Прокуратурата превърна вчера проверката за скъпия комплексен център в следствено дело. То е за длъжностно престъпление срещу неизвестни извършители по чл. 282 от НК, за което се лежи до 5 години затвор. Вече са поръчани финансово-счетоводни и строителни експертизи, които ще доказват колко пари са източени. Експерти от финансовото разузнаване ровят дали част от парите не са се върнали обратно към семейство Масларови - по сметки на съпруга на социалната министърка Антон Масларов и на техни роднини.
"Ако намерят дори и 100 000 лв. щета, това се води безстопанственост в особено големи размери", обясниха вчера от прокуратурата.
На практика за ремонта на сградата на центъра, строена като работническа поликлиника в златните времена на социализма през 1984 г., са похарчени повече от 18,8 млн. лв. Реално цената не би трябвало да е повече от 5 млн. лв. Чисто нова здание със същите 7200 квадрата разгъната площ може да се вдигне с 1,5 млн. лв., изчисляват строителни експерти.
Целта на скъпоструващия проект обаче очевидно е била да се похарчат пари от бюджетния излишък в края на 2007 г. Масларова лъже колегите си, че ще строи нова сграда в Стара Загора. Това е записано в протокола от заседанието на кабинета от 7 декември 2007 г.
Вместо това започва скъпоструващ ремонт. Това лъсва чак в обявената набързо обществена поръчка. На финала квадратният метър лукс за социално слабите и инвалидите излиза 2473 лв.
Независимо от негативната политическа и обществена реакция Емилия Масларова не спира дотук с далаверата. Два дни след като БСП губи изборите на 5 юли, Масларова е похарчила 35 868 лв. за указателни табелки за същата сграда. Те са изработени от алуминий и са монтирани върху прозрачни рамки от стъкло. Договорът за екстрата бил сключен от МТСП с рекламната фирма "Арайз" ЕООД - София, и носи подписа на Емилия Масларова. Изглежда, министърката се е изживявала като Вечната Амбър на поста, за да не се притеснява от такива харчове, коментират хората в Стара Загора.
Агенцията за държавна финансова инспекция е още по-категорична в заключенията си. "Недопустима процедура за избор на изпълнител, липса на строителен надзор и двойно отчитане на извършени строителни работи", пише в направената през май ревизия. "Стандарт" разполага с материалите от проверката. Според текста първото прегрешение на Емилия Масларова е при определяне на процедурата за избор на изпълнител. За това на бившата социална министърка вече беше съставен акт за административно наказание. Прокуратурата пък тепърва ще решава дали да й бъде търсена и наказателна отговорност.
Вместо открит конкурс Масларова одобрява с подписа си "договаряне с обявление" съгласно чл. 84, т. 2 от Закона за обществените поръчки. Подобна процедура се допуска, когато е невъзможно да се определи стойността на строително-монтажните работи или това носи рискове. Сградата е построена през 1984 г., за нея няма проектосметна документация, подложена на външни влияния, обяснява в мотивите си Масларова. Точно обратното установяват експертите. Според тях стойността на строителството е можело да се установи предварително и обявената процедура е в нарушение на ЗОП. За него е съставен акт и се чака наказателното постановление. Предвиденото наказание е "имуществена санкция от 10 000 до 20 000 лева или с глоба 3000 до 5000 лева".
Недопустим според ревизорите е и съкратеният срок за възлагане на поръчката - едва 10 дни. Обявлението за поръчката е обнародвано в електронен вид на 9 ноември 2007 г., а като краен срок за подаване на документи е определен 19 ноември. По закон съкратеният 10-дневен срок е допустим само при "възникване на обстоятелства от изключителна спешност". Такива обаче в решението на Масларова липсват, установяват ревизорите. В обстоятелствата за изключителната спешност е посочено единствено писмо от областния управител на Стара Загора от февруари 2007 г. В крайна сметка конкурса печели ГД "Стара Загора 2007" ООД с оферта от 18 806 601 лв. без ДДС и срок на изпълнение 18 месеца. Другите двама кандидати предлагат по-неизгодни условия. "Кънстракшън енд рипеър" ЕООД остава на второ място с оферта от 19 990 130 лв. и 22 месеца срок, а на трето - "Рувекс" с 21 439 960 лв. и 2 г. за изпълнение.
На очи се набива фактът, че и тримата кандидати са от един и същи град, а ГД "Стара Загора 2007" е регистрирано като ООД три дни преди обявяване на процедурата. В гражданското дружество участват фирмите "Байер-Н" ЕООД, "Елми" ООД, "Конкордия" ЕООД, "Инекс монтажи" ООД и "Мела" ООД. Отговорен съдружник е "Конкордия" ЕООД.
При така проведената процедура се оказва, че спечелилият кандидат сам трябва да определя цените на строително-монтажните работи, а министерството да плаща. Като се сложи чертата - 2470 лева на квадратен метър.
Плащането е 30% авансово, а след това - всеки месец според реално извършена работа и съгласно протоколи, които по договор трябва да бъдат подписани от възложителя, изпълнителя и строителния надзор. Нито един от 11-те протокола до момента не е подписан от надзорния орган, установяват одиторите.
През 2007 г. за въпросната сграда в бюджета на социалното министерство са предвидени 440 000 лв. за PVC дограма и 1 818 691 лв. за строителни работи. По искане на министерството обаче и с министерско постановление 298 от 7 декември 2007 г. за старозагорската сграда са отпуснати целево 10 млн. лв. от излишъка в годишния бюджет. Така към 31 декември 2007 г. министерството разполага с 16 600 000 лв. бюджетни средства за дома за социални дейности в Стара Загора. На 28 декември по акредитивна сметка на министерството са преведени 6 770 376 лв. аванс за изпълнителя. От 15 април 2008 г. започва и поетапното плащане за извършени дейности.
По всеки от първите 4 протокола министерството има възражения по извършените разходи и редуцира сумите. Всеки следващ отчет за извършена работа се приема без забележки, дори нещо повече. Подписват се двустранни протоколи и за надвишени или допълнителни строително-монтажни работи. Одиторите доказват и още едно нарушение - в почти всеки протокол нататък има включване СМР, за които вече е платено или за които са поискани значително по-големи суми.
Колко средства са били източени чрез двойно отчитане на разходи и колко материали и труд са били реално вложени в обекта, прокуратурата тепърва установява.