на преподавателя пък директно ще се отнема лицензът на школата. Инструктор, който се отпише от регистъра заради нарушение, няма да може да практикува отново в продължение на две години.
Легнали полицаи на опасните кръстовища
Легнали полицаи и специални възглавници за убиване на скоростта ще бъдат поставени на всички опасни кръстовища в страната. Механизмите за намаляване на скоростта ще се поставят в дясната лента за движение, но не и върху пътища от републиканската мрежа. В България сега тя е над 10 000 км.
С новите правила депутатите искат на всички "точки на смъртта" да има легнали полицаи или специални възглавници, които принудително да отбиват скоростта на шофьорите. Така рисковите участъци ще бъдат максимално защитени. Според данните на КАТ само в столицата има над 100 точки, където през последните десет години са загинали повече от 10 души. "Най-често катастрофи стават на кръстовището на "Сточна гара", при надлез "Надежда", на светофара на бул. "Дондуков" и "Васил Левски", както и на "Цар Борис III" при кръстовището с "Красно село".
Ако предложението за принудително отбиване на скоростта се приеме, то министрите на строителството и на вътрешните работи ще трябва с наредба да определят местата, където да бъдат поставени легналите полицаи. Сега такива има само край училища и детски градини. А според депутатите е редно около спирките на градския транспорт да бъдат поставени специални възглавници, които също да карат шофьорите да спират. "Тези пособия се използват в цяла Европа. Те приличат на легналите полицаи, както ги наричаме, но са гумени и по-къси. Целта е автомобилите да не могат да ги заобиколят, но рейсовете - да, тъй като те се движат значително по-бавно от автомобилите", обясниха депутати от транспортната комисия.
Експертите от КАТ обаче не са съгласни със забраната, която депутатите искат да въведат за републиканската пътна мрежа. "Има много училища извън селата, които се водят републикански, но всъщност там пресичат деца и легналите полицаи са нужни", обясниха катаджии. Те ще поискат от депутатите да обсъдят с тях тази промяна, за да стигнат до консенсус.
Дават книжка за маршрутка на 21 г.
Равнис по Евросъюза готвят депутатите за шофьорските книжки. Според промените, които народните избраници готвят, младежите, навършили 16 г., ще могат да получат шофьорска книжка. Тя обаче ще важи само за возила от категория "АМ" или мотопеди и скутерчета. С промените се премахва и досегашната категория "М", която се замества с "АМ". Досега у нас категорията за управление на скутерче се получаваше автоматично при получаване на категория "В" за лек автомобил. Младежите на 17 години също ще имат право да карат лека кола, ако тя не тежи повече от 400 кг. Според депутатите става дума за хибридите и леките автомобили, които се задвижват с електрически батерии и са към категория В1, пише още в проекта. Мотоциклетистите пък ще имат право да изкарат книжка от категория А само ако имат навършени 24 години, предвиждат промените. Досега се позволяваше на 18-годишни да имат книжки за мотоциклети, но с по-малка мощност. Тираджиите и шофьорите на бусове пък ще трябва да са навършили 21 години, за да получат свидетелство за управление в категория CE и C. Шофьорите на возила с до 8 пътници плюс водача и автобуси ще трябва да имат навършени 24 години, за да получат книжка от категория D. Маршрутните шофьори пък ще трябва да са празнували 21 години за книжка.