Николета Стойчева
- Министър Цветанов, едни безспорно трудни, но и успешни няколко месеца като министър на вътрешните работи. Според мен най-големият ви успех е залавянето на „Наглите”. Появи се и информация, че четирима полицаи са били замесени с групата. Това вярно ли е?
- При задълбочения анализ, който цялостната операция и по лицата, който бяха задържани, ние се върнахме към едни по-стари периоди от време. Там определено е имало съпричастност на полицаи, които са подпомогали или са контактували с всички лица, които бяа задържани по „Наглите” или с голяма част от тях. Така че, към настоящия момент, това, което съм възложил към „Вътрешна сигурност” и колегите от останалите оперативни служби, е да се търси съпричастност към по-нов период, след като са си излежали присъдите. Надявам се, че до няколко дни ще имаме повече информация по това, което съм възложил.
- А специално за тези четирима полицаи?
- Това се отнася за стар период от време. Но в момента това, което е силната страна на МВР, е организацията, която създадохме. Възможността да не пропускаме и да анализираме цялата информация, която имаме за определени лица, които са оперативно интересни за нас като министерство.
- Каква помощ са оказвали тези четирима полицаи на групата?
- В по-стар период от време, при престъпленията, които са извършвали като въоръжени грабежи, е имало контакти, които са осъществявани. Всичко това е документирано в определени дела за определени лица, които са били обект на оперативна разработка. За съжаление тогава може би липсата на политическа воля или заниженият контрол не са позволили достатъчно добре да се вникне в реализацията на оперативното дело. И когато то се свали в архив, знаете, че много е трудно някой да помисли или да поиска дадената информация за даденото лице. Но това, което ние направихме по работата на екипа за отвличанията, е, че ние изискахме и извадихме всички архивни дела. Бяха прочетени и анализирани от колегите. След което направихме един задълбочен, стойностен анализ по цялостната ситуация.
- За какъв предишен период говорехте?
- Говорим за 1997-98 година. Това са хора, които са започнали с кражби на моторни превозни средства. След това са се повишили във въоръжени грабежи, за което са понесли своята присъда и впоследствие вече, излизайки от затвора, са решили да се усъвършенстват на по-високото ниво, което е един доходоносен бизнес, а това са отвличанията. Вие виждате, че те го правеха доста умело в рамките на 2 години и половина.
- А има ли служители на МВР, които са им помагали впоследствие – вече при самите отвличания?
- Всичко това е в процес на доказване и в момента, в който имаме достатъчно доказателства, естествено, те ще бъдат задържани или ще търсим съответните дисциплинарни мерки, за да бъдат освободени от системата на МВР.
- Да разбираме ли, че срещу тези четирима или повече от четирима ще бъдат събрани достатъчно доказателства, за да им бъдат повдигнати обвинения?
- Надявам се, но преди да бъдат събрани, не бих могъл да коментирам повече по този случай. Мога да кажа само, че Министерството на вътрешните работи и „Вътрешна сигурност” ще бъдем абсолютно обективни при работата си и ше бъдем безкомпромисни към всеки един служител, който е злоупотребил с работата си и е дал предпоставка за уронване престижа на министерството и е обезценил труда на тези честни служители, които са работили по дадени разработки.
- А на какви постове са тези четирима служители, които са помагали?
- Средно ръководно ниво.
- Пред нашата телевизия г-н Радулов обяви, че на него му се струва невъзможно една такава организирана група , с толкова неразкрити престъпления срещу такива хора, да е работила без протекцията на бившото ръководство на МВР и то най-високите нива. Вие какво ще кажете по този въпрос?
- Аз не бих давал подобна оценка, но действително има една неспособност и една безплодност в работата и действията на старото ръководство. Но за мен по-важното е, че днес сме създали един работещ механизъм, за да можем да противодействаме и да документираме дейността на подобни лица. И само мога да дам като пример, че задържането на 10 човека при операциите „Наглите” и „Наглите 2”, задържането на 10-те човека при обира на чейнджбюрото в Пловдив, знаете, че имаше и двама човека от София, трима от Пловдив, петима от Враца, заедно с началника на РПУ-то в Бяла Слатина, със задържането на Лъвицата и Дабата, които бяха продължение на „Наглите”, само че за автокрадците. Преди това задържането на Патицата и на Дебелото. И като сложим и добрите псевдоними, които бяха в Пловдив- на Куфара, на Джанката. Трябва да ви кажа, че днес, когато вече имаме прибрани хора, една седмица оперативният дежурен на министерството, когато се обажда сутрин да докладва за обстановката, се оказва, че няма вече такива рецидиви, които бяха като едно наслагване в обществото, че полицията е само регистратор и неспособна да участва ефективно в противодействието на престъпността. Днес има само един аматьори, които участват в подобни грабежи, които се правят в търговската мрежа, за взимането на оборота.
- Казахте, че е имало конкуренция между ДАНС и МВР, но не казахте в какво точно се е изразявала тази конкуренция?
- Първо, ДАНС не беше част от цялостната концепция за развитието на сектора „Сигурност и обществен ред”. Създаването на ДАНС и възможността да се създадат дублиращи функции, които има в компетентност на МВР. Всеки смяташе, че е можел да свърши дадена работа и че другият не е компетентен да я свърши.
- А криела ли се е информация?
- Естествено, това доведе до несподелянето на значима оперативна информация. Днес, пак се връщам към реализацията на „Наглите” – това, което направихме като организация, е да могат да участват служители от ДАНС, от СДВР, от ГДБОП – и по този начин успяхме да направим задъбочения хоризонтален анализ.
- Ако не е била тази конкуренция, можело ли е тези лица да бъдат заловени по-рано? Имало ли е достатъчно оперативна информация за тях?
- Конкретно като подход за тези лица, за „Наглите” – никаква насоченост не е имало в тази посока. Имало е частична информация в службите, но когато не си направил задължбочения хоризонтален анализ, няма как да събереш и да имаш тази информация, за да наредиш пъзела.
- Заварихте ли като министър информация, която да е била достатъчна за разкриването на дадено престъпление, но умишлено да не се е използвала? Да е оказван натиск?
- Има безплодие при противодействието както на организираната престъпност, така и на корупцията. Що се касае до корупцията, за мен министерството беше абдикирало от този проблем. И аз ще дам за пример водното огледало. Не може един проект, когато е стартирал да е бил на цена 8,7 млн. лева. И когато завършва 2009 година той да бъде на цена 77 милиона и се оказва, че още 10 милиона са предвидени за завършването на проекта. За мен това са грешно хвърлени пари, защото, когато правиш един проект, ти трябва да го остойностиш, да имаш парите да го направиш.
Но когато е стартирал на една изключително занижена цена, говорим за корупция. И аз смятам, че тук специализираните екипи ще свършат своята работа, защото това сме го взели вече на личен контрол. На личен отчет.
- Според мен обаче сега има още няколко предизвикателства, които стоят пред вас като министър. Едното е групата, която извършва обири на банкови трезори. Те зачестяват. Има ли напредване по случая?
- Те стават все по-чести, но след задържането на тези 10 човека в Пловдив, виждаме, че спряха.
- Значи все пак е имало връзка?
-
- Не бих казал, че е имало връзка. В момента колегите работят и по подобни версии, защото лицата са доста познати, от тези първите, които бяха задържани. Знаете, че са работили на територията на цялата страна. Естествено, че с подхода, които са предприемали, е да реализират подобни престъпления, за да могат да извлекат сериозни финансови изгоди.
- А има ли сред тези 10 хора, които по някакъв начин са участвали и в обирите на банкови трезори?
- Имаме това, което е в банковия трезор в Козлодуй. От тези 10 човека има такива, които са съпричастни към този обир.
- Тоест, част от тях са участвали и в обирите на банковите трезори, но все още не е задържана цялата група. Така ли?
- Точно така. И другото, което е, че в Троян имаше разбит сейф на банкова фирма, от който бяха взети 80 000 евро. Тези хора са съпричастни към извършването на това престъпление. Също така са оглеждали обекти и в Хасково, Димитровград, Благоевград, Гоце Делчев.
- А трезора на бул. „Дондуков” в София?
- Колегите работят по случая. Разглеждаме, разбира се. И в разпитите, които се правят, търсим връзка и с тези знакови обири, които са на територията на столицата.
- Върна ли се доверието вътре в МВР?
- Днес мога да отчета едно сериозно положително отношение на гражданите за подаване на информация за даден вид престъпления. На базата на тази информация имаме разкрити сериозен брой престъпления и на базата на журналистическите разследвания, които се правят от криминалните репортери - също.
- Според вас за какъв процент от престъпленията изобщо не са били подавани сигнали в полицията? Вероятно става въпрос за по-дребни престъпления – обири на къщи, на коли, но хората си казват – защо да подавам сигнал, след като нищо няма да се случи след това?
- Отчитани са периоди, когато наистина не са били регистрирани. Там можем да боравим само с информация на неправителствени организации и по–специално на Центъра за изследване на демокрацията. Там знаете, че графиката е била за запазване и дори за понижаване на престъпленията. Днес имаме увеличаване на регистрираните, но и на разкритите престъпления. За нас е водещото това, което има регистрирано в полицията и като разкрити престъпления. Но самият факт, че имаме завишаване на регистрираните престъпления и на разкритите означава, че се движим в правилната посока. И след като разкрихме групите за отвличания за въоръжените грабежи, ние започваме да планираме следващите си действия, които са за битовата престъпност – тази, която е най-чувствителна за обществото.
- Г-н министър, вашите първи месеци от управлението обаче не минаха без протести на полицаите. Има индикации и, че ще продължат, защото исканията им не са изпълнени. Вярно ли е, че полицаите нямат достатъчно бензин, зимни гуми и са принудени да ходят с личните си автомобили на местопрестъпления?
- Всичко това е функция от процесите, които има в държавата. От всичко това, което е като състояние на държавата. Правим всичко възможно за 2010 година да увеличим лимита на тези полицаи, които правят обходи и в оперативните служби, където има такава необходимост. Трябва по някакъв начин и приходната част на бюджета да бъде увеличена.
- А вярно ли е, че е имало такива случаи – да ходят на местопрестъплението с личните си коли?
- Имало е. Наследството, което получих е задължение около 2,5 милиона лева задължения за експертизите и вече имахме отказ за експертизи от вещи лица, защото не им бяха платени сумите в рамките на месеци назад. Това беше сериозен проблем и тук искам да благодаря и в разговорите, които съм водил с премиера Борисов, и министърът на финансите Симеон Дянков. Това беше първото разплащане, което ние започнахме преди 2-3 седмици, за да можем да изпълним ние ангажимента си към вещите лица и да разчитаме на тях при разследванията, които правят колегите в страната.
- Трябва ли да има съкращения в МВР и по този начин да се увеличат заплатите?
- Не бих казал, че в момента това е формата за повишаване на заплатите. Нека все пак да се върнем в годините назад. Винаги при дадени събития са свиквани експертни, консултативни съвети, където винаги са излизали с решение за увеличаване числеността на МВР, което обаче държавата не го е обезпечавала с финансов ресурс. И те винаги са оставали като един плюс към общата численост, без това да е обезпечено финансово. И това е като една изпълнена мярка в борбата с организираната престъпност. Днес по-добре е да се концентрираме върху използването на сегашния ресурс на министерството. Много трудно се създава един професионалист и ако направиш днес зачертването на един брой служители, утре, когато възникне дадена ситуация, може да се вземе управленско решение и да говорим отново за увеличаване.
- Тоест, няма да има 15% съкращения, както се говореше?
- Към момента това, което сме направили като съкращения, са незаетите щатни бройки. Г-н Миков е направил съкращения от 2500 служители. И ние днес имаме постоянно искане за увеличаване на числеността от дадени населени места.