При влизане в избирателната секция, трябва да оставим личната си карта и да да получим две бюлетини още преди да влезем в тъмната стаичка. Всяка от бюлетините трябва да съдържа по един печат върху тях. В кабината няма да открием други бюлетини. Там ще намерим само химикалка за да отразим вота си.
Изборът ни трябва да бъде отразен коректно в предназначеното за тази цел квадратче срещу съответния кандидат или партия. Изключително важно е изобразеният знак да не излиза от полето. В противен случай ще се получи двусмислие при отчитането на бюлетината и тя ще бъде обявена за невалидна. Бюлетините няма да се слагат в плик. Самите те са фабрично сгънати.
След като отбележим своя вот, ние трябва да прегънем изборните книжа точно по този начин, за да се запази анонимността на вота и, за да не се възприеме избраният от нас метод като знак. Тъмна лента на гърба на бюлетината снижава прозрачността на мястото за гласуване върху бюлетината до минимум.
Не е задължително да гласуваме и с двете бюлетини. Можем просто да сгънем едната без да отбелязваме вота си.
Можем обаче да отразим вота си и в двете бюлетини. По този начин от нашия избирателен регион ще се избират повече народни представители.
В пропорционалните бюлетини са изписани само първите три имена от съответната парийна листа. В тази бюлетина знакът за гласуване се слага в квадратчето пред името на предпочитаната партия или коалиция.
Важен елемент при тези избора са двата печата на бюлетините. Първият печат получаваме заедно с бюлетината. Вторият печат върху бюлетината се поставя непосредствено преди да пунем бюлетината в урната. Ако всяка от бюлетините няма два печата тя се счита за невалидна.
Ако сме допуснали грешка в бюлетината, тя се анулира и в замяна получаваме нова. Имаме право обаче само на една грешка.
Въпреки, че бюлетините са фабрично сгънати е особено важно да получим двете бюлетини в разгърнат вид. При получаване на бюлетините е необходимо да проверим дали върху тях няма задрасквания, знаци, както и това че бюлетините съдържат само одобреното от ЦИК съдържание.
При получаване на личната карта, всеки гласоподавател задължително трябва да се разпише в съответния списък на секционната комисия.
Изборният ден протича от 6 ч. сутринта до 19 ч. вечерта. Ако до този час все още има гласоподаватели пред съответната СИК, съставът на комисията е длъжен да събере личните им карти и да не затвори секцията преди всички чакащи да отразят своя вот.