На този фон, изненадващо и без публичност, в петък вечер администрацията на Община Варна внесе предложение за поемане на нов дълг в размер на 30 млн. лева, предназначен за финансиране на образователна и социална инфраструктура. Предложението е планирано да бъде разгледано още на следващата сесия на Общинския съвет. Това казаха пред медии общински съветници от групата на ГЕРБ, предаде репортер на Moreto.net.
Според тях подобна стъпка е напълно недопустима, преди да е ясно с какъв общински бюджет ще се разполага през годината.
„Обясняваха колко лошо нещо е заемът, а сега, две години по-късно, виждаме точно обратното.“, коментират Тодор Балабнов.
По думите му сериозно притеснение буди и пълната липса на информация относно изпълнението на проектите, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост. Срокът за приключване на обектите е април 2026 г., но реална работа по тях още не е започнала. На предстоящата сесия ще бъде поискан подробен отчет и ясни гаранции за приключване на обектите, в противен случай съветници заявяват, че няма да подкрепят новото искане за дълг.
Допълнително напрежение създава и фактът, че през 2024 година Варна е усвоила под 5 млн. лева от общо 100 млн., предвидени от държавата за общински проекти. Това означава, че 95 млн. лв. са безвъзвратно загубени. За 2025 година отново са предвидени 100 млн. лв., но към момента няма яснота по какви проекти ще се работи и дали те изобщо ще бъдат реализирани.
„С такъв темп на работа, шансът новите 100 млн. да бъдат изгубени е огромен“, заяви Балабанов.
Още по-притеснителна е липсата на каквито и да било нови проекти от страна на настоящата администрация, коментира Иван Портних. По думите му се работи основно по проекти на старата администрация, които са още от 2022 година, а за година и половина няма нито един нов проект.
Същата тенденция се наблюдава и при програмата за саниране. Въпреки наличието на 80 млн. лева, предвидени за обновяване на жилищни сгради, няма обявена процедура за половината от блоковете, а останалите попадат в обжалвания, които създават риск въобще да не се стигне до изпълнение.