Добрият футбол започна да се подава тук-таме срамежливо по стадионите, но все още очакваме мачовете, които ще запомним не само заради борбения им заряд, а заради виртуозните изпълнения и красивите голове. Първото фантастично обръщане на резултата от 0:2 до 3:2 щеше да стане факт на мача САЩ - Словения ако съдията не беше отменил чист гол на американците, като досега никъде не видях обяснение защо. Балканските отбори се възродиха след трагичните си първи мачове, при това при сходна ситуация - след като противниците им си изпросиха глупави червени картони.
Група А:
ЮАР - Уругвай 0:3
В този мач практически игра само отборът от Уругвай, а домакините приличаха на мухи без глави. Диего Форлан улесни своите с чудесното си голово изпълнение през първото полувреме, а през второто "урусите" донаказаха неадекватните си противници с лекота. Третият мач на южноамериканците ще покаже дали пък тяхната стойност не е по-висока от очакваното и дали няма да играят някаква по-съществена роля в шампионата. В този двубой, обаче, те бяха перфектни, без да блестят. От отбора на ЮАР нищо не става, дали са си нахалос парите за Парейра, а за продължаване във втория кръг се нуждаят от чудо или съдийска помощ.
Мексико - Франция 2:0
Че отборът на Франция е далеч от това, което трябва да бъде, е ясно и на тези, които не се задълбочават особено във футбола. Дори и в това кризисно състояние, обаче, това е отбор с претенции и самочувствие, така че лекотата, с която мексиканците го унижиха, е учудваща. Имената на французите хич не стреснаха противниците им, които си играеха фината и приятна игрица през по-голямата част от мача. Французите бяха наистина безидейни (това е клише, но точно отразява усещането, което човек получава, като ги гледа), а ацтеките - вдъхновени и това доведе до логичен краен резултат. Сега дори много вероятната победа на "петлите" срещу ЮАР може и да не стигне за прекрачване на груповата фаза, а мачът Мексико - Уругвай обещава да бъде много интригуващ сблъсък между подвижните като живак "ацтекиге" и прецизните и прагматични "уруси".
Оценки след вторите мачове:
ЮАР - от зле към по-зле, не ми е ясно как извадиха хикс на Мексико на откриването.
Франция - неочаквано слаби, вероятно рола играят и разправиите между играчи и треньор, дори и да се промъкнат на четвъртфинал, не ги чака нищо добро, ако нещата продължат така.
Уругвай - пестелив отбор с прецизна игра, засега изглеждат с по-голям от очаквания потенциал. Следващите им противници да внимават: "урусът" има типичен турнирен стил, може да стане и груб при проблеми. Ще бъде направо отвратителен съперник в мачове на елиминация.
Мексико: Приятен за гледане и перспективен отбор. подчиниха французите с лекота, значи същото може да сполети и някой друг фаворит, който си е навили носа над главите на нисичките, но пъргави мексиканци.
Група В:
Аржентина - Южна Корея 4:1
Аржентинците направиха това, което се очакваше - изразителна победа. Имаме и първия хеттрик, дело на Игуаин, който е претендент за голмайстор на шампионата. За мен корейците не се изложиха въпреки разгрома, просто липсата на силни индивидуалности им попречи да се възползват от сравнително малкото си шансове, за да създадат истински неприятности на силния противник. При 1:2 имаха златна възможност да изравнят, пропуснаха я и после Аржентина бе безкомпромисна. Тук трябва да стане дума и за съдийството, защото от повторенията остана силното впечатление, че при третия си гол, с който пречупи корейците, Игуаин беше в засада.
Все пак победата на "гаучосите" бе съвсем заслужена, те направиха и пропуски пред вратата на азиатците. Последните пък не развалиха впечатлението че не са безпомощен отбор, дошъл на екскурзия, и ако бъдат концентрирани докрай в мача с нигерийците могат да преминат в следващия кръг. Аржентинският щаб, пък, начело с Марадона, пак направи сладникава демонстрация на сълзлива радост от победата, все едно са поне на полуфинал. Като им гледам лигавщините, вече вярвам, че Марадона ще тича гол из Буенос Айрес при световна титла за "гаучосите".
Гърция - Нигерия 2:1
Много поучителен мач, който показа предимствата на опита и познаването на играта. Нигерийците започнаха мача перфектно, обезвреждайки напълно своите опоненти, и бяха улеснени от нелепия гол, пропуснат от хората на Рехагел при центриране от статично положение. В 35-та минута Сани Кайта извърши маймунска простотия, като ритна противник, който отиваше да изпълнява тъч. Това му навлече безспорен червен картон и всичко се преобърна на 180 градуса (а не 360, както казват и пишат някои колеги, излагайки се). Ото Рехагел започна да дава някакви инструкции и те бяха правилните, а този човек повече, който имаха съседите на терена, започна веднага да си личи. Очакванията, че физически здравите нигерийци ще устоят в тежката ситуация, рухнаха бързо, и почти до края те бяха подложени на системен и интелигентно проведен натиск, който доведе до пълен обрат, първа победа на Гърция на световно първенство и - вероятно - ново припламване на всегръцката любов към Крал Ото, който отново видя малкия шанс и го разду до победни размери.
Нигерийците не са напълно аут, но вече зависят от благоволението на аржентинците, които може и да излязат с някой резервен състав срещу Гърция и при лош късмет - като германския срещу Сърбия - да завършат наравно. Африканците бяха неподготвени за извънредни ситуации, и въпреки че имаха златен шанс да вкарат гол с 10 души, изглеждаха шашнати. Лагербак определено не е виновен за загубата, ако остане треньор на Нигерия може и да има време да поработи и върху психиката на африканците. Виновникът е Кейта.
Оценка след вторите мачове:
Аржентина - остава главен претендент за титлата, въпреки че не показа много повече от мача срещу Нигерия. Нападението е страхотно, но има проблеми в защита, които няколко пъти бяха напипани от корейците. Марадона е циркаджия.
Южна Корея - научили са се да играят футбол, имат основателни претенции да не са безгласна буква, поне в крайното класиране в тази група.
Гърция - Адмирации за Ото и войнството му. Гръцките ветерани показаха, че макар и вече силно залязващи, могат да накажат всеки, който подходи несериозно към тях. Срещу Аржентина ще играят с леко сърце, защото си свършиха работата - класираха се на световното и взеха първа, историческа победа за националния отбор на Мондиал. Вече може да заключим, че поколението на европейските шампиони от 2004 си отива с достойнство.
Нигерия - разочарование, все още с малки шансове да се съвземе. Сами са си виновни за проблемите, бяха заслужено наказани заради глупостта на важен играч. Имат потенциал да спечелят срещу корейците, така че шаманите им да почват заклинанията в полза на Аржентина, от която се иска да накаже и гърците, за да продължи Нигерия.
Група С:
Словения - САЩ 2:2
Важен и за двата тима двубой, който бе на път да излъчи първия осминафиналист, а в крайна сметка се оказа, че трябваше да свърши с другия знак. Американците не играха слабо през първата част, просто тя бе по-силната на европейския тим. След почивката физическия потенциал на янките им позволи да оказват системен натиск и да набутат три безответни гола... последният от които бе отменен от някакъв неизвестен съдия, който не обясни дори защо го прави. Това е и най-грубият съдийски гаф досега. Той е още по-неприятен, защото поставя американците в положение да търсят задължителна победа срещу Алжир, тъй като при победа с 3:2 щеше да им стига и равен.
Англия - Алжир 0:0
Трудно можем да си представим по-блед мач на уж претендент за титлата. Добрите положения пред алжирската врата бяха 1-2, а накрая се оказа и че арабският отбор е имал по-дълго притежанието на топката. Атаките на алжирците, обаче, също бяха доста беззъби, и това попречи хубавите им комбинации в средата на терена да доведат до по-интересни моменти пред английската врата. Определено те са моралният победител от двубоя, а имат и шансове за класиране, ако изпълнят трудната задача да бият САЩ. Проблемите остават за англичаните, които досега не показаха абсолютно нищо въодушевявящо и, ако не бяха в такава лека група, шансовете им щяха да са проблематични.
Оценки след вторите мачове:
Словения - симпатичен отбор, с проблеми при поемането на тотален натиск. Лесно допуснаха обрат и сега ще трябва да се доказват срещу Англия. Единственото добро за тях е, че равен ги урежда.
САЩ - добър отбор, който разчита повече на енергията и колектива, отколкото на висока техника. това даде резултат и те са до момента най-ощетеният от съдията тим. Имат достатъчен потенциал да се справят с Алжир и да продължат.
Алжир - приятно играещи футболисти, но без идеи в атака. Основите на футболната игра са ги усвоили, трябват им повече умения и фантазия в предни позиции.
Англия - най-голямото разочарование дотук. Не мога да повярвам, че това са възможностите им. Ако е така, и четвъртфинал ще им е много. Не може да се разчита само на това Рууни да има ден, за да да всее ужас във вражеската защита.
Група D:
Германия - Югославия 0:1
Това изглеждаше невероятно според показаната в първите срещи класа, но ето, че имало начин посредственият сръбски отбор да победи германците. Такива двубои дават надежда на по-слабите и правят футбола интересен, защото сръбският тим с 4-5 качествени контраатаки успя да вкара и задържи преднината си, като бе сериозно натикан в защита от 10 немци. Първият половин час мачът вървеше бавно и във взаимно проучване, когато Клозе, изработил си вече жълт картон, спъна абсолютно ненужно отзад един от сърбите при невинна ситуация в средата на терена. Това доведе до напълно справедлив втори жълт картон и до начало на проблемите за Германия. За да е крахът пълен, още в първата атака след картона Красич, който трябваше да бъде обявен за играч на мача, проби по крилото и центрира към великана Жигич. Той пък интелигентно свали топката на 2 метра пред голлинията към Йованович и последният не сгреши - 1:0. При пробива се видя, че Бадщубер има сериозни проблеми с опазването на Красич, и те продължиха при всички сръбски котраатаки.
През повечето време след гола именно сърбите, а не немците, изглеждаха с 10 души на терена. Бундестимът мачкаше, Кедира удали греда още в края на полувремето, а добавката на Мюлер бе избита от голлинията. Второто полувреме беше черно за Подолски и Германия. Нападателят стана жертва на техническата си слабост, състояща се в неумението му да употребява фалцови удари, и елементарно пропусна поне 3 хубави положения, които му създадоха съотборниците. Върхът бе в 61 минута, когато единственият немски нападател пропусна дузпа, отсъдена за игра с ръка на Видич в наказателното поле. Този пропуск беше решаващ за обявяването на вратаря Стойкович за играч на мача.
Германците продължиха да мачкат, но допуснаха и няколко чудесни сръбски контри, минали през Красич, при една от които този великолепно представил се играч навърза трима в бяло и подаде на Йованович, той пък нацели дясната греда на немската врата. Към края на мача Бундестимът показа леки признаци на умора, което облекчи донякъде отбраняващите се сърби. В 90-та минута бе и последния шанс, при меле пред вратата на Стойкович германците не намериха пътя към мрежата. Така, въпреки че превъзхождаха и с 10 човека, те ще трябва да излизат в мач на истината срещу Гана.
По отношение на съдийството има какво да се каже: сърбите направиха поне две нарушения, които бяха по-груби от това на Клозе, и не получиха картони. При дузпата Видич трябваше да получи по-скоро червен картон, както стана и в мача с Гана, защото ръката му бе протегната и не може да се говори за неволна игра. Последният противоречив момент бе при финалното меле пред сръбската врата, където на повторение се видя, че Гомес бе изритан и блъснат от сръбски играч в наказателното поле и затова не успя да нанесе удар. Гомес е некадърник, който не става за друго, освен за ритане, но по правилник Германия трябваше да получи втора дузпа. Никой обаче не им е виновен на трикратните световни шампиони за изпуснатата дузпа и за постъпката на Клозе, който бе правилно изгонен, защото се прояви като нигериец.
Гана - Австралия 1:1
След този мач австралийците излязоха с пооправено самочувствие, а ганайците не успяха да се справят срещу 10 човека и поставиха въпроса дали имат възможност да окажат съпротива на поставените до стената германци в последния мач. Спечелената точка остави шансовете на Австралия живи, макар и едва-едва мърдащи, и те минават през победа срещу Сърбия в последния мач. Това изглежда трудно, но пък кой знае - "кенгурата" може и да покажат нещо, ако успеят да изиграят един мач в пълен състав.
Оценка след вторите мачове:
Сърбия - взе важна победа, но не убеди с играта си. Имам усещането, че атаката им се крепи само на виртуозните изпълнения на Красич по дясното крило. Иначе приличният ляв бек Бадщубер беше доста смешен срещу него през повечето им единоборства. Разбира се, съседите са фаворита срещу Австралия, така че може би ще ги видим на осминафинал.
Германия - силен отбор, който щеше да е главен претендент за шампион, ако имаше в атака играчи като Клинсман или Фьолер от близкото минало. Защитата може би щеше да е по-силна с отсъстващия Метцелдер, въпреки че той стоя резерва в "Реал" цял сезон. Главният проблем до момента са пропуските на положения в атака. Все пак, ако се справят с Гана, остават сериозни претенденти поне за полуфинал. Минус за Бундестима са и неравностойните смени - Йозил и Мюлер нямат подходящи заместници, а Гомес не е ясно защо го смятат за играч.
Австралия - за да кажем нещо за тях, трябва да ги видим поне веднъж 90 минути в пълен състав. Преди това няма смисъл.
Гана - отбор с потенциал, но играят под очакванията. не успяха да смачкат 10 героични австралийци и това бе разочароващо. Все пак техничните и здрави африканци със сигурност няма да бъдат лесна плячка за германците, ако излязат пределно мобилизирани.