к.д.п. Марин Петров е главен секретар на Българска асоциация на корабопритежателите, член на Лондонския морски институт, консултант на Международната морска организация
Решението на парламентарната бюджетна комисия да бъде намален данъкът върху доходите на моряците от 10 на 1 на сто е национално отговорно. То беше чакано повече от 10 години и е част от пакета мерки, който трябва да бъде приложен и у нас като част от добрите практики в ЕС и в изпълнение на насоките на Европейската комисия за предоставяне на държавни помощи в морското корабоплаване. През тези години у нас единствено беше приета т.нар. "тонажна такса" - през 2005-а година. И именно тя доказа, че въвеждането на единични мерки не е достатъчно за превръщането на българския флаг в атрактивен и за връщането на корабите, плаващи под чужд флаг, под родния трикольор. Това отдавна е било отчетено в Асоциацията на корабособствениците в ЕС - ЕCSA, които са убедили в необходимостта от въвеждане на целия пакет мерки своите правителства и ЕК. Нещо повече - тази година ЕК разшири обхвата на насоките и върху корабния мениджмънт. Така че в морските държави от ЕС всички или повечето от тези мерки се прилагат. Но там отдавна са наясно, че корабът е основното средство, а корабособственикът - основната фигура, около които се върти целият шипинг, като се започне от обучение и квалификация на кадри и се мине през странични дейности като агентиране, снабдяване и дори корабостроене, кораборемонт, пристанища и пр. Всички са наясно, че процесите са силно инерционни поради огромната капиталоемкост на шипинга. Тук се инвестират милиони, корабите се изплащат за над 10 години и пр. Така че стъпката с намаляването на данъците е чудесна, но не е достатъчна, ако остане единствена, както остана преди 4 години тонажната такса. Само въвеждането на пълния пакет мерки ще върне обратно корабите под български флаг и ще предизвика положителната инерция, която ще увлече развитието и на останалите съпътстващи шипинга дейности. Някои вероятно ще кажат, че свалянето на данъка е ненавременно, тъй като сега е криза и се разчита на приходите от облагането на моряците. Да, но това са потенциални приходи, а не реални. Защото само през последната година корабите, плаващи под български флаг, намаляха два пъти, поради което де факто паднаха и приходи от моряците. И те ще продължат да намаляват, ако не бъде въведен пълния пакет мерки. Тези мерки са обвързани с цялостната политика на ЕС за насърчаване на морското корабоплаване и са задължителна мярка в контекста на световния морски транспортен пазар. Предишното правителство обеща да въведе държавна гаранция за експортни кредити в корабостроенето (CIRR)- нещо, което отдавна се прави в ЕС, но за съжаление не го реализира.
Очаква се сегашното решение на бюджетната комисия за намаляването на данъците на моряците да срещне отпор в парламентарната зала от популистки настроени депутати, които ще поискат подобни мерки и за учителите, лекарите и други професии. Да, ако тези депутати успеят да убедят ЕК да намали данъците и за тях - чудесно! Но засега ЕК дава преференции единствено на чувствителни сектори от икономиката като морското корабоплаване, риболова и земеделието.
Пак подчертавам - става дума за комплекс от мерки, който ще даде възможност да се спаси и развие един високопроизводителен бранш, който носи не само преки приходи в бюджета, а и много косвени приходи от съпътстващите дейности. Всеки говори, че моряците получават много. Вярно е, но те и произвеждат много, и то - за експорт. А поради тежкия труд и високите данъци у нас желаещите да започнат морската кариера намаляват стремглаво!
Радостното е, че сегашното правителство се обръща към този високопроизводителен бранш с желание да го развива. Така то изпълнява предизборно обещание, прието от ГЕРБ пред социалните партньори, и то не в края на мандата, а веднага след изборите. Очакваме кабинетът да продължи с въвеждането на целия пакет мерки в помощ на морското корабоплаване. Добър е стартът и на диалога с бранша по отношение на морската стратегия и наложителните законодателни промени. Иначе фактите са налице - флотът намалява и при запазване на сегашната тенденция догодина няма да го има изобщо. За съжаление съм лош пророк, но такава е ситуацията. За да не стане това, следващата мярка трябва да бъде премахване на разходите на корабособствениците за социалните осигуровки и даване възможност на моряците сами да избират праговете, на които да се самоосигуряват.