Т.нар дератизационни точки в двата края на всеки подлез представляват пластмасови кутии-тип „тунел“, трайно прикрепени за земята с дюбели и поставени в тях антикоагуланти /отрова за плъхове и мишки/. Целта е изграждане на бариера за прекъсване на пролетната миграция на гризачите.
Плъховете са основен резервоар на т. нар. особено опасни инфекции. Най-опасно е разпространението по контактно-битов път - нагризване на храна и замърсяване чрез урина или фекалии. Масираната дератизация цели прекъсване на допира между хората и гризачите. Именно в тази връзка са предприети допълнителни действия, чрез изграждане на дератизационни точки.
Всички кутии са обозначени със съответните стикери, с надпис на български и на английски език, който предупреждава да не се пипат и да не се отварят. Поставената отрова не е опасна за хората и за животните, тъй като представлява тип антикоагулант, въздействащ основно върху гризачите, като дозата е съобразена с максималното тегло на гризачите около 500-600 грама. За да има въздействие върху хора или животни, трябва да бъде погълнато голямо количество от препарата –антикуаголант.
Дератизационни кутии ще бъдат поставени във всички използваеми подлези в града. Засега има монтирани дератизационни точки в около 35 подлеза.
Подобен подход за борба с гризачите не е прилаган досега в подлезите, но такива точки се изграждат и има изградени до големи хипермаркети, молове, складови бази, пазари и други места, именно с цел изграждане на бариера и недопускане контакта между гризачи и хора.
Към момента се извършва наблюдение на поставените кутии и при възникнала необходимост дератизационните кутии ще бъдат заредени повторно, като ще останат по местата си до есента, когато ще бъде проведена есенно-зимната дератизация.