Проучванията, публикувани в Nature, са смятани за „голям напредък в областта“, коментира Малин Пармар, биолог на стволови клетки от Лундския университет в Швеция. „Тези клетъчни продукти са безопасни и показват признаци на оцеляване на клетките.“
Изпитанията са основно насочени към тестване на безопасността и са с малък обем, с участието на 19 души, което не е достатъчно, за да се докаже ефективността на лечението, посочва Пармар.
„Някои участници показаха леко подобрение, а други не се влошиха“, споделя Жан Лоринг, изследовател на стволови клетки в Скрипс Рисърч в Калифорния, като отбелязва, че сравнително малкият брой клетки, трансплантирани в тези първоначални изпитания, може да е причината.
Болестта на Паркинсон е прогресиращо неврологично заболяване, водещо до загуба на допамин-продуциращи неврони, което води до треперене, скованост и забавяне на движенията. Все още няма лек за това състояние, което се очаква да засегне 25 милиона души по света до 2050 г.
Целта на клетъчната терапия е да замени увредените неврони, като предишни опити с трансплантации на фетални тъкани са дали смесени резултати. Последните открития обаче са част от по-напреднали глобални изследвания в тази насока.
Резултатите от тези проучвания оправдават провеждането на по-големи изпитания, които да установят ефективността на клетъчната терапия. През януари, Bluerock Therapeutics, биотехнологична фирма, която финансира проучването, обяви, че ще започне фаза 3 на изпитанията през тази година.
Изследователите се надяват, че по-големите проучвания ще помогнат за разрешаване на проблема с голямото вариране в резултатите и ще установят кой тип клетъчни терапии ще бъдат най-ефективни за различни пациенти.