-Да започнем с една тема от деня, в който транспортните фирми можеха да декларират загубите си и пропуснатите ползи от транспортната блокадата на границата на обявените горещи телефони и съответно да попълнят формуляри. Какво следва от тук нататък и знае ли колко такива формуляра са подадени и за каква сума?
-Да, действително е така. За транспортните фирми загубите и пропуснатите ползи са 2 700 000 лева, за които имаме документи и форми, каквито са изискванията на Европейската комисия, където ще бъдат предадени всички материали. След това очакваме решението на ЕК за повдигане на иск срещу Гърция.
-Има ли някакъв законов срок за колко време това ще се случи?
-Този законов срок е до 3 месеца.
-Сега да поговорим по темите, които са във вашия ресор. Още когато поехте поста, едно от първите неща, с които се ангажирахте, беше премахването на т.нар. „черен пазар” за шофьорски книжки. Какво да очакваме тази година и какво сега ще започнете?
-Още от лятото на миналата година започнахме една мащабна законодателна реформа. И тя включва както учебните центрове и пресичане на пазара за „черни” книжки, така и пресичане на фиктивните технически прегледи, регулация на таксиметровите превози и ред други мерки в автомобилния сектор. Преди време цитирах една статистика, че около 15 000 шофьорски книжки се купуват годишно, която цифра смятам, че е занижена и реално клони към 50 000. Мерките, които предвиждаме с промяната на Закона за движение по пътищата и на наредбите, които са към този закон, правят много сериозна реформата. Елиминирането на субективния фактор е най-добрата гаранция срещу корупцията. Ние се стремим да променим философията на модела. Това, което предлагаме и се разглежда в Народното събрание е така да се каже европейския модел в тази област. Например, теоретичните изпити ще бъдат анонимни, ще бъдат провеждани на принципа на квесторите. Т.е ще бъдат наблюдавани от квестори, а самия проверяващ няма да присъства в залата. Изпитите ще бъдат записвани, а записите проверявани. Също така в следващите месеци тези изпити ще се правят на компютър, все пак е необходим един малък технологичен срок, за да бъде набавена съответната техника. При практическия изпит също ще бъде избегнат субективния фактор, като въведем необходимата техника, а записа от камерите ще бъде съхраняван в продължение на една година. Камерите в автомобилите ще бъдат монтирани само в автомобилите, в които ще се провежда изпита и камерите ще бъдат собственост на Автомобилна администрация, ще бъдат монтирани само за изпита, защото са лесно за монтиране. В колата по време на изпита ще присъства представител на Автомобилна администрация.
-Полигона ще се връща ли или си остава в настоящето положение?
-На този етап не променяме по същество самия изпит, а променяме механизма на провеждането му, за да се гарантира тази обективност. Защото „черния пазар” не е само корупционно явление, то застрашава и обществото, като се предизвикват множество катастрофи.
-Казахте, че новите механизми се обсъждат в Народното събрание. В комисиите ли?
-Предстои внасянето на проектозакона за второ четене в НС и вече се разглежда по комисиите.
-Очаквате ли натиск от лобисти?
-Този натиск се упражнява от самото начало на прокарване на промени в законодателството. Но все пак всички промени бяха направени с браншовите организации, със специалистите в бранша, бяха подложени на едно много широко обсъждане. И смятам, че сега, в този си вид те вече са добили една добра версия.
-Какъв срок ще дадете на учебните центрове за въвеждането на електрониката?
-6- месечен срок ще дадем на Автомобилната администрация, която осигурява залите за изпити. А учебните центрове, които желаят за изпитват кандидатите в техните помещения, ще трябва да покажат, че залите им са оборудвани, тогава ще им бъде и давано разрешението за провеждане на изпит. Центровете не са задължени да провеждат изпити. Веднага след влизането на закона и наредбите в сила, анонимния изпит ще бъде факт.
-Друг момент – техническите прегледи.
-Фиктивните технически прегледи се извършват години наред. С тези промени, които залагаме в закона, съм убеден, че това явление ако не бъде напълно премахнато, ще бъде редуцирано до пренебрежими размери. Въвеждаме персонална отговорност на тези, които проверяват автомобила. Досега прегледите се извършват от комисия и отговорност не носи конкретно определен човек. Сега при нарушение се предвиждат много сериозни санкции - отнемане на разрешението за упражняване на тази професия, като има и парична глоба 5 000 лева. Въвеждаме и технически средства за контрол на извършващия техническия преглед и записите от камерите също ще се съхраняват в продължение на една година. Т.е. за всяко преминало превозно средство през съответния център трябва да има същия брой записи.
-А ако няма запис и има издаден документ?
-Това означава, че това е фиктивен преглед.
-Точно факти около техническия преглед бяха причина за катастрофата край Ямбол, нали?
-Да, този автобус не отговаряше на техническите норми. Затова през последните 6 месеца подхванахме една кампания, а именно, извънредна проверка на автобусите, които са над 10 години. Проверени са около 5 500 автобуса, от които са спрени над 400 автобуса, т.е. те са минали технически преглед, който трябва да минават на всеки 6 месеца, но…
-Не трябва ли да се спират тези автобуси изобщо?
-Не, това зависи от техническото им състояние.
-И все пак някаква пределна възраст за автобусите не трябва ли да има?
-Много по-важно от това на колко години е автобуса или колко изминати километри има е техническото му състояние.
-Техническите прегледи.. Ще стане ли тази година промяната със закон или наредба?
-Да, тези промени също ще станат в рамките на тези 6 месеца, които даваме като гратисен период за оборудване на пунктовете със съответните уеб камери, които са евтини и няма да натоварят бюджета.
-Пропуснах да ви питам, имаше предложение шофьорските книжки да се издават и на хора, навършили 16 години, когато получават и личните карти. В Щатите например едно лице става пълнолетно на 21 години, но има право да кара на 16 още. Каква е вашата нагласа? Мислите ли, че това е редно предвид каква е ситуацията в България, какъв е манталитета, какви са шофьорите…
-Вие реално дадохте отговора на въпроса…Аз смятам, че 18 години е минималния праг за получаване на шофьорска книжка. Управлението на превозното средство не е само умение и техника, трябва да има и зрялост на човека, който иска да управлява МПС.
-По темата с такситата…един сериозен проблем. Много хора са се опарили от возене за 7-8 лева на километър. Вие ще се справите ли с този проблем, с който се прочухме дори в Европа, знаете за какво говоря.
-Проектът на закона вече е готов и предстои да го внеса в МС и в последствие да бъде внесен в НС. Промените предвиждат сериозни мерки срещу спекулациите и тези мерки са доста бързи и показват нашата политическа воля да се справим с тези негативни явления в автомобилния сектор. Превозите с таксиметрови автомобили ще бъдат регулирани с пределни цени, които ще се определят от общинските съвети на общините. И хората ще бъдат по-спокойни да ползват таксиметровите услуги.
-Относно пределните цени…да вземем за пример София. Каква ще е горницата на обявената цена в момента и ако някой си позволи да наруши закона, каква ще е санкцията?
-Цената ще бъде обявена от общинския съвет и тя ще бъде обект на контрол както от страна на Автомобилна администрация и ДАИ, така и от страна на общината. На нарушителя ще му бъде отнето разрешителното за упражняването на тази професия.
-Благодаря ви че бяхте наш гост.
-И аз ви благодаря за поканата.