Fitch посочва като ключови предизвикателства пред българската икономика ниската производителност на труда и негативните демографски тенденции, които ограничават дългосрочния растеж. Освен това, нестабилната политическа среда през последните години е забавила напредъка на реформите.
Агенцията обръща внимание на перспективата за приемане на еврото, която остава позитивен фактор за бъдещото развитие на страната. През февруари 2025 г. България подаде искане за извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка. Очаква се докладите да бъдат публикувани в началото на юни, като при положителна оценка страната би могла да приеме еврото от януари 2026 г.
Fitch повиши прогнозата си за икономически растеж на България за 2025 г. до 3.1% (спрямо 2.5% в предходната прогноза), благодарение на по-добри икономически резултати и стабилизиране на вътрешната политическа ситуация. Запазва се и положителният принос на нарастващите заплати за потреблението, като същевременно се очаква засилване на инвестиционната активност, подкрепена от европейски средства.
Инфлацията, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени, се очаква да бъде 3.9% през 2025 г. и да се понижи до 3% през 2026 г., което според агенцията не би попречило на приемането на еврото.
От Fitch прогнозират увеличение на бюджетния дефицит до 2.8% от БВП през 2024 г. и лек спад до 2.7% през 2025 г., основно заради ръст в разходите за заплати, социални плащания и доставки на военно оборудване. За 2026 г. се очаква дефицитът да се понижи до 2.4%.
Агенцията подчертава, че потвърждение на конвергентните критерии и ясна пътна карта към Еврозоната биха могли да доведат до повишаване на кредитния рейтинг. От друга страна, забавяне в процеса поради политическа нестабилност или икономическо отслабване може да има обратен ефект.